DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt -4°C
Kar Yağışlı

İdris Aydın’dan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi değerlendirmesi

İdris Aydın’dan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi değerlendirmesi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin başarılarını sırlayan Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İdris Aydın erken seçimi gündeme getirenlerin zamanını beklemeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Aydın’ın yaptığı yazılı açıklama şöyle:    

 “Ülkemizin de içinde olduğu, sıkıntıların yaşandığı süreç hiçbir zaman bu denli çetin ve bir o kadar da zor olmamıştır. Dünyada 7 Milyar 830 Milyon insanın ortak düşmanının olduğu ve bu düşmanla yapılan bir mücadeleye insanlık tarihi hiçbir zaman şahit olmamıştır. İrili ufaklı bütün devletlerin mücadele ettiği gibi Devletimizde bu virüs belası ile mücadelesini bilimin, ekonominin, ortaya konulan iradenin ve yapılan duaların gücüyle devam ettirmektedir. Birçok büyük devlet dediğimiz devletlerin yetersiz kaldığı, acz içinde oldukları, büyük can kaybı yaşadıkları da herkesin malumudur. Bu süreç içinde devletin bütün kurumlarına, gecesini gündüzüne katan başta Sağlık Bakanımız ve Sağlık çalışanlarımıza, Emniyet mensupları ve Kolluk Kuvvetlerimize müteşekkir olduğumuzu buradan belirtmek istiyorum. Allah onlardan razı olsun. Bu virüsü bir an önce etkisiz hale getirmeyi, insanlığı eşi benzeri görülmemiş bu illetten kurtarmayı Cenabı Hak nasip eylesin.

Ülkemizde 16 Nisan 2017 de yapılan halk oylamasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişe evet denilmiş 24 Haziran 2018 genel seçimleriyle de bu karar teyit edilmiştir.

Bu sistem başlıca;

Yönetimde istikrarı, temsilde adaleti,

Güçlü yasama, güçlü yürütme, güçlü yargıyı,

Denge ve denetim mekanizmasının teşekkülünü,

Demokratik uzlaşı ve siyasi istikrar kültürünü,

Hızlı kararlar alma ve alınan kararları kısa zamanda uygulamayı kolaylaştırmıştır.

Bu sistem; Devletimizin bölgesinde dikkate alınan, denklem kuran, dünyada ise küresel bir güç olma yolunu açmıştır. Bu sistemin getirdikleri Libya’da, Suriye’de, Ege Denizi’nde, Akdeniz’de, Azerbaycan’da, Güneydoğu’da verilen mücadele ülkemizin ve milletimizin çıkarlarına uygun yöntem ve metotlarla kendisini göstermiştir.

27 Kasım 2019 tarihinde Libya ile yapılan Deniz Yetki Alanı Anlaşması, 20 Ocak 2019 Zeytin Dalı, 9 Ekim 2019 Barış Pınarı, 24 Ağustos 2019 Fırat Kalkanı, 28 Mayıs 2019 Pençe Harekatı ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Fırat’ın doğusuna geçemezsiniz diyenleri bertaraf ederek Ortadoğu coğrafyasında “Bize rağmen denklem kuramazsınız.” mesajını dünyaya vermiştir.

1934 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülen Ayasofya Camisi’nin 24 Temmuz 2020 tarihinde ibadete açılmasıyla dünya’nın gözü kulağı tekrar Ülkemize çevrilmiştir. Kıbrıs seçimleri ve 46 yıldır kapalı olan Maraş’ın yerleşime açılması, Türkiye’de neler oluyor sorusunu gündeme getirmiş tedirgin olanlar peş peşe açıklama yapma ihtiyacı duymuşlardır. Normalde olan biten hiçbir şey olmamış, gerekenler yapılmıştır. Türk Devleti “Ben kendi kararlarımı kendim veririm, kimseden icazet almam demiştir”. Hür ve tam bağımsızlığımızın sembollerinden biri olan Ayasofya’nın ibadete açılması devletimizin güçlendiğinin de göstergesi olmuştur.

Son olarak Azerbaycan’ın Ermenistan Savaşında aktif bir rol oynayan devletimiz sarsılmaz bir irade ortaya koyarak can Azerbaycan’a destek olmuş, bundan sonra Kafkasya’da denklemin içinde olacağını da bütün dünyaya beyan etmiştir. Uluslararası hukuktan doğan haklarımızı hem masada hem de sahada koruyup kollayan devletimiz düşmana korku salmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne düne kadar silah vermeyenler, paramızla uçak vermeyenler, sınırlarımızın dibine silah yığanlar, son olarak İha ve Sihaların optik merceklerini bize çok görenler ambargo uygulayanlar hayal kırıklığı yaşayacaklardır. Artık yerli ve milli savunma sistemi toplam savunma sisteminin %70 ini aşmıştır.  İnşallah yakın gelecekte bu oran %100 olacaktır. Ege’de, Akdeniz’de, Karadeniz’de; Yavuz’un, Barbaros’un, Fatih’in, Oruç Reis’in araştırmaları ile bulunan doğalgazlara yenilerini ekleyecek bu memleketin ve bu milletin refahına çok daha fazla katkı sağlayacaktır.

