Dolar 29,0006
Euro 31,2121
Altın 1.858,93
BİST 7.866,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 7°C
Az Bulutlu
Bayburt
7°C
Az Bulutlu
Sal 5°C
Çar 5°C
Per 7°C
Cum 6°C

İŞKUR Umuduyla Nereye Kadar…?

İŞKUR Umuduyla Nereye Kadar…?
11 Haziran 2019 10:19 | Son Güncellenme: 29 Kasım 2019 15:06
A+
A-

Bayburt’ta yaşanan sorunların ilk sırasında yer alan işsizlik sorununa çözüm olarak, iş arayanların umutlarını işkur’a bağlamış olması geleceğe yönelik endişe yaratmaya devam ediyor.

Son yıllarda işkur marifetiyle işe giren ve yılın belirli dönemlerinde çalışma imkanı bulan insanların önemli bir bölümü köylerde yaşayan ve işkur aracılığı ile şehirde işe girerek çalışan insanlardan oluşuyor. Normal karşılanan bu durum ise köylerden şehir merkezine hızla yönelen gizli göçü teşvik etmiş oluyor. Dolayısıyla köylerdeki nüfus da aynı hızla azalmaya devam ediyor. Çünkü şehir merkezinde çalışanlar bir müddet sonra il merkezine yerleşmek mecburiyetinde kalıyor.  

“Köyler her geçen gün boşalıyor”

Köylerde işkur’dan işe giren ve çalışan inşanlar genel olarak köy camilerinde veya varsa okullarda temizlik işlerinde çalışıyorlar. Köyde hane sayısı 10 olup camisinde çalışan 5 işkur’lu dahi var. Köylerden gelerek şehirdeki kamu kurumlarında çalışanların sayısı ise çok daha fazla. Bu anlayış maalesef köylerdeki tarım ve çiftçiliği tamamen engelleyen ve son yıllarda köylerden şehre yönelen gizli göçü hızlandırmış ve köylerin her geçen gün boşalmasına sebep olmuştur. Maalesef bu sistem aksatılmadan her dönem aynı şekilde devam ediyor.

Bu şehirde en önemli sorunlardan birisi olan işsizliğe can suyu olarak görülen işkur’dan işe girmenin herkesi memnun ettiği tartışılmaz bir gerçektir. Bunun aksisini düşünmek zaten ark niyetli olmayı gerektirir. Çünkü işsiz bir insanın ekmek parası kazanmasını vicdan sahibi olan herkes ister. Ancak uygulama yöntemi olarak yanlış giden bir şeyler varsa bunu da zamanında söylemek, bu şehri sevmekten geçer.

“İşkur tarımda üretimi teşvik etmeli”

Köylerden devam eden gizli göç sorunu Maliye eski bakanı şimdiki Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı​ Naci Ağbal’a kamera karşısında sorulduğu için yeniden gündeme getirmekte yarar var. 13 Mart 2019 tarihinde Bayburt Valiliği binasında yapılan basın açıklamasında Ağbal’a sorulan sorulardan birisi şöyleydi: “ Sayın Bakanım, Bayburt’ta tarım projelerini ziyaret edeceğinizi söylediniz. Bildiğiniz gibi Bayburt’un en önemli sorunlarından birisi işsizlik olarak devam ediyor. Bu sorun işkur marifeti ile çözülmeye çalışılıyor. İşkur marifeti ile işe giren insanların bir bölümü köylerden gelerek şehirde çalışmak durumunda kalıyorlar. Bu durum köylerden şehre hızla çoğalan gizli göçü de teşvik etmiş oluyor. Bunu önlemek adına bu insanlarımızı yine işkur’dan çalıştırarak maaşlarını ve sigortalarını ödemek şartı ile onları yaşadıkları topraklarda  tutmak ve tarımda üretim yapmalarını teşvik etmek daha doğru olmaz mı?. Bu vesile ile insanlar hem üretim yapmış olacaklar hem de üretirken işsizlik sorunları da çözülmüş olacaktır” şeklinde yöneltilen soruya, Ağbal’ın verdiği cevaplar ise, “ Şehirde yapımı devam eden bazı kamu kurumlarının tamamlanması ile bir çok kişi işe alınacaktır” şeklinde oldu. 

Altını çizerek tekrar vurgulamak gerekir, Köyler her geçen gün boşalırken tarım ve çiftçilik kendi kendini Bypass etmeye başlamışken, bu soruna zamanında önlem alınmadığı taktirde köyler birkaç yıl sonra mezra haline, daha sonra terkedilmiş virane mekanlara dönüşebilir. Çünkü köylerin nüfusu her geçen gün azalmaya devam ediyor. Bunu da şehir merkezi ve köylerdeki nüfus oranı arasındaki fark ortaya koyuyor. Diğer bir söylemle  Bayburt’un geleceğe yönelik en büyük endişesi köylerin hızla boşalarak alarm vermesidir. Bu gidişatın ötelenmesi veya göz ardı edilmesi bu şehri 20 yıl sonra hormonlu bir köy haline dönüştürebilir.

