Gelir Testi İçin Son Başvuru Tarihi Açıklandı

  • Haberin Tarihi: 15 Aralık 2016
  • Bu haber 950 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Gelir Testi İçin Son Başvuru Tarihi Açıklandı

SGK Prim borcu yapılandırılması süreci sona ermesine rağmen, genel sağlık sigortası prim borcu bulunan bireyler için kısmi af fırsatı getirildi.

Bayburt Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü genel sağlık sigortasıyla ilgili aşağıdaki açıklamayı yaparak vatandaşları bilgilendirdi.

Çalışmayan ve bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında yer almayan kişiler 2012’den itibaren gelir testini yaptırmaları gerekmekteydi. Bu kişiler arasında daha önce hiçbir gelir testine girmeyenler 2 Ocak 2017 tarihine kadar kısmi aftan yaralanıp gelir testi yaptırabilecekler. Prim affından yararlanması durumunda yaşadığı hane içindeki kişi başına düşün gelir asgari ücretin üçte birinden az ise geriye dönük olan bütün borçları silinebilecek. Gelirleri asgari ücretin üçte birinden daha yüksek ise geçmişe dönük borçlar gelir testi sonucuna göre güncellenecektir. Bu durumda borcu peşin olarak ödeyen kişinin borç faizi, gecikme zammı ve cezaları da silinebilecek.

Daha önce gelir testi yaptırmayan bireyler başvurularını illerde valiliklerdeki, ilçelerde ise kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapacaklar. Daha sonra ise SGK’ ya başvuru yapılacak.

Kimler Gelir Testi Yaptıracak?

Herhangi bir işte çalışmayan ve sigortalı olmamakla birlikte kendisine bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayanlar,  hiçbir sosyal güvenlik kurumundan gelir veya aylık almayanlar veya bunların bakmakla yükümlüsü olmayanlar, genel sağlık sigortasının kapsamında bulunmayanlar, üniversiteye gidiyorsa 25, liseye gidiyorsa 20 yaşını, okula gitmiyorsa 18 yaşını geçen kişiler çalışmaya başlamamışlarsa gelir testi yaptırmak zorundalar.

Gelir testi sonucuna göre hanede yaşayan kişi başına düşen gelir;

Brüt asgari ücretin üçte birinin altında ise (549 TL) bu kişinin genel sağlık sigortası primi devlet tarafından karşılanacak,(yeşil kart)

Brüt asgari ücretin üçte biri ila brüt asgari ücret arasında ise ( 549 ila 1.647 TL arası) 65,88 TL prim ödenmesi gerekecek,

Brüt asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında ise (1.647 ila 3.294 TL)  197,64 TL prim ödenmesi gerekecek,

Brüt asgari ücretin iki katından fazla ise  (3.294 TL’den fazla)  395,28 TL prim ödenmesi gerekecek.

Nasıl Başvuracaklar? 

Çalışmayan, aylık/gelir almayan veya herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayanlar arasından  gelir testine hiç başvurmayanlar  2 Ocak 2017 tarihine kadar yerleşim yerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusunda bulunabilecekler.

GSS Pirim Borçları Nasıl Ödenecek? 

Ayrıca Genel Sağlık Sigortalılar, müracaat etmeleri halinde 2016 Haziran ve önceki dönemlere ait genel sağlık sigortası prim borçlarının gecikme cezası ve gecikme zamları silinerek borç aslını vade farkı uygulamaksızın peşin veya on iki eşit taksitle ödeyebilecek. Peşin ödeme veya taksitli ödemede ilk taksit en geç 28 Şubat 2017’de ödenecek.

Genel Sağlık Sigortalılarının Kanun kapsamına giren prim borcu asıllarının, gerek peşin olarak gerekse 12 ayda eşit aylık taksitler halinde eksiksiz olarak ödenmesi durumunda, 5510 sayılı Kanun uyarınca hesaplanan gecikme cezası ve gecikme zammı tahsilinden vazgeçilecek.  Ayrıca enflasyon oranında bir fark da ödemeyecek.

Genel sağlık sigortası prim borcu bulunanların bu borçlarının yapılandırılabilmesi için en geç 31 Ocak 2017 tarihinde mesai bitimine kadar ikametgahlarının bağlı bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurabilecekler.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.