Yukarıda zikrettiğimiz kazanımlar bu ittifakın ve bu sistemin kazanımlarıdır. Bizler inanıyoruz ki bu sistem ve Cumhur İttifakı 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ve vizyonuna ülkemizi ulaştıracak Bölgesel ve Küresel bir güç olmamızı sağlayacak ana argüman olmuştur.

Birçok nedenden ve ülkemizin yaşadığı aksaklıklardan ötürü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş Devletimiz ve Milletimiz adına zaruret olmuştur. Kurum ve kuruluşlarda ki aksaklığı ve aksilikleri bu sistem içinde düzeltmeye ve faydalı hale getirmeye ihtiyaç vardır. Aksi durumda sistemin yanlış olduğunu beyan etmek yeniden geçmişe dönmeye çalışmak tarihsel bir hata olacak ülkeyi kaosa sürükleyecektir. Sistem oturduğu zaman bugün tartışma konusu olan gündemler inanıyorum ki yarın hiç konuşulmayacaktır. Uluslararası ve iç siyasetin dinamik olduğu bu süreçte yapılan sistem tartışması ülkeye de hiçbir şey kazandırmayacaktır.

Ankara merkezli bir siyaset anlayışı ve dünyaya bu merkezden bakmayı amaç edinen Türk İslam Dünyası bir medeniyet anlayışını benimsemiş, millet iradesinin devlet idaresine dönüştüğü Turan ve Kızıl Elma’ya yolculuk başlatılmıştır.

Türkiye’nin tarihsel hakkı olan Orkestra Şefliğini kabul etmesiyle birlikte, dünyanın farklı noktalarından notalar duymaya başladık. Siyasetçimiz buna inanır, bürokratımız bu sisteme güvenir, milletimiz de bu ittifaka destek verir ise gelecek yılların Türk’ün mühür vurduğu yıllar olacağına tarih şahitlik edecektir.

Aynı kaynaktan beslenen, aynı gözeden su içen, hedefleri aynı olan AKP, MHP VE BBP teşkilatlarına özellikle bu iradeyi ortaya koyan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Bilge Liderimiz Dr. Devlet Bahçeli’ye Milletimiz adına şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum.

Liderimiz Devlet Bahçeli’nin 1 Temmuz 2015’de söylediği biz HDP’yi flu görüyoruz sözü artık netleşmiştir. HDP flu değil artık rengini belli etmiştir. Yakın tarihte MHP Lideri, PKK denilen terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan hatta ve hatta mecliste sözcülüğünü yapan HDP kapatılmalıdır dediği zaman sözde Milliyetçi geçinen Siyasi Parti Yöneticilerinden bir ses çıkmamıştır. HDP’yi kaybetmemek adına bir duruş sergileyememişlerdir. Son olarak da AİHM verdiği siyasi kararla Şehitlerimizin ve bölge halkının akan kanlarında eli olan Demirtaş’ın tahliyesine kendi ittifaklarını bozmamak adına yine ses çıkaramamışlardır. Devleti yönetmeye talip siyasi parti liderlerinin demokrasi dilenciliği yapmasına, Libya’da Türk Askerinin ne işi var demesine, Fransa’nın Ülkü Ocakları’nı kapatma, faaliyetlerini durdurma kararı almasına ve Peygamber Efendimize yönelik yapılan saldırılara ses çıkaramamışlardır.

Bizler liderimizle aynı dili konuşur, aynı ruhu paylaşırız. Sevdiklerini sever, sevmediklerini bizlerde sevmeyiz. Demirtaş teröristtir. Yasalarımız doğrultusunda yargılanıp cezalandırılmalıdır. HDP bir siyasi parti hüviyetini kaybetmiştir, bir an önce kapatılmalıdır.

Son zamanlarda bu ittifakı bozmak isteyen eski veya yeni siyasi artıklar, sözde gazeteciler, isimlerinin başında unvanı olan cahiller, ihanet batağına saplanmış sözde aydınlar, manipülatör anket firması sahipleri, eskimiş asker tipleri, kimi zaman darbe çığırtkanlıkları ile kimi zaman yalan yanlış anket sonuçları ile milletimizin zihnini bulandırmaya çalışmaktadırlar. AKP ve MHP oy kaybediyor diyerek çığırtkanlık yapmaktadırlar. Milletimizin zihni, hafızası bulanık değil nettir. Erken seçimi gündeme getirenler zamanını beklesinler. Bu millet doğruya mühür basacak ferasete sahiptir. Hazırlıklarını da ona göre yapsınlar.

