Geyik Böceği Bayburt’ta İlk Defa Görüldü

  • Haberin Tarihi: 24 Haziran 2019
  • Bu haber 315 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Geyik Böceği Bayburt’ta İlk Defa Görüldü

 

Türkiye’de koruma altında bulunan ve altı antenli böcek olarak da adı geçen Geyik böceği, Bayburt’ta ilk defa görüldü.

Dünya’da sadece Hatay Amanos dağlarında bulunduğu belirtilen, bilimsel adı “Lucanus Cervus” olan Geyik böceğini Berat Çoban, Zahit Mahallesinde yol üzerinde buldu.

Görüntüsünün çok farklı ve dikkat çekici olduğu için bir kutu içerisine koyarak koruma altına aldığını belirten Berat Çoban, “ İnternette böceği araştırınca nadiren görülen bir böcek olduğunu öğrendim. Ayrıca Türkiye’de sadece Hatay Amanos dağlarında bulunduğu bilgisine sahip oldum. Bayburt’ta ilk kez bulunduğunu öğrendim böceğin insanların ilgisini çekeceğini düşündüm. Çünkü bu tür böcekleri görenler hemen öldürme yolunu seçiyorlar. Bu nedenle herkesin Geyik böceği hakkında bilgi sahibi olmasını istedim. İnsanlara zarar vermeyen böcek yaklaşık 8 yıl yaşıyor ve 8 yıl sonunda yumurtluyor ve ölüyorlarmış. Bulduğum böcek 4 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 4 yaşında olduğunu tahmin ediyoruz. Biz bu böceği bulduğumuz yerde yine doğal ortamına bırakacağız” dedi.

Bayburt’a nasıl geldiği bilinmeyen ve çok pahalı olduğu söylenen Geyik böceği en çok Japonların ilgisini çekiyor.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.