Gençler Geleceklerini Uyuşturucuyla Karartıyor…

 • Haberin Tarihi: 5 Kasım 2017
 • Bu haber 718 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Gençler Geleceklerini Uyuşturucuyla Karartıyor…

Son yıllarda gençlerin uyuşturucu madde bağımlılığının ilk adımı olarak söylenen Bally’i seçtiğinin örneklerinden birisi Bayburt Kalesinde görüntülendi.

Bayburt Kalesinin şehre bakan ve kale girişinde bulunan Bally ve poşet görüntüleri gençlerin madde bağımlısı olma yolunda nedenli cesaretli olduklarını fazlasıyla göstermeye yetiyor gibi. Henüz bekçisi bulunmayan Bayburt Kalesindeki bu görüntüler, gençlerin uyuşturucu kullanırken şehir manzaralı mekan seçerek rahat bir şekilde bunu yaptıklarını kanıtlıyor.

Bayburt Medya yıllar önce, Bayburt Kalesinde ve kalenin eteklerinde yüzlerce Bally ve tiner maddesinin kullanıldığını tespit etmiş ve yaptığı haber sonrası, harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü ve Bayburt Adliyesi iş birliği yaparak madde bağımlısı 25 genci tespit edip, onların elinden tutarak madde bağımlısı gençlere bilgisayar kursu vermiş ve onları bu kötü alışkanlıktan kurtarmıştı.

Aradan geçen 4 yıl sonra benzer görüntülere açık alanlarda şahit olunması gençlerin bu işi büyük bir cesaretle yapıyor olmalarını ortaya koyuyor. Bu batağa gençlerin düşmemeleri için en başta ailelere büyük sorumluluk düşüyor. Bu gün nöbetçisi bulunmayan tarihi bir mekanda “Bally” gibi uyuşturucu madde kullanma cesaretini gösteren gençlerin bir çoğunun kapalı veya açık hangi ortamlarda bunu yaptıkları net olarak bilinmiyor.

Diğer taraftan özellikle hafta sonları çok sayıda ziyaretçinin gezdiği Bayburt Kalesindeki bu görüntülerin şehir açısından büyük bir olumsuzluk yansıtmış olması da farklı bir şekilde değerlendirilebilir.

Uzmanlar, ailelerin uyuşturucu madde kullanan çocuklarında hangi işaretlerin olduğuna dair 10 maddeyi şöyle sıralıyorlar;

1- Madde kullanmaya başlayan kişilerdeki ilk değişiklik çevrelerinde yapmış oldukları değişikliklerdir. Eski arkadaşların yerini yeni arkadaşlar alır. Maddeye daha rahat ulaşım sağlayabilecek kişilerle yakınlaşır, eski arkadaşları ile görüşmez.

2- Duygu durumu çok çabuk değişiyorsa çok dikkatli olunmalı. Bu süre içerisinde bazen çok neşeli, bazen de çok öfkeli, huzursuz, keyifsiz olabilir.

3- Ders durumunda ani değişiklikler olur. Notları düşmeye başlar, okula devamsızlık görülür.

4- Evde tek başına kalmak istiyorsa ya da arkadaşları ile birlikte dışarıda nerede olduğunu söylemeden buluşmaya başladıysa dikkat.

5- Ailesi ile olan ilişkileri mümkün olduğunca mesafeli tutmaya başlar. Evde daha az zaman geçirmek ister ki ailesiyle çatışmasın.

6- Kılık-kıyafet ya da görünür bir şey almadığı halde, fazla para harcamaya başlar.

7- Kişisel bakımı azalmıştır. Giyimine dikkat etmez. Gözleri kızarır, şişer, vücudunda değişiklikler başlar.

8- Sinirlilik, gerginlik, kişilerarası ilişkilerde sorunlar yaşar, dalgınlık, dikkatsizlik başlar.

9- İçine kapanır. Uyku düzeni değişir.Ya çok uyur, ya da çok az uykuya ihtiyaç duyar.

10- Psikolojisinde karamsarlık, umutsuzluk ya da inançsızlık gibi duygu durumları olabilir.

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • BAYBURT
  6 Kasım 2017 10:35

  BU GENÇLERE NEDEN KIZIYORSUNUZ NE VERDİNİZ Kİ BU GENÇLERİN BU HALDE OLMASINA KIZIYORSUNUZ BAYBURTTA ALLAH AŞKINA GENÇLER YÖNELİK NE VAR ADAM YA GURBETE ÇALIŞMAYA GİDECEK YA TARLADA ÇALIŞACAK YA HAYVANA BAKACAK YA DA OKUYACAK AMA OKUYACAK ADAM AKILLI OKUL YOK KALİTELİ EĞİTİM YER VEREN YER YOK BİR TANE FEN LİSESİ VAR ONUNDA ÖĞRENCİ SAYISI AZ BU ŞEHRİN GENÇLERİ BAZI ŞEYLERE MECBUR BIRAKILIYOR BUNUN SORUMLULUĞU DA BU ŞEHİRDEN NEMALANIP HİÇ BİR HİZMET YAPMAYANLARDIR BAYBURT HEP VERDİ VERMEYE DE DEVAM EDİYOR ALMA KONUSUNDA HİÇ BİR ŞEY YOK BU ŞEHİRDE OLUMLU ANLAMDA HİÇBİR ŞEY YOK BU GENÇLER SADECE 1 ÖRNEK DAHA SAYILABİLECEK ÇOK ŞEYLER VARDIR BU DURUMDA OLAN GENÇLERE KIZACAĞINIZA KENDİNİZE KIZIN BU ÇOCUKLARIN VEBALİ ÜZERİNİZDE ALLAH BUNU AHİRETTE SORACAK BU ŞEHRİN GENÇLERİNE NE VERDİNİZ NE ÇALIŞACAK İŞ ALANI VAR NE SPOR YAPABİLECEKLERİ YERLER VAR NE KENDİLERİNİ GELİŞTİREBİLECEK İMKANLAR VAR TAMAMMEN MAHRUMİYET BÖLGESİ BAYBURT BURADAN DA SADECE BUNLAR ÇIKAR BU DURUM BU ÇOCUKLARIN SUÇU DEĞİLDİR TEKRAREN SÖYLÜYORUM BAYBURTLU GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇIN BU ÇOCUKLAR SPORDA ÇOK BÜYÜK BAŞARILARA ULAŞABİLİRLER EĞİTİMDE ÇOK İYİ YERLERE GELEBİLİRLER ÇOK YETENEKLİ SANATÇILAR ÇIKABİLİR BAYBURTTAN YETER Kİ DESTEK VERİLSİN DEVLET BAYBURTA DA BİRAZCIK EĞİLSİN TÜRKİYENİN HER YERİNDE ÇOK İYİ GELİŞMELER OLUYOR AMA BAYBURTTA HİÇ BİR ŞEY YOK BU OLUMSUZLUKLAR GENÇLERİ BU GİBİ ALIŞKANLIKLARIN İÇİNE İTİYOR ÜZERİNİZDE ÇOK BÜYÜK VEBAL VAR

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.