Kız Öğrencilerden “Okuluma Dokunma” Protestosu…

 • Haberin Tarihi: 17 Kasım 2016
 • Bu haber 2259 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Kız Öğrencilerden “Okuluma Dokunma” Protestosu…

Çoruh Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Valilik ve Belediye önünde protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Bayburt’ta eğitim gördükleri okulun, belediye binası için başka bir yere taşınmasını istemeyen Çoruh Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Valilik ve belediye önünde protesto gösterisi gerçekleştirdi. Çoruh Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören kız öğrenciler, ellerinde taşıdıkları “Okuluma dokunma, dokunursan okumam” yazılı pankartlarla Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Bayburt Valiliği önüne geldi. Öğrenciler burada bir süre tepkilerini dile getiren sloganlar attı.

Daha sonra Bayburt Belediyesi önüne gelen öğrenciler, okullarının kentteki en eski okullardan biri olduğunu ve okulun boşaltılarak belediye binası yapılmasını istemediklerini söyledi. Öğrenciler, ellerindeki pankartlar eşliğinde, “Mete Memiş buraya”, “Okuluma dokunma, dokunursan okumam” sloganları attı. Okul Meclisi Başkanı Nisa Danayiyen, burada yaptığı açıklamada, belediye binası olması için boşaltılacak okullarının, Esentepe Mahallesi’nde yer alan eski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasına taşınacağını belirtti.

Danayiyen, Çoruh Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri olarak okullarının belediye binası yapılmasına ve kendilerinin de eski bir okula nakledilmelerine karşı olduklarını ifade ederek, seslerini duyurmak için böyle bir şey yaptıklarını kaydetti.

Ardından tekrar Valilik önüne giden öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan’ın yanlarına gelerek taleplerini dinleyeceklerini söylemesi üzerine dağıldı.

Kaynak :B.Postası

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 11 Yorum Yapıldı.

 • bayburtlu
  18 Kasım 2016 08:17

  Okullar neden Şehir Dışına Taşınıyor Bunu Bir Yetkilinin Çıkıp İzah Etmesi Lazım Zaten hep Yapılan Yatırımlar Yanlış Yerlerde Kullanılıyor Oraya Öğrenciler Ayrı Dolmuş Tutup Gidip Gelmek Zorunda Velilere Ayrı Bir Masraf

 • bayburtlu
  19 Kasım 2016 08:52

  bayburt zengin memleketi fakir olanlar gitsin diye böyle yapılıyor belediyeye binasi fazla bile

 • murat
  19 Kasım 2016 15:48

  Bayburt üç bin yıllık tarihi bir kent.Bu şehirde çıkartılan tarihi bulgular.Şehrin kimliği olmasına rağmen çevre il müzelerine gönderilip sergileniyor.Memlekete acil müze gerek.Kız meslek lisesi de tarihi misyonu olan bir bina müzeye yakışır.Önemli bir eksiğimizde giderilmiş olur.Ancak; Belediye oynayamayanın yerim dar dediği gibi burayı sahiplenmek istiyor.İllaki okulun kalkması gerekiyorsa kültür varlıklarımızın teşhir edildiği Müze olsun.

 • alperen
  19 Kasım 2016 22:44

  Devletimiz trilyonlarca yatırım yapmış daha güzel eğitim görsün diye çocuklarımız .
  yeni yapılan okullar modern şartlarda spor kompleksleri olan tam donanımlı bahçeli okullar .. bu neyin protestosu. bu neyin eylemi ? . bu bilinçsizce eylemin arkasında kim varsa o çocukları kim sokağa dökmüşse bu sorumsuzluğun bedelini ödemeli.

