Organik Tarımda 8 İlden Birisi Bayburt Olacak

 • Haberin Tarihi: 27 Temmuz 2017
 • Bu haber 1113 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Organik Tarımda 8 İlden Birisi Bayburt Olacak

Milli Tarım Projesinin organik tarım bileşeni kapsamında Organik Tarımın Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması amacıyla 8 İl organik tarım havzası olarak belirlenecek. Bu amaçla devam eden çalışmalar kapsamında Bakanlıktan gelen Organik Tarım yetkililerinin katılımı ile değerlendirme toplantısı yapıldı.

Bayburt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut başkanlığında yapılan toplantıya, Bakanlık Organik Tarım Dairesinden Dr. Ali Kemal Öztürk ve Ziraat Mühendisi Ersin Gönç,  Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Siypak, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği adına Yunus Emre Zengin, Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Muammer Araz, Bayburt Üniversitesi Organik Tarım Meslek Yüksek Okulundan Dr. Yaşar Erdoğan, Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, Dr. Betül Gıdık, Dr. Emre Tekce, Dr. Volkan Gül ile Müdürlüğümüz organik tarım birimi personelleri ile üreticiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Abdulkadir Karabulut şunları söyledi; “Bakanlık tarafından başlatılan milli tarım projesi kapsamında organik tarımla ilgili pilot İllerin belirlenmesi yönünde bir çalışma var. Öngörülen 8 İl’den bir tanesi de Bayburt. İlimizde kimyasal kirliliğin yok denecek kadar az olması, doğal kaynakların son derece bakir olması gibi etkenlerden dolayı bu anlamda önemli bir potansiyel mevcut. Bu potansiyeli değerlendirmek adına daha önce yürüttüğümüz ve devam eden organik yem bitkileri üretimi projesi, organik arı yetiştiriciliği projesi, organik kuru fasulye yetiştiriciliği projesi, organik koyunculuk projesi gibi birçok proje var. Bu projeler ile ilimizde organik tarım ile ilgili önemli bir altyapı oluşturduğumuzu düşünüyorum. Diğer yandan Bayburt Üniversitemizin organik tarımla ilgili yeni açtığı birimler ve başlattığı çalışmalar var. Önümüzdeki aylarda bu alanda Üniversitemizin öncülüğünde uluslararası organik tarım ve biyoçeşitlilik sempozyumu ilk defa ilimizde gerçekleştirilecek. Tüm bu çalışmaların Bakanlığımızca yürütülen bu pilot iller kapsamında daha etkili sonuçlara ulaşacağına inanıyorum.”

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • hahmet
  28 Temmuz 2017 08:32

  Akşar yolunda Trabzonlu bir abimiz, Antalya’dan aşılama ile kış şartlarına dayanıklı melez bir elma türü geliştirdi ve zamanı geldiğinde Akşar yolunda satıyor. Bu elmanın yanında Amasya elması ne ki.. Çok lezzetli ve çeşit çeşit. Bu elma fidanlarının tüm bölgemize çoğaltılması gerekiyor. Ayrıca ceviz badem dut erik gibi meyvelerin iklimine uygun türevleri var. Vatandaşı yönlendirmek Gıda Tarım Müdürlüğüne düşüyor. Ayrıca ilimizde kuşburnu da yetişiyor ama ticaretini yapan yok zamanı geldiğinde yazıdan gidip toplamasını biliyoruz maalesef…

 • ESLEM
  28 Temmuz 2017 13:13

  BAYBURT’UN BİRÇOK KÖYÜNDE YABANİ OLARAK YETİŞEN ELMA, ARMUT, ERİK, ALIÇ VS. MEYVELERİ VAR. TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN BU MEYVELERLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMASI MAALESEF YOK. YA DA BEN BİLMİYORUM.
  TARIM İL MÜDÜRÜLÜĞÜNÜN BU MEYVE AĞAÇLARINI AŞILAMA VE BUDAMA GİBİ BİR PROJESİ OLMASINI ÇOK İSTERDİM. BU ÇALIŞMA İÇİN İŞKUR ELEMANLARINDAN DA YARARLANILABİLİR. MEVSİMİ GELDİĞİNDE EKİPLER HALİNDE KÖYLERE GİDİLİP BU AĞAÇLAR AŞILANSA VE KÖYLÜ VATANDAŞLARA DA MEYVE AĞACI AŞILAMA ÖĞRETİLSE ONLARI BİLGİLENDİRİCİ ÇALIŞMALAR YAPILSA, SEBZE VE MEYVE YETİŞTİRME KONUSUNDA HEM BİLGİLENDİRME HEM DE TEŞVİK ETME YOLUNA GİDİLSE GÜZEL BİR ÇALIŞMA OLMAZ MI?
  YETKİLİLERDEN BU VE BUNA BENZER PROJELER GELİŞTİREREK UYGULAMAYA KOYMALARINI ÜMİT EDİYOR, SAYGILAR SUNUYORUM.

 • Ziraat Müh.
  30 Temmuz 2017 08:52

  Bayburt İl Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü organik veya konvansiyonel meyve yetiştirciliği hibeli projeler yapması lazım. Özellikle çeviz,elma ve kuşburnu vb.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.