DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 8°C
Karla Karışık Yağmur

İkinci Milletvekili Konusunda Neler Söylediler

İkinci Milletvekili Konusunda Neler Söylediler
09.02.2015
A+
A-

Bayburt’un milletvekili sayısının ikiye çıkarılmasının ardından ilde yaşanan olumlu siyasi gelişmelerin nasıl olacağı konusu siyasi parti il başkanları ve iki büyük esnaf temsilcisi tarafından değerlendirildi.

Ak Parti  il başkanı Hakan Kobal, Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı Nazım Keskinoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi il başkanı Süleyman Burç, Saadet Partisi il başkanı Osman Nuri Temur, Ticaret ve Sanayi Odası il başkanı İbrahim Yumak ve Esnaf Odaları Birliği il başkanı Selahattin Karaman Bayburt Medya kameralarına düşüncelerini açıkladılar.

Ak Parti  il başkanı Hakan Kobal, “ Milletvekillerimizin ikiye çıkmasında emeği geçen Milletvekilimiz Bünyamin Özbek’e, Belediye Başkanımız Mete Memiş’e, Valimiz Yusuf Odabaşı’na STK’larımıza,Bayburt’u il dışında temsil eden dernek başkanlarımıza, Türkiyedeki bütün hemşehrilerimize, ikametlerini ilimize alan üniversite öğrencilerimize teşekkür ediyorum. YSK’nın verdiği karar ile Bayburt önümüzdeki genel seçimler sonrasında T.B.M.M. de 2 milletvekiliyle temsil edilecek. Buda şehrimize güç kuvvet ve dinanizm kazandıracaktır. 1 milletvekilimiz varken şehrimize elimizden gelen hizmetleri yapıyorduk. Cumhurbaşkanımızı birinci Başbakanımızı ikinci milletvekilimiz olarak görüyorduk. Tek vekilimiz olmasına rağmen hizmetlerimizi alıyorduk. Şimdi ise haksız olan bir durum düzeltildi ve bire düşen vekil sayımız ikiye çıkmış oldu. Bizler Ak Parti olarak 7 Haziran genel seçimlerinde 2 milletvekilini kazanarak meclise göndereceğiz. Milletvekili Aday Adaylarımız müracaatlarına başlamışlardır. İnşallah yapılacak seçimler ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı Nazım Keskinoğlu, “Bayburt’un iki olan milletvekili sayısının geçtiğimiz dönem bire düşürülmüş olması Bayburt’a yapılan bir haksızlıktı. Vekil sayısı bire düştüğünde Cumhuriyet Halk Partisi için değişik sipekülasyonlar yapılmıştı ve partimiz suçlanmıştı. Bayburt’un nüfus kaybı nedeniyle vekili sayısı düşürülmüştür. Bunada YSK karar vermiştir. Şimdi ise iki milletvekiline çıkacak olması İlimizin yararınadır. Partimiz ilimizdeki nüfus artışının sağlanması ve vekil sayısının ikiye çıkarılması için çok sayıdaki üniversite öğrencilerinin ve il dışında yaşayan hemşehrilerimizin ikametlerinin Bayburt’a alınması konusunda çalışmalar yapmıştır. Yapılacak olan seçimlerde her parti kendi çıkarları konusunda çalışacak ve hak ettiği oyları alacaklardır. Bayburt’ta ikinci milletvekilinin Ak Partiye artı getireceğini sanmıyorum. Benim temennim seçilecek olan vekillerden birisi iktidar diğeri ise muhalefet partisinden olmalıdır. O zaman ilimiz güç ve heyecan kazandırmış olur” ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi il başkanı Süleyman Burç, “ Yapılacak olan seçimler öncesinde milletvekili sayımızın ikiye çıkmış olması partimiz açısında büyük önem arz ediyor. Çünkü Milliyetçi Hareket Partisi olarak

iki milletvekilinden birisine talip olduğumuzu ve bunuda başaracağımıza inanıyoruz. Demokrasilerde ülkeler muhalefefler sayesinde gelişirler. İlimizde tek milletvekili olduğunda seçimlerde aday olma konusunda ilgi pek fazla olmuyor. Sayı iki olunca aday adaylarının sayısıda artmış oluyor. Buda siyasete heyecan katmış oluyor. Önümüzdeki seçimlerde bu heyecanın artarak olumlu bir şekilde şehrimize yansıyacağına inanıyorum. Yapılacak olna seçimlerin İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını cenabı Allah’tan temenni ediyorum.

