Kırklartepe Barajında Yüzde 30’luk Bölümü Tamamlandı

 • Haberin Tarihi: 6 Haziran 2018
 • Bu haber 679 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Kırklartepe Barajında Yüzde 30’luk Bölümü Tamamlandı

 

Bayburt’un tarım arazilerinin sulamasına katkı sağlayacak olan Kırklartepe Barajı İnşaatında incelemelerde bulunan Vali Ali Hamza Pehlivan, 2019 yılında tamamlanması hedeflenen Barajla ilgili açıklama yaptı. 

Tamamlandığında 5 bin 700 hektar tarım alanının modern sistemlerle sulanmasını sağlayacak Kırklartepe Barajı’da yüzde 30 fiziki gerçekleşme sağlandı. Vali Pehlivan, Saruhan (Haho) Deresi üzerinde devam eden çalışmalar hakkında DSİ 225. Şube Müdürü Recep Ergen ile yüklenici firma yetkililerinden bilgiler aldı. Çalışmalar hakkında ilgililerle değerlendirmelerde bulunan Vali Pehlivan baraj inşaatı alanını gezdi. 

Vali Pehlivan alandaki incelemelerinin ardından şantiye alanında kurulu kontrolörlük merkezine geçerek ilgililerden brifing aldı. Ziyareti anısına ziyaretçi defterini de imzalayan Vali Pehlivan Kırklartepe Barajı’nın bölge insanı tarafından uzun zamandır beklenen bir yatırım olduğunu kaydetti.  

Vali Pehlivan, barajın temelinin 2017 yılında atıldığını ve gelinen aşamada yüzde 30’luk fiziki gerçekleşme sağlandığını dile getirerek, “Barajın maliyeti sulama kanalları hariç 75 milyon TL. Tamamlanıp sulama hatlarının da inşa edilerek hizmete alınması ile bölgede 5 bin 700 hektar tarım arazisi suyla buluşacak. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde ve temelden 45 metre gövde yüksekliğine sahip olarak inşa edilen, yaklaşık 20 milyon metreküp depolama hacmine sahip barajda, yüzde 30 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Depo ulaşım yolları ve gövde sıyırma kazıları dahil toplam 2 milyon metreküp kazının yapıldığı barajın tamamlanıp, sulama projesinin de hizmete alınması ile ülke ekonomisine yıllık 27 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor. Bayburt’un tarım arazilerinin su ile buluşturulması açısından son derece önemli olan projenin 2019 yılı sonunda tamamlanması öngörülüyor.” dedi. 

Vali Ali Hamza Pehlivan’a incelemeleri sırasında Devlet Su İşleri 225. Şube Müdürü Recep Ergen, Kontrol Mühendisi Halil İbrahim Özoğlu ve yüklenici firma yetkilileri eşlik etti.

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Bilge
  8 Haziran 2018 09:34

  Hayırlı olsun
  ama sadece kırklartepe barajı yetmez acil bir şekilde laleli barajı yapılması lazım eskiye nazaran son dönemde yapılan göletlerle bayburtta farkedilir derecede nem oluşuyor
  yalnız iklimi daha fazla değişimi yeşil alanın olması
  çeşitli tarımın rahat yapılabilmesi
  havanın yumuşaması yakıt tasarrufu ve
  su gücünden daha fazla yararlanabilmemiz için laleli barajı şart böylelikle bir nebze nüfusuda bayburtta tutabilmiş oluruz

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.