“Üretim için platform oluşturulmalı”

Diğer taraftan şehir merkezinde yaşayan ve İşkur’dan çalışanlar içinde benzer endişeler devam ediyor. Yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı göz önüne alındığında, üretime yönelik hiçbir işte çalışmadıkları sadece çok az bir bölümünün meslek edinme kurslarında çalıştığı biliniyor. Genel manada işkur’dan çalışacak olanların yaz aylarında tarımda üretime yönlendirmesi, kış aylarında ise meslek edindirme kurslarına ağırlık vermesi geleceğe yönelik büyük bir hamle olabilir. İşkur’dan fabrika açması beklenemez, çünkü kendisi bir devlet kurumu. Devlet zaten fabrika açma işlerini özel sektöre bırakmış durumda. Bu çıkmazdan çıkış yolu ise üretime teşvikle olmalıdır. 20 yıl önce organize sanayisinde açılan 7 fabrikadan beşinin yıllar önce kapandığı unutulmamalıdır.

Belki bu haber için eksik bile yazılmış diyerek hak verenler de olacaktır. Veya bunlar boş işler böyle şey olmaz diye eleştirenler de olacaktır. Ama bu şehirde yıllardır önemli sorunları erteleyerek, diğer bir deyimle halının altına süpürerek günü kurtarmaya çalışmanın, sorunları içinden çıkılmaz hale getirdiğini, bir çok örnekte yaşandığı gibi görmek mümkündür. Çünkü tartışma ve eleştirme kültürü terk edilmiştir.

Sanayi çarklarının istenildiği şekilde dönmediği bu kadim şehrin, küllerinden yeniden ayağı kalkması için umutlarını topraktan alacağı berekete bağlaması şarttır. Gerekirse bu konuda detaylı bir çalışma yapılarak “Bayburt Ekmeğini Topraktan Çıkaracak” veya farklı bir sloganla bir platform oluşturulmalıdır. Artık her şeyi devletten bekleme hastalığından kurtulmanın zamanı gelmiş ve geçmektedir. 

“Organik tohum üretimi”

Son olarak bu konuyu şöyle bir öneriyle noktalamakta yarar var: Bayburt’un bakir topraklarında organik tohum üretimi başlatılarak bu sektör geliştirilmeli ve şehre yeni bir marka isim kazandırmanın yanı sıra önemli derecede ekonomik girdi sağlanabilir. Diğer bir deyişle bu şehir topraklarından yeniden ayağı kalkmanın ilk adımını bu şekilde atmış olabilir. Çünkü 50-60 yıl öncesine kadar Karadeniz illerinin buğday ambarının Bayburt olduğu gerçeğini genç nesillerin zihinlerine yerleştirmekte yarar var. 

Bayburt Medya

 

YORUMLAR

 1. bünyamin dedi ki:

  bu gidişle köyde bir Allah’ın kulu kalmayacak köyü geçtim Bayburt’un nüfusu git gide azalıyor acilen çözümler üretilmeli bu şehir daha nereye kadar böyle gidecek ben de şuan işkurda çalışıyorum ve Bayburt’ta kalmak adına her şeyi yapıyorum siyasi olarak kimseye bir şey dediğimiz yok biz Bayburt’u düşünüyoruz siz de bizi düşünün .

 2. Bayburt Ahalisi dedi ki:

  Hazıra alıştırdınız mı sonu gelmez,
  Oy uğruna neler verilmez,
  Köyden göçmekle birşey de elde edilmez,
  Tarlayı işleyecek adam mı kaldı ?

  Hayvana bakacak çoban yok,
  Organizede fabrika kuracak yok,
  Proje üretecek akıl yok,
  Gelen yatırımcıya sahip çıkacak adam mı kaldı ?

  Laf ile peynir gemisi yürümez,
  Siyasetçiden bir şey beklenmez..
  Bürokratlar desen bilgi vermez,
  Memlekette iş yapan mı kaldı ?

  Seçimden seçime gelir vekili, bakanı,
  Köylerde bol bol yerler koyunu, kuzuyu,
  Adam almak, atamak, sürmek işi gücü,
  Memlekete sahip çıkan mı kaldı?

  Kahveler doludur iş güç yok sanki,
  Beğenmez kimse verilen maaşı,
  Usta desen sallar işini gücünü,
  Memlekette çalışan mı kaldı ?

  Esnaf desen nakliyeden muzdarip,
  Uzak mesafe denir, fiyatlar bir garip,
  Çözümü ararız işin içine girip,
  Memlekette hesap yapan mı kaldı ?

  Ahali derki sözüm ortaya,
  Kimsenin kalbi kırılmaya,
  Bayburtlu ki aklını başa ala, çalışmaya başlaya,
  Memlekette kıtlık mı kaldı ki ?

