Oruçbeyli Köyünde 30 Öğrenci Hafızlık Belgelerini Aldı

 • Haberin Tarihi: 13 Ağustos 2017
 • Bu haber 656 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Oruçbeyli Köyünde 30 Öğrenci Hafızlık Belgelerini Aldı

Hafızlık eğitimini tamamlayan 30 erkek öğrenci için mezuniyet töreni düzenlerdi.

Bayburt’ta hafızlık eğitimini tamamlayan 30 erkek kursiyer törenle mezun oldu. Oruçbeyli Köyü Yatılı Erkek Kur’an Kursu’nda hafızlık eğitimi alan Kur’an-ı hıfzetmeyi başaran 30 öğrenci için kurs bahçesinde mezuniyet töreni düzenlendi.

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, törende yaptığı konuşmada, Kur’an kurslarının ilim yuvası olarak tabir edilen mektepler olduğunu ve buralara gelen gençlerin, Müslümanların yüce kitabı Kur’an-ı Kerim’i öğrendiklerini söyledi.

Hükümetin desteğiyle özellikle son dönemde bu kursların sayısının arttığını belirten Pehlivan, şunları kaydetti:

“Bizim bu bağlamda vurgulamak istediğimiz husus şudur, kapsamlı bir şekilde öğreneceğiz ama aynı zamanda öğrendiklerimizi idrak edeceğiz. Adeta beynimize kazıyacağız. Ondan bir adım sonrası öğreteceğiz. Yanımızda, yakınımızda, bizden sonra gelenlere öğreteceğiz. Bu öğretme vazifesini yaparken de tatbik edeceğiz. Yani tatbik ederek öğreteceğiz.”

AK Parti Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu da eğitim alanında kendi çocukluk ve gençlik yıllarında yaşanan olumsuzluklardan örnekler vererek, bugün insanların artık hiçbir tereddüt duymadan çocuğunu isterse Kur’an kursuna, imam hatibe, ilahiyata veya normal liseye verebildiğini, Kur’anı, dini, imanı öğrenmeye hiçbir engel olmadığını söyledi.

İl Müftüsü Kemalettin Aksoy da il genelindeki Kur’an kursları hakkında bilgiler vererek, Oruçbeyli Kur’an kursunun Türkiye’deki ilk 100 Kur’an kursu arasında yer aldığını kaydetti.

Konuşmaların ardından hafızlık icazeti alan öğrencilere, protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi. 

Törene, Belediye Başkanı Mete Memiş, AK Parti Bayburt eski milletvekili Fetani Battal, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, bazı kamu kurum müdürleri ile vatandaşlar da katıldı. 

Haber:Murat Okumuş

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Bayburt lu Salih
  14 Ağustos 2017 00:50

  İcazet alan Hafız kardeşlerimizden ve onları yetiştiren hocalarımızdan ALLAH razı olsun ve bundan sonra nice Hafız kardeşlerimizin yetişmesi nasip olur inşallah;
  Ayrıca İmam hatiplerde olsun, ilahiyat fakültelerinde olsun, hafız yetiştiren kurslarda olsun Şan eğitimi verilmesinin önemli olduğunu düşünüyor ve temenni ediyorum.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.