Saadet Partisi il başkanı Osman Nuri Temur, “İlimiz göç verdiği için 2011 seçimlerinde milletvekili sayısı bire düşmüştü. Bu 4 yıllık zaman içerisinde başta muhtarlarımız olmak üzere il içerisindeki ve il dışındaki STK’larımız, derneklerimiz, siyasilerimiz ve bürakrasimiz, ellerinden gelen gayreti sarf ederek nüfus sayımız 80 binin üzerine çıkarılarak ikinci milletvekili şansını yakalamış olduk. Şunuda vurgulamak isterim,2011 yılında milletvekili sayımızın neden bire düştüğünü değerlendirecek olursak, Bayburt ekonomik olarak sıkıntılı günler yaşamaya devam ediyor. 14 yıldır bir iktidar ülkenin yönetimizde. Maalesef Bayburt yüzlerce yıldan buyana ülkesine, vatanına, bayrağına ve dinine göstermiş olduğu sadakatın karşılığını maalesef alamadı. Yani bir Şırnak ve Yüksek ova kadar gerekli yatırımı alamadı. İlimizdeki istihdamın ve yatırımın olmaması dolayısıyla işsizliğin fazla olması nedeniyle insanlarımız göç ettiler. Bu nedenle 2011 yılında 1 milletvekiliyle seçime girdik. 7 haziranda yapılacak olan seçimlerin Türkiye için büyük önem taşıdığına inanıyorum. Başkanlık siztemi tartışmaları çözüm süreci ekonomik ve kültürel sorunlar, ahlaki çözülme konuları seçimlerin önemini artırıyor. Bu nedenle Bayburt’umuzun iki milletvekiliyle temsil edilecek olması bizleri memnun edecektir. Bu iki milletvekilinden birisi bizim olacak diğeri ise Ak Parti ve MHP arasında paylaşılacaktır. İki billetvekili olması siyasi rekabeti artıracak, muhalefet kültürünü geliştirecektir. Ayrıca adaylar arasındaki rekabeti fotoğraf çektirme yarışı haline dönüştürmek değil, Bayburt’a yatırım yapmak için yarış imkanı getirecektir. Şunun altını çizmek isterim, işsizliğin azalmasını başaramaz, göçün durmasını önleyemezsek 2019 yılında yapılacak olan seçimlerde aynı hezimeti yaşayabilir. Bu vesile ile 7 haziranda yapılacak olan seçimlerin Bayburt’umuza ülkemize ve insanlık alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Ticaret ve Sanayi Odası il başkanı İbrahim Yumak, “ Anayasa mahkemesinin kararıyla 2011 yılındaki seçimlerde 1 milletvekiline düşmemiz bizleri hayal kırıklığına uğratmış ve siyasi olarak ilimiz zor bir dönem yaşamıştı. Bu nedenle bir çok insanın seçme ve seçilme hakkı elinden alınmış ve bütün yük ise bir milletvekilinin üzerine kalmıştı. Önümüzdeki dönem iki milletvekiliyle temsil edilecek olmamız iktidar ve muhalefetiyle her yönden heyecan getirmiştir. Bizler Bayburt olarak eski günlerdeki gibi bu durumu avantaja çevirmeye çalışacağız. Çünkü küçük olan ilimizin sorunları büyüktür. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için, ikinci vekil avantajınıda iyi kullanarak donanımlı ve Ankara’da bizleri üst düzeyde temsil edebilecek vekillerimizi seçerek bu imkandan yararlanmış oluruz. Nüfus artışı sayesinde elde edilen ikinci vekil konusunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Bizlerde oda olarak bu konuya destek vermiştik. Bu konuda siyasi otorite samimi bir şekilde gayretle çalıştı ve mutlaka bunun avantajını seçimde hep beraber yaşayacağız. Ankara’da iki milletvekiliyle temsil edilmek bize avantaj sağlayarak bir bakanlık koparabiliriz. Çünkü ilimizin bir bakan çıkarma dönemi gelmiştir. Bizlerin eline fırsat geçtiği her ortamda ilimizin bakan çıkarma konusundaki düşüncelerimizi en üst düzeyde dile getireceğiz. Oda yönetimi olarak kısa bir süre önce Ankara’da son yüzyılın en avantajlı bürokratik görev yapan hemşehrilerimizi ziyaret ettiğimizde, iyi bir ekip ve takım çalışma ruhuyla Bayburt’umuzu çok daha iyi yerlere getirebileceğimizi gördük. Bu nedenle ilimizdeki nüfus artışının farklı boyutlarla devam etmesini temenni ediyor ikinci vekil kazanımı konusunda herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