Bayburt’umuz 3662 km² yüz ölçümü, 85.000 nüfusu ile Türkiye’nin en küçük, en şirin, kahramanlıklarla dolu insanlara sahip, Devletin yönetim kademesinde bulunan vatandaşlarıyla ciddi bir yere sahip bir ildir. Özgül ağırlığı bakımından milli ve manevi hassasiyetleri üst seviyede olan bir il olarak her kesimin kabulüdür. Birileri TV Programında Bayburt insanını yobaz olmakla itham ederek, tarikatçıların cirit attığı gericilerin memleketi demiştir. Moderatörlükten ziyade siyasi kinini kusan bir siyasi kimlikli garabeti şiddetle ve esefle kınıyorum. Özrü kabahatinden büyük olan belki de Bayburt’u haritada bile gösteremeyecek bu insanı tarihte Kop Savunmasını okumaya davet ediyorum. Biz Bayburtluyuz. Vatanımızı ve Milletimizi çok seviyoruz. Dinimiz ve ülkemiz adına, milletimiz ve üniter yapımız adına her türlü bedeli ödemeye her zaman hazırız.

Milliyetçi Hareket Partisinin 9 Ağustos 2020’de Samsun İlkadım ilçesi ile başlayan Kongre sürecimizi 9 Aralık 2020 tarihinde 81 il ve 920 ilçede tamamlamış bulunmaktayız. Kaybedenin olmadığı sükunet içinde yapılan kongrelerimiz hem demokrasiyi istismar edenlere hem de demokratik kültürü lekeleyenlere en iyi cevap olmuştur. 14 Mart 2020 tarihinde yapacağımız büyük kurultayda MHP İl, İlçe ve delegeleri ile kongreye hazırdır. Kongrelerin  bu şekilde sükunet içinde yapılmasını sağlayan başta Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli beye, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Edip Semih Yalçın beye, Başkanlık Divanına ve bütün Ülkücü Hareket mensuplarına şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Seçilen bütün İl, İlçe ve atanan Belde Başkanlarına, başta Bayburt İl Başkanı Bekir Kasap beye ve yönetim kurulu üyelerine üstün başarılar diliyorum. Türk Milleti bilmelidir ki MHP varsa Ülkücü Hareket varsa rahat olsunlar huzurlu uyusunlar.

2020 yılı Millet olarak da, insanlık olarak da bedel ödediğimiz bir yıl olarak geride kalmıştır. 2021 yılına girdiğimiz bugünlerde kadın cinayetlerinin hiç olmamasını, çocuk istismarlarının hiç yaşanmamasını diliyor, bu yılın daha da güçleneceğimiz bir yıl olması ve tüm Türk İslam Alemi’ne hayırlar getirmesini yüce Rabbimden niyaz ediyor hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum.”

 

YORUMLAR

 1. selim dedi ki:

  Liderinizin iktidar nimetlerinden faydalanamadığı dönemde Erdoğan ile ilgili söyledikleri henüz hatırımızdan silinmedi. Genel başkanınızın söylediklerine hemen angaje olmak ancak muhakemesi bu kadar felç olmuş bir tabanda görülebilir. Her an değişebilir bir yapıya sahip olmak mhp nin en bariz özelliği. 1999 da size verilen şartsız desteğe rağmen hükümet olmayı reddeden siz değil misiniz. Hiç güven vermiyorsunuz, hiç…

 2. Ahmet dedi ki:

  Saygıdeğer MYK üyesi İdris aydın abim vermiş olduğun röportaj gayet güzel yerinde MHP varsa her zaman ümitler yemyesildir içimizde Allah MHP yi bizsiz bizide MHP siz etmesin

 3. Numan Erengil dedi ki:

  O senin anlattığın hikayeleri her gün televizyolarda dinliyoruz,kendine ait Bayburt’umuza faydalı olacak bir fikrin veya iktıdarın dıştan ortağı olarak getireceğin bir hizmetin varsa onları söyleyiver.
  Bayburt’a ait bir fıkra vardır anlatayım aklın da kalsın birgün lazım olur;adam karanlıkta hoşaf dolu tası almış giderken,hoşafı bekleyen adam dangur-dundur sesler duyunca seslenmiş,”ola düşersen,cevap gağiram,tekrar seslenmiş, ola hoşafı tökersen, cevap,tası ariram.”
  Bir gün karşılaşmak nasip olursa tasın nasıl ittiğini ve nasıl bulunacağını görüşürüz inşALLAH.

