FETÖ Soruşturmasında 28 Gözaltı…

  • Haberin Tarihi: 15 Aralık 2016
  • Bu haber 1782 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
FETÖ Soruşturmasında 28 Gözaltı…

FETÖ örgütün emniyet yapılanmasına ilişkin soruşturmada 28 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre Bayburt merkezli başlatılan ve 12 ilde sürdürülen FETÖ/PDY emniyet yapılanmasına ilişkin soruşturmada yakalama kararı bulunan 31 kişiden 28’i gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Terörle Mücadele Şubesi ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, etkin pişmanlıktan yararlanan şahısların ifadeleri doğrultusunda çalışma başlattı.

FETÖ/PDY’nin Bayburt’taki emniyet yapılanmasına yönelik yürütülen operasyonda, örgütün Bayburt Polis Okulu öğrenci yapılanması ve Bayburt Emniyet Müdürlüğü yapılanması kapsamında, polis okulu sözde “devre imamlığı”, “sınıf imamlığı” ile “grup abiliği” yapan ve örgüte eleman kazandıran “himmet” toplayan, örgütsel toplantılara katılan şüphelilerle ilgili Bayburt merkezli Ankara, Adana, Tokat, İstanbul, Zonguldak, Sinop, Samsun, Denizli, Adıyaman, Van ve Konya’da eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda haklarında yakalama kararı bulunan 31 kişiden 7’si komiser yardımcısı, 14’ü polis memuru ve biri emekli polis memuru olmak üzere 28 kişi gözaltına alındı. Adreslerinde bulunamayan 3 kişinin yakalanmasına yönelik çalışma ise devam ediyor.

Açıklamada ayrıca, FETÖ/PDY’nin emniyet yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan örgüt üyesi ve yöneticisi bazı kişilerin, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi esnasında askere direnilmemesi ve asker tarafından silahlarının istenmesi halinde teslim edilmesi hususlarında talimat verdiğinin belirlendiği bilgisine de yer verildi.

Şüpheliler hakkında “Cebir ve Şiddet Kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek” suçundan ayrıca soruşturma başlatıldığı da belirtildi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.