Okullara En Az 100 Metre Sınırı!

 • Haberin Tarihi: 3 Şubat 2018
 • Bu haber 687 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Okullara En Az 100 Metre Sınırı!

Haberleşme için kullanılan ve Bayburt şehir merkezinde ise bir çok apartman ve işyerinin çatılarında bulunan baz istasyonlarının, insan sağlığına zararlı sinyal ve radyasyon yayması nedeniyle vatandaşlar tarafından şikayet konusu olurken, diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı ise yüksek gerilim ve baz istasyonlarının okul duvarlarına en az 100 metre uzaklıkta olması gerektiğini vurguluyor.

Söz konusu baz istasyonlarının insan sağlığına zararları bilinmesine ve ikamet ettikleri mevkilere yakın olan baz istasyonlarının kaldırılması için mahalle sakinleri tarafından imza topladıkları halde herhangi bir işlemin yapılmadığını söyleyen vatandaşlar, yetkilileri bu konuda duyarlı olmaya ve baz istasyonlarının yerleşim alanlarından uzaklaştırılıp tepe noktalara taşınmasını istiyor.

GSM ve baz istasyonlarının insan sağlığına zararları konusu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gündeme getirilmiş ve 30106 Sayıl Resmi Gazete’ nin 5. Maddesin (c) bendinde detaylandırılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki okul, merkez, pansiyonun  duvarından en az 100 m uzaklığa kadar orta ve yüksek gerilim hattı, baz istasyonu bulunması gerektiği vurgulanmıştır.

Bilimsel araştırmalarında ortaya koyduğu gibi, baz istasyonlarının elektromanyetik dalgaları radyasyon yaydığı için insan ve doğaya büyük zarar verdiği uzman kişiler tarafından belirtilmektedir.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • zekayi
  11 Şubat 2018 18:40

  Eve sadece 10 metre . Cam cama yani ne güzel deyilmi… Defalarca uğraştım ama kimi yüklü kira kazancı kimi işletme karı alınca bizlerin mağduriyetide önemsiz kalıyor herhalde.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.