Geleneksel Dede Korkut Bilim, Kültür ve Sanat Haftası Başladı

  • Haberin Tarihi: 22 Nisan 2019
  • Bu haber 586 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Geleneksel Dede Korkut Bilim, Kültür ve Sanat Haftası Başladı

 

Bayburt Valiliği ve Bayburt Üniversitesi’nin 22-26 Nisan tarihlerinde ortaklaşa düzenlediği Geleneksel Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Haftası’nın açılış töreni gerçekleşti.  

4. Geleneksel Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Edebiyat Ödüllerinin ‘Bilge Adam’ ve ‘Edebiyat’ Ödül Töreni ile birleştirilen Açılış Töreni başlangıcında Dede Korkut ve Bamsı Beyrek karakterlerini canlandıran performans sanatçıları kısa bir gösteri sunarak Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün bestelediği marşı okudu.  

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Dede Korkut’un mezarına ilişki Anadolu’da yalnızca Bayburt’un adının geçtiğini hatırlatarak, Türk tarihinin mihenk taşları arasında yer alan bu sembol ismi yaşatmak için birçok çalışma gerçekleştirdiklerini ve geleneksel hale gelen ödül ve kutlama törenlerinin her geçen yıl daha geniş bir alana hitap ettiğini söyledi.  

Konferansta konuşma yapan Vali Ali Hamza Pehlivan ise UNESCO’nun Dede Korkut’u Somut Olmayan Kültürel Miraslar Temsili Listesine dahil etmesinin kentimiz açısından büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi.  

Törene Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Davut Balibaşa, Belediye Başkan Vekili Çetin Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Adalet Komisyonu Başkanı Menderes Akar, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Edebiyatçı Hayati İnanç, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.  

Bu yıl 4. Geleneksel Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Edebiyat Ödüllerinin ilk parçası ile başlayan Haftanın ilk gününde, Söyleşi, Konferans, Kan Bağışı Etkinliği,  Masa Tenisi Turnuvası Ödül Töreni, Müzik Eğlencesi, Panel ve 4. Uluslararası Öğrenci Festivali gibi çok sayıda etkinlik yer aldı.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.