İl dışında olan ve telefonla düşüncelerini aldığımız Esnaf Odaları Birliği il başkanı Selahattin Karaman,ise “Bundan böyle iki milletvekiliyle ilimizin temsil edilecek olması Ankara’da siyasi gücümüzün daha etkili olmasını sağlayacaktır. İlimizin sorunları daha yüksek sesle dile getirilecek ve bu vesile ile hizmetlerin artarak devam edeceğine inanıyor, milletvekili sayımızın ikiye çıkarılması konusunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR
 1. aydıntepeli dedi ki:

  Saadet Partisi il başkanı Osman Nuri Temur teşekkürler çok iyi noktalara değinmişsin..

 2. ayşe dedi ki:

  2 tane olması önemli değil iş yapan adam olsun 1 tane olsun inanın yine iş görür.Bayburtun sorunlarını bilmeyen sevdalısı olmayan ankaradan maaşcı zihniyet olduktan sora 10 vekilde olsa hiç birşey elde edilmez.

 3. BAYBURT DERNEK PLT-İST. dedi ki:

  STK,LAR VE SİYASİ İL BŞK,LARI HER AY BİRARAYA GELMELİDİR.,VE KENT KONSEYİ OLMALI…ARGE…
  “O ZAMAN BAYBURTTA ” KATMA DEĞER ” OLUŞUR,YETERKİ SAMİMİYET OLSUN.G.HANE KADAR
  OLAMIYORUZ.,OLAMADIK,DOLAYISIYLA”GEYİK MUHABBETİ OLMASIN”BAYBURTUN GELECEĞİNİ
  DÜŞÜNME ZAMANI GELMİŞTİR.,,LÜTFEN…sılaya selam…ESEN KALINIZ.

 4. OSMAN dedi ki:

  SN.OSMAN NURİ TEMUR EN ÖNEMLİ NOKTAYA TEMAS ETTİ.BAYBURTUN EN ÖNEMLİ SORUNU İŞSİZLİKTİR. ADAM KAYIRMACILIĞININ ÖNLENMESİNİ VE İŞSİZLİĞİN AZALMASINI İSTİYORUM.BAYBURTTA HERŞEY ADALETLİ OLSUN İSTİYORUM.BU ŞEKİLDE TAAHHÜT EDERSE HALKTAN OY ALIR.

 5. DOĞAN dedi ki:

  SAADET PARTİSİ BAŞKANINA TEŞEKKÜR EDİYORUM. ÇOK DOĞRU NOKTALARA DEĞİNDİ. BİR ŞIRNAK KADAR OLAMADI BAYBURT….. HANİ BAYBURT’UN GENÇLERİ NEREYE GİTTİLER.