Mustafa Yeneroğlu AK Parti’den İstifa Etti

  • Haberin Tarihi: 30 Ekim 2019
  • Bu haber 95 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mustafa Yeneroğlu AK Parti’den İstifa Etti

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu’ndan ve partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Kendisi Bayburtlu olan ve 2015 yılında Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçilen Mustafa Yeneroğlu, istifa kararını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine gerçekleştirdiğini duyurdu.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, istifa talebinin AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldiğini, parti yönetiminin de kendisine bu talebi ilettiğini açıklayan Yeneroğlu, 2-3 yıldan beri parti içerisinde birçok huzursuzluklar yaşadığını, özellikle insan hakları ve demokrasi konusunda sıkıntı yaşadığını hem parti içinde hem de kamuoyuyla paylaştığını söyledi. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracaklarını açıkladıkları yeni partiye katılıp katılmayacağına ilişkin soruya da “henüz bu konuda bir kanaat belirtmek için erken” ifadelerini kullandı.

Mustafa Yeneroğlu Kimdir?

Mustafa Yeneroğlu, 1975 yılında Bayburt’ta doğdu.

1976’da ailesiyle birlikte Almanya’nın Köln şehrine yerleşti.

Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu, İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden denkliğini aldı.

1987 yılından bu yana, yurt dışındaki sivil toplum çalışmalarına aktif olarak katıldı. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyeliği ile Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Derneği Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Perspektif ve Sabah Ülkesi dergilerini yönetti.

IGMG Genel Sekreteri olarak görev yaptı.

2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili olarak seçildi.

2015-2017 yılları arasında Göç Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Ayrıca 26. Yasama Dönemi 1. ve 2. Yasama Yıllarında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini ifa etti.

Aralık 2017 itibarıyla TBMM Anayasa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu üyesidir.

Almanca ve İngilizce bilen Yeneroğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.