 4. Fatih dedi ki:

  Partili cumhurbaşkanlığı sistemi çökmüştür halktan kopuk milletin dertleriyle dertlenmek diye bi amacı yoktur artık çürümüşlük liyakat eksikliği ekonomideki kötü gidişat hukukun üstünlüğünün zedelenmesi hemen her konudaki tükenmişlik bizi erken seçime zorluyor evet erken seçim istiyoruz

 5. asiltürk dedi ki:

  Bakıyorum yorum yapanlar dertli ama hedefler belli lider ülke türkiye ama sıkıntılı bir dönemden dünyanın geçtiği gibi ülkemizde geçiyor inşallah bitecek herkese ALLAH yardım etsin sabırla aşılacak bütün sıkıntılar

  1. Vatandas dedi ki:

   Hedef belli demek, lider ulke Turkiye demek neyin algisini yapiyonuz.insanlari neyle sucluyosunuz.Bir taraftan olmak yada olmamak,yada farkli dusunmek insanlarin fikirleri farkli olmasi dusuncelerin farkli olmasi demek gercekten ne hale geldi ulke.ya arkadas senin tuttugun partiden yada senin gorusunden ben senle ayni dusunceyi paylasmiyorum diye Turkiyeyi hedef almak ne demek oluyo..insanlari ne goruyonuz.Bakin bu ülke hepimizin Türklerin benden daha cok vatan sever olamassin.İnsanlari kutuplastirma ayrimcilik kelimeleri kullanmaktan ve o zihinlerinizden cikarin…..Son soz vatansa gerisi tefaruutta kalir.Ana babasiz yasanir ama vatansiz yasanmaz…..takim tutar gibi parti tutmayalim.Parasi olan ulkeler vatandasa para verir gazini elektrigini oder kirasini oder. .parasi olmayan yada parasi olupta baska seylere veren ulkelerde halka sunu der defans yapin geri pas atin.simdi artik esnafin, iscinin daha defans yapacak hali kalmadi.dogal gazci geliyo fatura ode, elektirik geliyo fatura ode,ev, isyeri sahibi geliyo kiralari ode bol bol gol yiyoruz.odemedimi gazlari elektirikleri kesiyolar napacagiz.nutuk atmayla bu isler olmuyo.ekmek parasi lazim arkadas ekmek ekmek anladinizmi.herkez evine ekmek götürmek istiyo baska derdi yoktur…..

 6. sinirhastası dedi ki:

  Bırakın artık düz söylem siyasetini.. sonuç nedir? Elle tutulan gözle görülen bir çalışma var mı? Hadi yüreğiniz yetiyorsa
  çoruh ıslah projesi gerekli midir? değilmidir?
  Belediye öncesi ve şimdiki gerçekten bayburta çözüm ürete biliyor mu?
  Bayburtta kaç kişi icralık?
  Bayburtta birbirine kefil olup arası açılan veya aile facialarına dönüşecek derecede olaylar artmışmıdır artmamışmıdır?
  X Y Z Bankalarından hergün kaç kişinin evine telefon açılıyor.
  Yıllardır başka yerlerde kentsel dönüşüm denildiğinde derhal uygulanıyorken bayburtta tuzccuzade, şaban, sakal v.s. gibi mh lerde uygulanmamasının yol alamamasının sebebi nedir?
  Esnafın halinden haberiniz var mı?
  evde bırakın normal bir aileyi bir bitki gibi yaşansa ısıtma , elektrik kira v.s.. ücretlerine asgari ücret yetecek mi yetmeyecek mi?
  Gençliğin eğitim seviyesi ilerlemişmidir ilerlememişmidir?
  Çayhanelerde oturanlar artmış mıdır artmamış mıdır. Çay içenler ile çay ocağı işletmesi arasında borç alacak kavgası artmış mıdır artmamış mıdır?
  v.s.. v.s…

  Bunlardan bahsedin..
  Selam ve saygılarımla…

 7. OĞUZHAN dedi ki:

  İdris Bey’, cahilliğimi hoş görün. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini tam anlayamadım. Mesela 2023’te Türkiye’nin hangi hedefleri var. Üç gün sonrasını öngöremeyen bir ülke 2053’te, 2071’de neleri öngörüyor, hedefliyor.

 8. Esnaf dedi ki:

  Gida fiyatlari ne olcak sayin aydin ….bu zamlar nereye kadar gidecek….gida fiyatlari ucmus…millet evine ekmek goturme derdinde…SayinAydin birde cikinda halktan yana olun diyinki bu zamlar bu esnafin hali iscinin hali ne olcak…yav caddelerin kalabaligindan haberiniz varmi iyne atsan yere dusmez bu nedemek oluyo demekki caddede her gezen bos calişmiyo iş yok bunlari soyledinizmi.Bayburtun caddelerini 45 senedir boyle kalabalik gormedim. bos gezen.yani vatandas iş aş istiyo calisip evine ekmek götürmek istiyo.her sey ithal olursa olacagi bu arkadaş….üretim üretim üretim.