Okul Çevresinde Toplananlara Ceza Geliyor

 • Haberin Tarihi: 8 Ekim 2014
 • Bu haber 2428 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Okul Çevresinde Toplananlara Ceza Geliyor

 

Okul önlerinde okulla ilişkisi bulunmadığı halde öğrencileri rahatsız edebilecek şekilde bekleyen veya toplananların önüne geçilmesi gerekçesiyle Bayburt Emniyet Müdürlüğü tarafından yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

 

Bayburt Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Çocuk Şube Müdürlüğü alınan Valilik kararına istinaden, Bayburt İl Merkezi ve İlçelerinde bulunan ilkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki okulların çevresinde alınacak tedbirler ile ilgili olarak, okulla ilişiği olmayıp okul çevresinde toplanan şahısların, okul çevresinden uzaklaştırılması ve buna uymayanlara idari para cezası uygulanması yönünde ki çalışmalara başlanmıştır.

Yapılacak olan bu uygulama ile, Eğitim-Öğretim döneminde Bayburt İl sınırları içinde kamu düzeninin sağlanarak, okul çevrelerinde olması muhtemel gürültü, kavga, taciz vb. olayların önüne geçilmesi, okulların çevresinde toplanan kişilerin kimlik kontrollerinin yapılarak okul ile ilişiği olmayan, boşta gezen kişilerin okul çevresini mekan tutmalarının önüne geçilmesi, bu kişilerden öğrencilerimize gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikenin engellenmesi, uyuşturucu satıcılarının asıl hedefinin gençlerimiz olduğu hususu dikkate alınarak okul çevresinde uyuşturucu ile mücadele yapılması ve yasa dışı faaliyet gösteren ideolojik ve bölücü örgütlerin gençlerimizi kandırmalarının engellenmesi amaçlanmaktadır.

Karara göre, İlkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki okulların çevresinde, bahçesinde veya okul dış kapısı önünde, okul öğrencisi olmayan, okulla ilişiği bulunmayan ve öğrenci velisi olmayan şahıslar okul çevresinde bulundurulmayacaktır.

Karara uymayanlar hakkında, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66. Maddesi, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesinin 1.Fıkrası gereğince 189 TL idari para cezası uygulanacaktır.

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 4 Yorum Yapıldı.

 • leyla koçanoğulları
  9 Ekim 2014 12:07

  allah razı olsun maalesef okul önleri kimliği belirsiz kişilerle dolu polis bu uygulamayı sürdürmeli

 • mağdur
  9 Ekim 2014 19:41

  Hay Allah Razı olsun.Yıllardır muzdarip olduğumuz büyük bir sorundu.Bütün okullarımızın emniyet mensublarına zimmetlenip güvenliğinin sağlanması gerekir.Birde Sayın İl Emniyet Müdüründen isteğimiz ihbar veya denetim sonucu ceza verilmesi gereken şahıslara gerekli cezaları vermek için okul idarelerine veya çevre sakinlerine şikayetçimisiniz diye alakasız sorular sorularak insanlar zor durumda bırakılmasın.Okul önünüde farklı maksatlar ile bekleyen okul idaresini veya nöbetçi öğretmenleri taciz eden,öğrencileri rahatsız ederek eğitimi engelleyen,ehliyetsiz motor kullanarak afedersiniz köpekleri getirerek okul önünde tur atan insanlar yakalandığı veya ihbar edildiği an gereken yapılsın.Vatandaş ile bu tipler karşı karşıya getirilmesin.Saygılar…

 • Oğuz
  10 Ekim 2014 05:42

  bir çok olumsuzluğun önüne geçilmiş oldu. Allah razı olsun, bu haberi gördüm çok sevindim. Sonuna kadar bu işi uygulamalı emniyetimiz. İnşallah taş koyan olmaz.

 • arif
  25 Kasım 2014 10:44

  teşekkürler

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.