İŞKUR Aracılığıyla Çalışanlar, Sessiz Çoğunluğun Sesi Oldular

 • Albümün Tarihi: 27 Ekim 2018
 • Bu Albüm 768 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

 

Bayburt’ta asgari ücretle nasıl geçindiklerini anlatan ve Bayburt Belediyesinde İŞKUR aracılığıyla çalışan iki Bayburtlunun söyledikleri hem ders verici hem de eleştiri dolu.

Kendisi Bayburtlu olan ve üç yıl önce İstanbul’dan göç ederek Bayburt’a yerleşen Nabi Durmuş ile Bayburt’un bir semti gibi kabul edilen Erenli Köyünde doğup büyüyen Hacı Temel, Bayburt Medya kameralarına yaptıkları açıklamalarla bir taraftan ders alınacak gerçekleri diğer taraftan ise eleştiri dolu taleplerini dile getirerek yetkililere seslenip sessiz çoğunluğun sesi olmaya çalıştılar.

Bayburt’ta önemli sayıda insanın yılın belirli dönemlerinde İŞKUR’dan işe girerek farklı kurumlarda çalışarak geçinen insanlardan sadece ikisi olan Nabi Durmuş ve Hacı Temel Bayburt Belediyesinde asgari ücretle çalışıyorlar.

“Bayburt’a geriye göç patlaması yaşanır”

İstanbul’da yaklaşık 25 yıl yaşadıktan sonra stresli şehrin olumsuz şartlarından kurtulmak amacıyla huzur şehri diye kabul ettiği memleketi Bayburt’a, ailesiyle birlikte göç edip gelen Nabi Durmuş 3 yıldır İŞKUR aracılığıyla belediyede çalıştığını dile getirerek şunları söyledi:

“ Umutla ve büyük beklentilerle geldiğim memleketimde kurduğum hayallerimden hiç birisi gerçekleşmedi. Mesleğimle ilgili bir yere girebileceğimi düşünüyordum ama bu güne kadar başaramadım. Ben ağır vasıta ehliyeti olan birisiyim. 3 yıl içerisinde vasıflı olan hiçbir kimseyi işin başında göremedim. Mecbur kaldığım için İŞKUR’dan işe girdim. Benim gibi il dışından Bayburt’a göç edip gelen 3 arkadaşım daha var ama maalesef onlarda İŞKUR’dan işe girerek çalışmak mecburiyetinde kaldılar. Bayburt’ta iş imkanı olsa samimiyetle söylüyorum, il dışından göç edip gelecek çok sayıda aile olduğunu biliyorum. Yani geriye göç patlaması yaşanır. Ben İŞKUR olayını burada öğrendim, Bayburt’ta bu imkan olmasa bu kadar işsiz insanın ne iş yapacaktı merak ediyorum. Belki de işsiz olanların tamamı Bayburt’u terk edip gidecektir. Bende devamlı çalışabileceğim bir iş bulamadığım takdirde büyük bir ihtimal tekrar geldiğim yere dönebilirim.” dedi.

Kendisinin 3-5 bin liralık bir iş beklentisinin olmadığını dile getiren Durmuş, “ Daimi iş olsun 2 bin lira veya yine asgari ücret olsun rahat geçinirim. Ama sürekli işim olmalı. İşten çıkarıldığımızda ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Ev geçindirmek zor okuyan çocuklarım var . Ayrıca benim birde engelli çocuğum var. Böyle olmasına rağmen bana yine iş önceliği tanınmadı. Bayburt gerçekten huzur şehri ama huzur şehrinin en büyük sıkıntısı ise işsizlik ve geçim sıkıntısı olunca huzursuzluk başlıyor. İŞKUR’da süren bitince işsiz kaldığınızda sıkıntılar başlıyor. Okuyan çocuklarımın servis aracı ücretleri 350-400 TL civarında. Babam benimle oturuyor, inanın babamın emekli maaşı olmasın benim Bayburt’ta geçinmem mümkün değil. Ama şunu söylemeliyim ki Bayburt’ta sürekli işiniz olduğu müddetçe asgari ücret veya 2 bin lira maaşınız olsun burada rahatlıkla geçinebilirsiniz. Sürekli iş olursa Bayburt’ta yaşayan işsiz insanların göç etmeyeceği gibi il dışında yaşayan tahmin edemeyeceğiniz sayıda insan göç edip buraya gelir ” ifadelerini kullandı.

“Asgari ücretle çok rahat geçiniyorum”

İŞKUR arcılığıyla Belediyede çalışan bir başka isim Hacı Temel ise asgari ücretle nasıl rahat bir şekilde geçindiğini anlattı.

Bir çok insanın ders alması gereken yaşam öyküsünü kısaca anlatan Temel, “ Ben 5 yıldır aralıklı dönemlerde İŞKUR aracılığıyla Bayburt Belediyesinde çalışıyorum. Aldığım asgari ücretle hem borç ödüyor hem de evimi rahatlıkla geçindiriyorum. Ben Erenli Köyünde yaşıyor ve her gün de köyüme gidip geliyorum. Evim kendime ait. Ek gelirim yok, hayvanım yok, ikisi okuyan dört çocuğum olmasına rağmen aldığım parayla rahat geçiniyorum. Yani tasarrufu da elden bırakmıyorum. Beni devamlı çalışacağım bir işe alsınlar yani sigortam devamlı ödensin ben inanın asgari ücrete razıyım. Kışın yakacağımı devletimiz veriyordu. Ama bu yıl vermeyecek büyük bir ihtimal köyden tezek alıp yakacağız. Bütün bu şartlara rağmen şikayet etmiyor hamd ve şükrediyorum. Allah’ta beni bunaltmıyor. Ben İstanbul’a gittim duramadım tekrar Bayburt’a geldim. Bana deseler ki sana 5 bin lira maaş vereceğiz, yinede Bayburt’u terk etmem. Ben köyümü Bayburt’u mu terk ettim mi dünyam kararır. Benim mesleğim boyacılık ama her işi rahatlıkla yaparım. 23 yıl köyde çobanlık yaptım ama sigortam olmadı. Öncelikli amacım sigortamın yatırılması ve kimseye muhtaç olmayacağım maaşım olmasıdır. Bana Belediyede daimi iş versinler asgari ücret veya 2 bin lira maaşım olsun, hiç bir sıkıtım olmadan rahatlıkla geçinirim “dedi.

Nabi Durmuş ile Hacı Temel’in kameralarımıza yaptığı açıklamaların tamamını görüntülerde izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • fth
  30 Ekim 2018 10:02

  yazık günah ya şuraya bak işler acısı yemin ediyorum resmen dilimiz olmuş kardeşim sağolsun varolsun bizi annemizden babamızdan eşimizden dostumuzdan ayıranlar iki yakası bir araya gelmesin bunun nebalini kim ödeyecek nasıl verecekler 13 yıldır hastane sektöründeyim hastane işleyişi olarak anlamadığım hiç birşey yok 4000 tl maaş alıyorum o 4000 tl maaşı hemen bırakıp gelirim bana yeterki desinler yarın çık gel ailece gelmeye hazırız ama nerdee okadar uğraşmamıza rağmen yok yok

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.