DOLAR 7,5753
EURO 8,9891
ALTIN 475,77
BIST 9,8200
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 29°C
Az Bulutlu

Kardeşlik Köprüsünün Dördüncü Ayağı Bayburt’ta Kuruldu

Kardeşlik Köprüsünün Dördüncü Ayağı Bayburt’ta Kuruldu
15.08.2018
A+
A-

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden Karadeniz’e, Karadeniz’den Güneydoğu Anadolu’ya gerçekleştirilen Kardeşlik Köprüsü Projesinin 4’ ncü ayağı Bayburt’ta gerçekleşti.

Güneydoğunun 8 vilayetinden gelen 100 civarında din görevlisinin katılımıyla gerçekleşen Kardeşlik köprüsünün Bayburt ayağını Anadolu Gençlik Derneği organize etti.

Heyet öncelikle Bayburt Kalesini ve Şehit Osman Türbesini ziyaret eti. Şuurlu Öğretmenler Derneği Bayburt Şube Başkanı Fatih Uluca tarafından kendilerine Bayburt tarihi ve Bayburt Kalesi hakkında çeşitli tarihi bilgiler verildi. Veli Şaban Öğrenci Yurdunda ağırlanan heyet Belediye Başkanı Mete Memiş’in İmaret tepesinde verdiği akşam yemeğine katıldılar.

Kardeşlik Köprüsünün Bayburt ayağını organize eden AGD Şube başkanı Faris Tütüneken konuşmasında, “Bayburt’umuzda sizi ağırlamaktan şeref duyuyoruz. Bu organizasyonu düzenleyen kuruluşlara çok teşekkür ediyorum. Türk Kürt kardeşliğini pekiştirdiler. İlimizi ziyaret ederek bizi şereflendirdiler. Medreseleri Güneydoğuda ihya ederek, terörü önlemeye çalışıyorlar. Böylece bu medreseler çok büyük bir gençlik kitlesini batıl yola gitmekten hak yola yönlendiriyorlar. Bunun için müteşekkiriz. Anadolu Gençlik Derneği de milli manevi değerlere bağlı bir gençlik yetiştirmek için çalışmaktadır. Bu bakımdan medreselerle gaye birliğimiz vardır. Allah birlikteliğimizi bozmasın” dedi.  

Din Bir Der Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi. “İki yıl önce başlattığımız kardeşlik köprüsü programlarımızın çok şükür dördüncüsünü yapıyoruz. Daha çok programlar yapmayı Rabbim nasip etsin. Bu programlarla biz dört şeyi amaçlıyoruz.

Bir Türkiye’nin gündeminde olan terör haberleri yerine Türk Kürt kardeşliğini esas alan tatlı haber niteliğindeki kardeşlik haberlerinin oluşmasını sağlamak.

İki bölgeler arasında hafızlık ve Arapça öğrenimi bakımından talebe akışını hızlandırmak. Üç, Karadeniz’in tarihi ve turistik yerlerini Doğu ve Güneydoğulu manevi önderlere tanıtarak kardeşliği pekiştirmek.

Dört, ülkemizin iç barışının tesis edilmesine yardımcı olmak. Biz istiyoruz ki bu çalışmaları bütün sivil toplum örgütleri ülkemizin çeşitli bölgeleri arasında farklı şekillerde yapsınlar. Dargınlığın yerini kardeşlik, gerginliğin yerini kucaklaşma alsın. İslam kardeşliğinin pratiğini yaşayarak tadına varalım. Bu kardeşlik köprüsü çalışmalarına destek veren bütün idarecilerimize teşekkür ediyorum. Allah yardımcınız olsun” dedi.