 3. YAVUZ dedi ki:

  BU GİDİŞAT İYİ DEGİL BUNUN SONU BATAKLIK…AYNI VENEZUELLA ÜLKESİ GİBİ …DÜNYAYA HÜKMEDEN ÜLKELER HEP ÜRETEN ÜLKELER OLMUŞTUR……..BİRİLERİNE MUHTAÇ KALAN YANİ TOPRAGI ÇİFTCİSİ OLMAYAN ÜLKELER İSE AÇLIGA MAHKUM KALMIŞLARDIR…

 4. Sahipsiz Bayburt dedi ki:

  Balık tutmayı öğrenen ve öğreten yok, hep hazır yiyoruz…
  Sadece İŞKUR’mu, çiftçinin hali nedir…? Üretim yok.
  Tarla tapularını ibra et ,DESTEKLEME adı altında parayı al
  cebe indir… ÜRETİM YOK….

 5. mustafa dedi ki:

  Sonuç = Patates 10 Tl. Soğan 10 Tl. Kredi Kartı Adamın Anasını Ağlatır getti ihtiyar ananın ve babanın damda binbir emekle baktığı danası

 6. hasan dedi ki:

  bu sistemin devlet hazinesine olan maliyeti tartşılmayacak kadar çoktur.eğer ülkede kriz varsa bunun en buyuk nedenlerinden birisi gereksiz kamu harcamalarıdır.insanlara iş vereceğiz endişesi ile kamuda yapılan bu gibi öngörüsüz ve obur harcamalar yarın kamu maliyesinin ,ekonomik durumun bozulmasına,üretimin sıfırlanmasına ve sonunda da develuasyona neden olur,oluyorda zaten.bu sitem tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

 7. vatandas dedi ki:

  Agzınıza yüreginize sağlık tam can alıcı noktaları aydınlatmışsınız , inşallah oy için günü kurtarma değilde memleket için üretime yönelik çalışmalar olur..

 8. Vatandaş dedi ki:

  İşkur kapsamında köylerde görevlendirilen ve maaş verilen kişilerin gelir durumları neye göre tespit ediliyor merak konusu. 100 bin TL’lik traktörü, arazileri olan vatandaşlara bu görev verilirse, gerçekten ihtiyacı olan insanlar ne yapacaklar? Çok haksızlıklar dönüyor çok…

 9. mustafa dedi ki:

  ……Herif adan Gurban Köy Hayatı Canımı çıkardı Hele annen gil varya …….birde araba aldıkmı hafta sonları köye gelir annem ve babana yardım ederem hiç onları yanlız bırakırmıyız heç bele bişe olurmu
  …..Garı seni veren Allaha gurban olum ağzından bal ağır ne istirsen söyle.
  …..Herif diyiremçi Bayburt’a yerleşek iş kura girek 6 ay sen çalış 6 ay ben çalışım gül gibi geçinek
  …..Olsun Gari ne demek yarın Millet Vekilini. Bakanı. İl Başkanını arayım oy istemeye gelince etrafımızda pervane olurlar bi işimizi mi halletmeyecekler.
  Sabah kamyon kapıya yanaşıp eşyalar yüklenir istikamet Bayburt.
  …..İhtiyar ana ve baba köyde yanlız bir hafta köye yardıma giderler ikinci hafta
  …..Heriff böyle olmir her hafta köye her hafta köye canım çıkır zaten işkurdan ne alırızki onuda yol parası veririz.
  — Varın sonunu siz düşünün

 10. mert dedi ki:

  Haberi kim yapmissa ellerine saglik. Ulke boş beleş haberlerle adeta uyutuluyor. Son gunlerde milli takimin Izlanda havaalanin da 3 saat bekletilmesini devlet meselesi haline getirdiler. Neymiş hacker gruplari İzlanda sitelerini hedef almışlar. Sadece komik şeyler. Son bir senedir ya portakal bicakliyoruz ( Hollanda olan krizdeki gibi) yada boyle saçma sapan şeylerle ugrasiyoruz. Herkes ucuz kahraman olmak istiyor. Türkiye de ve bolgemizdeki issizlik sorunlari basini almis gidiyor. Turkiye işçi ölümlerinde Avrupa birincisi Neden kimse tepki vermiyor. Çünkü boş beleş islerle uğraşmak en kolay şey de ondan. Bayramda trafik kazalarından ölenlerin haddi heasabi yok neden kimse sormuyor sorgulamiyor. Neymiş üç saat millî takım havaalninda bekletilmis. Nede çok şey olmus. Bütün devlet erkani cumhurbaşkanından tutunda bakanlarına kadar herkes topa girdi. Acınacak bir durum. Kimse gerçek meseler ile ugrasmiyor. Herkes turbunlere oynuyor. Aferim devam edin.