Dolar 17,9639
Euro 18,4672
Altın 1.031,10
BİST 2.887,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 31°C
Açık
Bayburt
31°C
Açık
Cts 34°C
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 33°C

Gökhan Karakaşoğlu: 2022’de zam yağmuru yaşanacak

Gökhan Karakaşoğlu: 2022’de zam yağmuru yaşanacak
A+
A-
6 Aralık 2021 16:42

Saadet Partisi Bayburt Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Karakaşoğlu, bütçe tasarısında faiz giderlerine ayrılan 240 milyar liranın, Ocak 2022’den itibaren yüksek vergi artışlarına ve yeni zam yağmuruna neden olacağını söyledi.

Karakaşoğlu’nun yazılı basın açıklaması şöyle:

“Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde 2022 bütçesinin tasarısı siyasi iktidar tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.
Bütçe tasarısına göre 2022’de bütçe giderleri 1 trilyon 750 milyar 957 milyon lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 472 milyar 583 milyon lira, bütçe açığı ise 278 milyar 374 milyon lira olarak öngörüldü. Dakika bir, gol bir.

Bütçe tasarısı daha uygulanmaya dahi başlanmadan açık veriyor. Üstüne üstlük bütçe tasarısını hazırlayanlar, ülkeyi 19 senedir aralıksız ve koalisyonsuz bir şekilde yönetmesine rağmen bu yaşanıyor.

Bütçe açığı demek, yeni kamu borçlanmaları demektir. Alın terimizin ve emeğimizin vergiler yoluyla daha da artarak bir avuç rantiyeciye teslim edilmesi demektir. Sonu gelmeyen borçlanmalara kapı açmaktır ve ülkemizi dış siyasette tavizler vermek zorunda bırakmaktır. Geçmişte yaşananlar buna iyi birer örnektir.

2022 bütçesini detaylı bir şekilde incelediğimizde daha üzücü bir tablo karşımıza çıkmaktadır. 2022 bütçesinde; 13 milyon öğrenci için temel eğitime 106 milyar lira, 6 milyon öğrenci için ortaöğretime 55 milyar lira, 8 milyon öğrenci için yükseköğretime ise 65 milyar lira bütçe ayrılmıştır. Hepsini topladığımızda 226 milyar liralık bir kaynak ayrıldığını görebiliyoruz. Peki bunun yanı sıra ülkeyi idare edenlerin, faiz giderlerine ayırdığı bütçe ne kadardır dersiniz? Tamı tamına 240 milyar lira!  

Ülkeyi yönetenler, yaklaşık 27 milyon öğrencinin eğitim-öğretim giderlerine ayrılan bütçenin 14 milyar lira daha fazlasını, faiz giderlerine ayırdığını üzülerek görüyoruz ve soruyoruz:

Dünya 5’ten büyük de faiz lobisi, 27 milyon öğrenciden daha mı büyük?

Siyasi iktidar; vergiler, bağışlar, cezalar ve harçlar yoluyla vatandaştan topladığı kaynakları ne yazık ki faize ve israfa aktarmaktadır.

Bu bütçe tasarısı, özellikle salgın sürecinde derinleşen ekonomik krizle birlikte iş ve gelir kaybı yaşayan milyonlarca vatandaşın kayıplarını azaltabilecek bir bütçe değildir. 2022 yılı bütçe tasarısında;

İşçi yok, atama bekleyen öğretmen yok, sağlık çalışanları, çiftçi yok, esnaf yok, emekli yok, işsiz gençler, KYK borçlusu mezunlar yok, dar gelirli vatandaşlar yok.

Peki, ne var 2022 yılı bütçe tasarısında?

Bu bütçe tasarısında, faiz giderlerine ayrılan 240 milyar lira var.

Bu durum, Ocak 2022’den itibaren yüksek vergi artışlarının ve yeni bir zam yağmurunun başlayacağı anlamına gelmektedir.

84 milyon vatandaşın bütçesi belirlenirken yalnızca öğrenciler değil toplumun bütün kesimleri  gözetilmelidir. Esnaflar, çiftçiler, asgari ücretliler, işsizler, genç işsizler, emekliler, memurlar…

Toplumun bütün kesimleri için bütçeden adil bir şekilde pay ayrılmalıdır. Eğer kaynaklar adil paylaşılmazsa problemler kaçınılmaz olur; bir yerde israf ve şatafat  yaşanırken bir başka yerde yokluk ve sefalet yaşanır. 

Saadet Partisi İl Gençlik Kolları adına, ülke kaynaklarının nereye harcandığını araştırmak, yanlışlara dikkat çekmek, uyarmak ve 84 milyon vatandaşımızın hakkını gözetmek en başta inancımızın bizlere yüklediği sorumluluğun bir gereğidir. Tasarı olarak sunulan 2022 bütçesine bir başka pencereden daha bakmak gerekirse:

Bu bütçe, atanamadığı için alanı dışında bir meslek icra etmek zorunda kalan Hamza öğretmenin atamasını kolaylaştırabilecek bir bütçe değildir.

