İYİ Parti’den 5 Aralık Kadın Hakları Günü Açıklaması

  • Haberin Tarihi: 5 Aralık 2018
  • Bu haber 796 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İYİ Parti’den 5 Aralık Kadın Hakları Günü Açıklaması

 

İYİ Parti Bayburt İl Teşkilatı Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalardan Sorumlu İl Başkanı Süreyya Hancı; “Bu dünyadaki hiç bir canlı bir kadın kadar güçlü değildir. Hem evinde hem de kariyerinde mükemmel performansı en iyi şekilde yönetir. Dünyanın en güçlü varlıkları, Kadınlar Gününüz kutlu olsun“dedi.

İYİ Parti Bayburt Teşkilatı Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalardan Sorumlu İl Başkanı Süreyya Hancı 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü olması sebebiyle basın açıklaması yaptı. 

Süreyya Hancı yayınladığı mesajında, “5 Aralık,1934 tarihinde Türkiye’de “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın mecliste kabulü ile Türk kadınının yasal statüsü yükseltilerek, kadın erkek eşitliği sağlanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kadınları her alanda ileri bir seviyede olmasını arzu ederek bütün dünya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 de Türk Kadınına “Seçme ve Seçilme Hakkı” tanıdı.

5 Aralık 1934 günü dünyada kadınları yasal olarak milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu ülke sayısı 28, bu hakkın kullandığı ülke sayısı ise sadece 17 idi. 5 Aralık 1934’de Türkiye Cumhuriyetinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınırken dönemde Avrupa’daki bazı gelişmiş ülkelerde bile kadınların bu hakkı bulunmuyordu.

Eski Türklerde Orta Asya Türk Devletlerinde Hakan ile Hatun kurultay toplantılarına beraber katılırdı. Devlet yönetiminde eşit söz sahibi oldular. Devlet yönetiminde hatunların sözleri dikkate alınırdı.

Ancak Kadın hakları ve kadın erkek eşitliği konusundaki öncü konumumuzu maalesef koruyamadık. Ülkemiz kadın milletvekili oranı açısından değerlendirildiğinde 1935 yılında %4.6 oranıyla 21. sıradayken BM’nin son verilerine göre şuanda %17.4′ lük bir oran ile 118. sırada yer almaktadır.

İYİ Parti olarak, parti tüzüğümüzde yer alan cinsiyet kotasından da görüleceği üzere kadınların siyasi karar mekanizmasında yer alması gerektiğine derinden inanıyoruz. Buna ilaveten kadınlarımızın iş hayatında bilimde sporda sanatta yani hayatın her alanında daha fazla yer alması için tüm parti yetkililerimiz ve milletvekillerimiz ile çalışmaları sürdürmekteyiz.

Henüz dünyanın hiçbir yerinde kadına seçme hakkı verilmezken 1934 yılından bu yana seçme ve seçilme hakkına sahip olmanın verdiği haklı gururu yaşıyoruz. Bu vesile ile seçme ve seçilme hakkı elde edişimizin 84.cü yıl dönümünü kutlar, Kadınlarımıza şiddetten uzak bir gelecek dilerim. Her Kadın bir Anne’dir. Yüce dinimizde bu eşitlik Ayet ve Hadislerle insanlığa mesaj olarak verilmiştir. Cennet annelerin ayakları altındadır.”

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.