Daha sonra söz alan söz alan Medrese Alimleri Vakfı Başkanı Tayyip Elçi, resmi ve sivil kuruluşlardan bu çalışmalara katılan ve destek veren herkese teşekkür şunları söyledi. Rabbimiz Kuran-ı Kerim’de belirttiği üzere; bizi farklı ırklarda yaratması tanışıp kardeşliğimizi pekiştirmek içindir. İslam tarihinde Türkler ve Kürtler birlikte olduğu sürece bölgemizdeki hiçbir yabancı güç parmağını sokamadığı görülmüştür. Son dönemlerde zedelenen Türk Kürt kardeşliğini pekiştirmek için bu çalışmalar büyük bir iştiyakla yapıyoruz. Asrı Saadette farklı ırklardan ve farkı kabilelerden teşekkül eden İslam toplumu nasıl İslam ortak paydasında bir araya gelip büyük başarılara imza atmışsa  bizde aynı yolu takip ederek çeşitli ırk ve mezhepler olarak İslam ortak paydasında bir araya gelip hem ülkemizi hem de İslam alemini bulunduğu bu bunalımlardan kurtarabiliriz. Ama bunun şartı ırkçılık ve mezhepçilik yapmayacağız. Selmanı Farisi Hazrelerine sen kimsin ırkın ne sorulduğu zaman “ben selman ibn-i İslamım” dediyse bizde Müslüman olan herkesle aynı şuurla kardeşliğimizi pekiştirip yardımlaşıp iş tutabilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Güneydoğudaki bütün medreseleri birkaç hafta önce gezip yerinde incelemeler yaptığını belirten Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Nesrullah Hacımüftüoğlu konuşmasında, “ Medreseler de İlahiyatlar da bizimdir. Ben medresede okuduğum yıllarda bu imkanlar yoktu. Şimdi çok şükür bir çok imkana kavuştuk. Mevcut medreseler nerde ise lise ve üniversite seviyesinde ilahiyat ilimleri öğretiyorlar. Bunun daha da gelişmesi gerekmektedir. Sahih İslam anlayışı yüzyıllar boyu medreselerle taşınmıştır. Bu gelenek korunmuştur. Ben de köyümde medreseyi bitirdikten sonra bir medrese açtım. On kadar talebe gelmiş idi. Dört aylık eğitimden sonra biz maişetimizi temin için gurbete çıkacağız dediler. Bu şekilde bu medreseyi yürütemeyeceğimi görüp İstanbul’a gittim. Hiç te aklımda İlahiyat yoktu. Ama Allah dilediğini yapandır. Sonunda İlahiyat Fakültelerinde binlerce talebe okuttum. Dinini koruyan Allah çeşitli vesileler yaratarak insanları farklı şekilde bu dine hizmet ettirir. Bu kardeşlik köprüsü çalışmalarını kuran ve yapanları tebrik ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Yemek programına Bayburt Vali Yardımcısı Tamer Kılıç, Belediye Başkan Yardımcısı Nesumiddin Selçuk, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Nesrullah Hacımüftüoğlu, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Güven, Din Bir Der Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, Medrese Alimleri Vakfı Başkanı Tayyip Elçi, Bayburt Saadet Partisi İl Başkanı Osman Nuri Temur, Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı Faris Tütüneken, Öğder, Memur Sen ve İHH Şube Başkanı ve bazı işadamları ile esnaf temsilcileri katıldı.

Program çeşitli hediyelerin verilmesiyle sona erdi.

YORUMLAR
  1. bayburtlu dedi ki:

    Allah u Teala milli birlik ve beraberliğimize, ümmet şuuruna büyük katkı sağlayan STK(AGD ,ÖĞDER,DİN BİR DER,MEDRESE ALİMLER BİRLİĞİ) lardan razı olsun. Bayburt belediyemize katkıları için teşekkür ederiz…Çok önemli bir hizmeti yerine getiriyorsunuz…Milli ve manevi değerlerine bağlı bir gençlik, milli birlik ve beraberliğimize ifade edilemeyecek katkı sağlayacaktır…

  2. Hahmet dedi ki:

    Müminler kardeştir düşüncesinin eyleme dönüştüğünü görmekteyiz,
    emeği geçenlerden ve Sebep olanlardan Allah Razı Olsun.