 • haluk
  20 Kasım 2016 15:07

  BU ŞEHRİN BENLERİNE DOKUNULMUYOR Bilakis Bu Şehrin BENLERİ ölümsüzleşiyor..O binalar yani Bayburt Lisesi ve Kız Meslek Lisesi yıkılmıyor, yok edilmiyor.. Aksine daha da anlam kazanıyor. (Bayburt Lisesi Tabelası dahi orada kalabilir bunun hiç bir sakıncası yoktur. ) Binalar aslına uygun bir şekilde restore edilerek tarihi dokusunu koruyor, ancak okul olarak değil de SİZİN BELEDİYENİZ olarak hizmete devam ediyor. Bu konuyu çarpıtarak sabote etmeye gerek yoktur. Bayburt adına alınmış en doğru kararlardan birisidir. Dilerseniz bu konu ile ilgili mini bir referandum dahi yapılabilir. Kız Meslek lisesinin Bayburt Lisesine doğru olan duvarı kaldırıp orayı bir kampüs şeklinde düşünürsek, binalar aslına uygun bir şekilde onarılıp, bahçesi olan, otoparkı olan ve tüm birimlerini bünyesinde toplayan SİZİN BELEDİYENİZ olarak hizmet verecek olan bu yerler Bayburt için alınacak en doğru kararlardan birisi olacaktır. Bu belediye Bizim Belediyemiz, hepimizin Belediyesi.. Yapmayın Beyler Birilerinin rahatı kaçacak diye Bayburt adına alınmış en doğru kararlardan birisini sabote etmeyelim. Hem Şehrin merkezinde Belediye yapacak başka bir yer mi kaldı da biz yapmadık..Varsa lütfen bunu da söyleyin.?

 • adim
  21 Kasım 2016 10:59

  bayburt lisesi kız meslek lisesi görende sanırki selçuklu yada osmanlı eseri cumhuriyet dönemi sarı taştan yapılmış sıradan hiçbir tarihi ve yapısal özelliği olmayan iki bina şehrin merkezinde ticari hayatı engelleyen aynı cumhuriyet caddesindeki askeri ve valilik binası gibi ne hikmetse gerçek tarihi binalar konaklar yerle bir edildiği zaman kimselerin sahip çıkmadığı hangi hükümetler döneminde bilinmez yıldız garajı cumhuriyet garajı anıtlar kurulu tarafından tarihi eser sıtatüsüne sokulmuştur her iki yerde cumhuriyet dönemine ait şu anda bayburtun trafik ve meydan sorununun en büyük engelleri olarak öylece duruyorlar kız meslek ve lise etrafındaki binalar istimlak edilerek yerine büyük bir iş merkezinin yapılması altının büyük bir oto park olarak yapılması yıldız garajı kapalı çarşı cumhuriyet garajı kasaplar çarşısı yıkılıp açılsa ortadaki esnafa yapılacak iş merkezinden takas karşılığında iş yeri verilse ilk üç katı ticaret merkezi diğer iki katı ev olarak yapılsa belediye burdan kzanacağı gelirle çok rahat bunu gerçekleştirir hatta ciddi para kazanır bir düşünün yıldız garajı kapalı carşı cumhuriyet garajı kasaplar meeydanı ortadan kalktığında bayburtun nefes alacağı büyük meydana kavuşacağı bir çok sorunun çözüleceğini bayburt ortaokulu ve milli eğitim müdürlüğünün bile taşınması gerek ama bunları yapacak vizyon sahibi belediyeye engel olmayacak stk lara ihtiyaç vardır bu gün olmasada ilerde birileri gelip bunu yapacak başkada bayburtun şansı yoktur şehiri şehir yapan meydanlarıdır.

 • Hasan
  21 Kasım 2016 11:03

  Bayburt şehrini saat kule etrafından ibaret gören haluk bey, çıkarın şu resmi binaları biraz dışarı da şehir büyüsün. Eğer gerçekten mesele bu memlekette yaşayanlarsa bize nefes alacak alanlar açın. Yapılan eleştirileri sabote etmek olarak almayacaksınız, aksine projenizi ortaya koyup bizi ikna edeceksiniz. Aksine bunu yapmayıp “ben yaptım oldu” mantığı ile giderseniz siz yaparsınız ve olur. Ama asli olan İstişare Kültürüdür. Maalesef insanları “Korkutarak, fırçalayarak” sindirme politikasını seçmişsiniz. Dün bu yolu izleyenler bugün neredeler. Bugün bu yolu izleyenler yarın nerede olacaklar.

  Alperen bey, yapılan okulların hepsinin ismi var. Ama kız meslek lisesi olarak yapılan bir okul yok. Kız mesleğin nereye taşınması isteniyor biliyor musunuz? Eski endüstri Meslek lisesi binasına. Madem orası çok iyiydi endüstri ordan neden taşındı.

  Belediye endüstri mesleğin eski binasının yerini istese mesela sonuna kadar desteklerim. Çünkü yol kenarında şehre değer katacak bir bina yapar ve şehri biraz olsun genişletmiş olur.