Bu bütçe, ürünü para etmediği için bankalara ve kooperatiflere borçlandırılan, arazileri ve tarım aletleri haczedilmiş Çiftçi Ahmet amcanın dertlerine derman olabilecek bir bütçe değildir.

Bu bütçe, emeklilik ek göstergesi 3 bin 600’e çıkarılmadığı için emekli olamayan memur Hasan ağabeyin gönül rahatlığıyla emekliye ayrılmak isteyebileceği bir bütçe değildir.

Bu bütçe, üniversitesinden mezun olmuş ve iş bulamadığı için KYK borcunu ödeyemeyen Genç İşsiz Emre kardeşimize istihdam alanı açabilecek bir bütçe değildir.
 
Bu bütçe, geçimini asgari ücretle sağlayan ve hayat pahalılığı yüzünden evlenemeyen emekçi Orhan kardeşimizin yuva kurmasını kolaylaştırabilecek bir bütçe değildir.

Bu bütçe, salgından dolayı dükkan kepengini aylarca açamamış Esnaf Mehmet ağabeye umut olacak bir bütçe değildir.

Yeniden büyük bir Türkiye vizyonuna çok uzak, yaşanabilir bir Türkiye hedefinin yanından bile geçmeyen bu bütçeyi hazırlayıp onaylamaya sunmak, halkımıza yeni “acı reçeteler” vermekten başka bir şey değildir.

Biz Saadet Partisi İl Gençlik Kolları olarak;

Başta gençler olmak üzere vatandaştan yana olmayan, vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamayan bu bütçeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Kardeşlik Vazifemizi Yerine Getiriyoruz ve Uyarıyoruz;  Gittiğiniz Yol Yol Değil, Bu Cadde Çıkmaz Sokaktır!”

 

 

 

YORUMLAR

 1. Hahmet dedi ki:

  Allah Razı Olsun, Çok önemli bir konuya değinmişsiniz, Ağzına sağlık.

 2. Taha dedi ki:

  Başkanım bende bı öğrenci olarak yaşantımızdaki pahalılıktan çok şikayetçiyiz.ve bu konuda arkamızda duran tek siyasi parti gençlik lideri siz oldunuz. Yolunuz açık olsun. Sizin düşüncelerinizi iktidar partisindeki arkadaşlarda düşünse keşke….

 3. cihan dedi ki:

  bende esnafım esnafın yüzünü güldürecek atılılım ve projeler bekliyoruz sayın başkan

 4. ali dedi ki:

  sayın yetkililer artık acımızdan ölecek vaziyete geldik anlaşılan gidicisiniz hiç değilse inat etmeyin seçim deyinde belki insanlar arahatlarda size hakkını helal eder yoksa sizin gibi gelirimiz yok bakıyorum devlet güvencesi olanlara gel keyfim gel gelde işsize esnafa köylüye bir sor dumumuz içler acısı 3 çocuk hayal oldu bir bile lüks evlenmek bu devirde aklaz zarar iş en az 300 bin tl lazım insanlar karın doyurma derdinde artık zengin iyice zengin fakir öldü orta kesim fakir oldu bir inat uğruna yazık ettiniz yazık olan memlekete oldu

 5. ismail dedi ki:

  Bütçeyi kabul etmiyorsun bende kabul etmiyorum bir esnaf olarak ama ben kendim çözüm olarak küçülmeyi kendime layık gördüm ülke için çözümünüz nedir sayın erbakan hocanın faizsiz bir türkiye yönetmek istiyorlar mefta ortada kaldı bu meftayı kaldıracak çözümünüz nedir saadet partisi genel başkanınnın

  1. Milli Görüş dedi ki:

   Üretim Üretim Üretim…

 6. kerem dedi ki:

  esnafın tek gecim kaynagı üniversite öğrencileri oldu

 7. selim dedi ki:

  genç issizler ordusu olusturuldu bu ülkede bunu bilerek veya bilmeyerek yaptılar

 8. züleyha dedi ki:

  özellikle öğrencilerimize verilen kaynagın faize ayrılan kaynaktan az olması gelecekte ülkemizi ne gibi tehlikelerin beklediğini acık sekilde ortaya koyuyor

  1. Orhan dedi ki:

   Yaşa Gökhan başkanım bir sen varsın.

 9. halitabi dedi ki:

  esnaf işci ve emekciyi uzun zamandır kimse hatırlamıyordu sagolun .

 10. bayburtsevdalısı dedi ki:

  genç siyasetcilerin siyasetin icerinde daha aktif olması memleketimiz için gereklidir bu konuda öncü olmanızı diliyorum baskanım hayırlı calışmalar.

 11. fikrican dedi ki:

  bu durumda en cok madur olacak kesim yine öğrenciler olacak

  1. ismihan dedi ki:

   esnaf ve isciler madur olursa ortada öğrenci diye bişey kalmaz babalar cocuklarını okutamaz