KYK Öğrencilerine Tarihi Mekanlar Gezdirildi

  • Haberin Tarihi: 7 Ekim 2017
  • Bu haber 1506 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
KYK Öğrencilerine Tarihi Mekanlar Gezdirildi

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Bayburt İl Müdürlüğü, yurtlara ve üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilere kentin tarihi mekanlarını tanıtıldı.

Öğrencilerin konforlu, rahat, huzurlu ve güvenli bir ortamda eğitimlerini sürdürebilmelerini sağlamak için yaz sezonu boyunca hazırlıklarını tamamlayan KYK,10 Eylül’de öğrencileriyle bir araya geldi. Yurtlara yeni kayıt yaptıran öğrencilerin yurt ortamını tanıması ve yurt yaşantısına uyum sağlamasını kolaylaştırmak amacıyla bilgilendirme toplantıları da gerçekleştiriliyor.

KYK Bayburt İl Müdürü Şerif Bayram, yaptığı açıklamada, “Gelin Tanış Olalım” adı altında uyum programı kapsamında yeni kayıt yaptıran  öğrencilere kentin tarihi, kültürel ve doğal mekanların tanıtıldığını söyledi.

Kurumun Bayburt’ta 3 bin 300 öğrenciye barınma imkanı sunduğunu belirten Bayram, “Proje kapsamında öğrencilerimizle ilk olarak Osmanlı-Rus Harbinin önemli cephelerinden olan Kop Dağı Müdafaası Tarihi Milli Parkı’nı gezdik. Bu gezide Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürü Alparslan Katırcı, yakın harp tarihimiz açısından oldukça önemli bu alanda yaşananları öğrencilerimize aktardı.” diye konuştu.

Bayram, öğrencilerin daha sonra Konursu köyündeki ahşaptan inşa edilen ve yapımında çivi kullanılmadığı için halk arasında “Çivisiz Cami” olarak bilinen Konursu Ulu Cami, Aydıntepe ilçesindeki Aydıntepe Yeraltı şehri ile kent merkezindeki Bayburt Kalesini gezdiklerini ve Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürü Bekir Kurtoğlu’nun gezilen yerlerle ilgili bilgileri öğrencilere aktardığını sözlerine ekledi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.