  Ortada açıklanan paylaşılan hiçbir proje yokken sadece boşaltın binaları talimatıyla Bayburt’a hizmet etmiyorsunuz.

  Ha illa da olacaksa kent konseyi toplansa projeler açıklansa, herkes alternatifleriyle neler olacağını bilse…. kötü mü olur…

  Görevleri bitince Bayburt’tan göçecek insanlar; sadece mezarlarını değil hayatlarını da Bayburt’a adayan insanlar adına kararlar veriyor ve uyguluyorlar…

  Eleştiriye açık olun kaybetmezsiniz…

 • KADİR
  21 Kasım 2016 23:08

  KIZ MESLEK LİSESİ MUTLAKA “BAYBURT MÜZESİ”OLMALIDIR

 • Etkili
  23 Kasım 2016 19:50

  Bilmiyorum ki bu öğrenciler eylem hazırlığındayken bu okulun yöneticileri neredeydi? Yöneticilerin böyle bir hazırlıktan haberleri mi yoktu, yoksa hazırlığı onlar mı organize etti? Cevap hangisi olursa olsun durum tam bir fiyasko. Haberimiz yoktu diyen okul müdürüne “Öğrenciler o pankartları hazırlarken sen makyajını mı yeniliyordun?” diye sormazlar mı? Şayet yönetim olarak biz organize ettik diyorlarsa “Bre kendini bilmez sen halkın iradesiyle seçilmiş bir belediye başkanına öğrencilerin had bilmez tavrıyla “Mete MEMİŞ buraya” diye çığırmasına nasıl göz yumarsın?” diye sormazlar mı? İkinci söylediğim olma olasılığı daha yüksek bir ihtimal. Öte yandan bu durumda öğrencilerin isteklerini dinleyecek olan İl Milli Eğitim Müdürü okul yönetiminin bu haddi aşmasını sorgulamayacak mı? Sahi bu kız meslek lisesinin başarı oranlarını araştıran var mı hiç? Öğrencilerin yüzde kaçının ÖSYM sınavlarında barajı aştığını merak eden var mı? Tabi ya! Siz öğretmenler ve okul idaresi! Siz merkezde olun, ulaşımınız kolay olsun, havanız civanız yerinde olsun nasılsa öğrenci başarısı ardından gelir.

 • Öğrenci
  28 Kasım 2016 17:57

  bizim başarımızı eleştiren yorumcular! siz acaba yurt dışında master felan mı yaptınız hakkımızı aramamız ne zamandan beri suç oldu? kız öğrencilerin saat 5′ ten sonra ana yolun üzerinden geçmesi, o karanlıkta kız öğrencilerin güvenliğini siz mi sağlayacaksınız? eğer sizin kendi kızlarınız da aynı durumda olsaydı böyle bizim aşağılayacak yorumlar yapar mıydınız bilmiyorum? siz sanıyorsunuz ki bizi yeni yapılan kampüslere alıyorlar da biz gitmek istemiyoruz. ama bize sunulan teklif eski endüstri lisesi.sizce hak mı bu? neden eski binaları bize veriyorlar. madem tadilat yaptıracaktılar onları çıkarmasaydılar da onlar orada kalsaydı bizi eski yerlerle avutmak yerine ya okulumuza dokunmayın! ya da yeni kampüsleri boş şeylerle doldurmayın! biraz kendinize gelirmisiniz! bu kızlar keyiflerinden mi eylem yaptılar biraz beyninizi zorlayıp düşünün!!

 • METEHAN HAKKIBİL
  2 Aralık 2016 09:11

  YILLAR ÖNCE BELEDİYE BŞK SN YAVUZ ŞAHİN BELEDİYE BİNASINI YENİLEDİ,ARKASINDAN DÜKKAN YAPTI,SATTI.!!!,DOLAYISIYLA KIZ SANAT OKULU BELEDİYE OLURSA,20 YIL SONRA,TEKRAR SATILIRMI
  ESNAFLARA .???,,ACABA,???,BLD BŞK SN METE MEMİŞE DUYRULUR.???,!!!.
  NOT:::BU OKUL MÜZE OLUR İSE,KIYAMETE KADAR ” MÜZE”OLARAK HİZMET VERİR.LÜTFEN…
  ÖNEMİNE BİNAEN,BAYBURT AK PARTİ YÖNETİMİNE DUYRULUR.,ESEN KALINIZ.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.