Köylerde Temizlik Seferberliği Başladı

 • Haberin Tarihi: 26 Temmuz 2017
 • Bu haber 788 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Köylerde Temizlik Seferberliği Başladı

Bayburt Valiliği köylerde tertip, düzen ve temizlik seferberliği başlattı.

Vali Ali Hamza Pehlivan, Temiz Çevrem Duyarlı İnsanım projesinin başlangıç noktası olan Maden Köyü’nde incelemelerde bulundu. Bayburt Valiliği İl Özel İdaresi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında Toplum Yararına Çalışma Programlarında (TYÇP) görevlendirilen personel belirli aralıklarla köylerde temizlik çalışmaları yapacak. Maden, Helva ve Masat köylerinde eş zamanlı olarak başlatılan proje 170 köyde uygulanacak.

Proje hakkında bilgi veren Vali Pehlivan bugün itibariyle Bayburt genelinde “Temiz Çevrem Duyarlı İnsanım Projesi”nin hayata geçirildiğini belirtti. İl Özel İdaresi tarafından yürütülecek olan proje kapsamında Bayburt genelindeki bütün köylerde temizlik ve düzen sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılacağını vurgulayan Vali Ali Hamza Pehlivan, “Bu çalışmada İşkur vasıtasıyla Özel İdare bünyesinde TYÇP kapsamında görevlendirilen personelimizi mahallelerimizde ve köylerimizde dağınıkken bir araya getirip gruplar oluşturarak eş zamanlı olarak bu çalışmamızı Maden, Helva ve Masat köylerimizden başlatmış bulunuyoruz.” dedi.

Vali Pehlivan, TYÇP kapsamında görevlendirilen personelden azami derecede yararlanmak istediklerini ifade ederek, “İl Özel İdaresi olarak bu personellerimize gerekli malzemeleri vermek suretiyle okul çevreleri, camiler ve benzeri gibi alanlarda temizlik çalışmaları yürüteceğiz. İl Özel İdaresi olarak çöpleri zaten topluyoruz. Belirli bir program doğrultusunda haftanın belli günlerinde bu faaliyetimizi gerçekleştiriyoruz. Fakat zaman zaman hepimizin şahit olduğu gibi yol kenarlarında otlar birikiyor veya çöp yığınları oluşuyor. Bunu engellemek adına bugün itibariyle bu çalışmamızı hayata geçirdik.” diye konuştu.

Köy içerisinden geçen su kanallarının temizliği için de ilgili kurumlarla mutabakata vardıklarını aktaran Pehlivan, köylerde kullanımı terk edilmiş yerleşim yerlerinin hem vatandaşların can güvenliğini tehdit ettiğini hem de görüntü kirliliğine sebebiyet verdiğini dile getirdiği açıklamasında proje kapsamında bu yerlerin kaldırılacağını söyledi.

Bayburt’un büyük oranda tarım ekonomisine dayalı bir il olduğu değerlendirmesinde bulunan Vali Ali Hamza Pehlivan sözlerine şu şekilde devam etti: “Tarım ve hayvancılık bölgesindeyiz. Köylerimizde tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomik faaliyetler yapılıyor. Bizlerde bu faaliyetlerin daha da artması için devletimizin teşviklerini vatandaşlarımızla buluşturmaya çalışıyoruz. Bu konuda hayvansal atıkların evsel atıkların gittiği kanalizasyonlara verilmemesi ile ilgili olarak da bir çalışma başlattık. Çünkü hayvansal atıklar bu şebekelere gittiğinde maalesef bu hatlar tıkanarak çalışamaz hale geliyor. Bu anlamda hem yazılı hem de yüz yüze görüşerek bu proje kapsamında vatandaşlarımıza yol göstererek bu atıkların bir süreklilik içerisinde taşınması gereken noktalara sevki, köy içlerinde bulundurulmaması ve yerlerinin kireçle dezenfekte edilmesi gibi çalışmalarımız olacak. Temizlik çalışmaları belediye, özel idare ve ilgili diğer kurumların görevidir. Çevreyi kirletmemenin vatandaşlık görevi olduğunu ve “Temiz Çevrem Duyarlı İnsanım” sloganıyla bireylerin dikkatini bu noktaya çekmek istiyoruz.”  

Okullarda yapılacak çalışmalarla çevre konusunu sürekli gündemde tutacaklarını dile getiren Vali Ali Hamza Pehlivan, “Ana sınıflarımızdan başlamak üzere okullarımızdaki sağlık kollarını daha aktif hale getirerek, derslerimizdeki çevre konusunu sürekli gündemde tutarak çocuklarımızı bilinçli bir şekilde yetiştirerek bunu sağlama yoluna gideceğiz. Fiili olarak da köylerimizde vatandaşlarımızı bilgilendirerek bunu yapma gayreti içerisinde olacağız. Köylerimiz zaten güzel, temiz, yayla havasına sahip. Biz bunu sağladığımızda inanıyoruz ki köylerimiz pırıl pırıl olacak ve devamlılık arz edecek.” İfadelerini kullandı.

Vali Ali Hamza Pehlivan’a İl Özel İdare Genel Sekreteri Hayrettin Koçyiğit ve Sağlık İl Müdürü İlker Hancı eşlik etti.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • admın
  26 Temmuz 2017 20:57

  darısı yolatı köyünün başına hergün 400 tane sığır köy maydanında tolanıyor pıslıklerıde temızlenmıyor yetkılılerın çözum bulması dıleğıle projeyı desteklıyor çözum beklıyoruz

 • ESLEM
  27 Temmuz 2017 11:07

  GÜZEL BİR ÇALIŞMA…

  SAYIN VALİMİZE BÖYLE BİR HİZMETİ BAŞLATTIKLARINDAN DOLAYI TAKDİRLERİMİ SUNUYORUM. BU ÇALIŞMADA EN BAŞTA ÇORUH NEHRİ VE ÇEVRESİNİN TEMİZLİĞİ OLMALI. ÇÜNKÜ VATANDAŞLARIMIZ ÇÖP ADINA NE VARSA ÇORUH NEHRİNE ATIYOR. BU DA NEHRİ ÇOK FAZLA KİRLETİYOR.

  İKİNCİ OLARAK DA KÖY İÇLERİNDE ÇOK MİKTARDA HAYVAN GÜBRESİ DÖKÜLEN ALANLAR VAR. BAYBURT DEYİMİYLE MAYIS… BU HAYVAN GÜBRELERİ HEM ÇOK KÖTÜ KOKUYOR HEM DE ÇİRKİN BİR GÖRÜNTÜ OLUŞTURUYOR. KÖYLERİMİZDE YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZIN DA TEMİZ VE NEZİH BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKLARI VAR. BELKİ VATANDAŞLAR DA HAKLI OLARAK NEREYE DÖKELİM? SORUSUNU SORUYORLAR. YETKİLİLERİMİZ BUNA DA BİR ÇARE BULMALI DİYE DÜŞÜNÜYOR SAYGILARIMI SUNUYORUM….

 • Bayburt
  30 Temmuz 2017 12:37

  Öncelikle beceriksiz yöneticilerden başlamalıydı sayın valimiz…

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.