En Çok Göç Veren İl Bayburt Oldu

 • Haberin Tarihi: 14 Kasım 2018
 • Bu haber 511 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
En Çok Göç Veren İl Bayburt Oldu

 

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre, 2017’de net göç hızına göre en çok göç veren il Bayburt oldu.  

Diğer taraftan net göç hızına göre geçen yıl en çok göçü Tekirdağ aldı. Tekirdağ’ı, Yalova, Kocaeli, Eskişehir, Bilecik, Çanakkale, Muğla, Düzce, Uşak ve Şırnak izledi. 

En çok Bayburt göç verdi

Net göç hızına göre en çok göç veren il olan Bayburt’u sırasıyla Gümüşhane, Ağrı, Muş, Giresun, Ardahan, Kars, Bitlis, Ordu ve Van takip etti.

En büyük nüfusa sahip ilk 5 ilin kendi ilçeleri arasında göç etme durumuna bakıldığında ise İstanbul’da 515 bin 842, Ankara’da 183 bin 112, İzmir’de 122 bin 640, Bursa’da 62 bin 853 ve Antalya’da 52 bin 799 kişinin ilçeler arasında göç ettiği belirlendi.

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 8 Yorum Yapıldı.

 • GÜRSEL KARAPINAR…
  15 Kasım 2018 00:49

  Göç falan hikaye REKORLAR bizim olsun yeter….. !
  Habere konu olan fotoğraftaki ,imar kirliliğini,çarpık
  yapılaşmayı GÖRMEK göçten önemli diyorum….
  Lütfen alıcı bir gözle bakınız….! Belki VİCDANIMIZ sızlar….
  Bayburt Doğu Karadeniz’in arka bahçesi , Trabzon-Rize
  büyük sanayisinin yerleşeceği bir bölge BAYBURT….
  Onun için göçün tersine döneceğine inananlardanım
  inşallah öyle olacak da… Karadeniz’de bu böyle biliniyor..
  Fakat Bayburt bunu göremiyor….!
  Maalesef bu şehri ,büyük köye çevirdik, geleceğe KENTİ
  hazırlayamıyoruz….
  Şu haliyle göç alan bir yer olsak , daha beter olacağız…
  BAYBURT’u ALLAH KURTARA diyorum….

 • istanbuldan
  15 Kasım 2018 09:12

  Olurmu okadar belediye çalışıyor, cumhuriyet caddesini de o kadar emekleri var bütün bürokratlar vekiller başkanlar caddedin resmini paylaşıyor gece gündüz … şimdi bayburtlu lara iş imkanı açılı gidenleride geri çağırın bence,,

 • ali
  15 Kasım 2018 11:52

  memleketimiz günden güne göç vererek boşalıyor sebep işsizlik başı çekiyor nedenleri bayburt pahalı bir şehir siyasiler hep kendi ve kendi adamlarını kolluyor işkurda bile siyasete bakılıyorsa bu doğaldır istanbulda su fiyatlarına indirime gidiliyor bayburtta belediye vatandaşa çift su uygulaması yaparsa vatandaş bunu görmüyormu elbette kaçar bağkur istanbulda yaşayanla aynı ödüyorsam doğalgaz aynı ödüyorsam bayburtta herşey pahalı ne diye kalayım anlayışı vatandaşta kafasında yer ediyor kısacası bayburt ucuz ve üreten iş sahalarının açılmadığı sürece 10 yıl sonra 50 bin nufusa düşer ilçe olur yazık bakarak üzülerek izliyoruz bir taraftanda göç hazırlığı yapıyoruz

 • atilla
  15 Kasım 2018 15:46

  Ne demişler baş olda istersen soğan başı ol. Bayburtumuz da rekor kırıyor ama hem olumsuz konularda. Olsun bu sene soğanın prim yaptığı sene.

 • YERLİ
  16 Kasım 2018 00:12

  ZAVALLI BAYBURTLU ESNAF HER AY SSK BAGKUR PRİMİNİ ÖDEYEMESİN VE BAKILAMASIN…DÜKKAN KİRALARI İSTANBULU GEÇTİ….EV KİRALARI YİNE AYNI…GARİBAN ESNAF BÜYÜK MARKETLERİN ARASINDA İFLASI ÇEKMİŞ…HERKEZ BAYBURTU TERKEDER GİDER NEDEN KALSIN BU ŞARTLARDA….BAKIN BAYBURT VE BU GİBİ ŞEHİRLERDE DEVLET ŞUNU YAPMALI KIŞIN ÜÇ AYINI ESNAFIN BAGKUR PRİMİNİ DEVLET ÖDESİN…HALKA GELİNCE ELEKTRİK VE DOGALGAZI ÜÇ AY BOYUNCA ÇOK DÜŞÜK BİR FİYATTAN KULLANMASI GEREK….DEVLETİN YAPACAGI EN GÜZEL İŞ BUDUR..YOKSA BU ŞARTLARDA BU ISSIZ ŞEHİRDE KİMSE KALMAZ…KIŞIN ÖGRENCİ OLMASIN BURASI TAM BİR HAYALET ŞEHİR.

 • M.T.
  16 Kasım 2018 09:31

  Devletin Bayburt’ta göç oluyormuş bunu önleyelim diye bir derdi yoktur, olamazda. burda Bayburtluyum, Bayburt Sevdalısıyım diyen bürokrat, iş adamı ve yöneticilere iş düşüyor. ben hep yazdım yine yazacağım, bu şehir istanbul ile yarıştığı sürece (elektrik, gaz, su, vb) bu şehir göç verecektir. yorumcular yazmış, evet ne yazık ki 50 yıl geriden geldiğimiz halde hala bir cadde görüntüsü ile hava atan, bununla da prim yapan bürokrat , belediye ve parti temsilcilerimiz var. bu şehri iş ve ekonomik bakımdan cazibeli kılarsanız göç edenlerin büyük bir bölümünün geri geleceğini herkes bilir. göç edenlerin sorunları, göç edemeyenlerin sorunları neler bunu analiz etmek gerek. öncelikle İŞ, HASTANE, EKONOMİK DURUM en bariz göstergeler.. hala bu şehirde 3 aydır gögüs doktoru yoktur. burdan pay biçin. ve en acısı yetkililerin bu tür sorunları kulak ardı etmesi.. oysa sorunların çözülmesi için koltuğa oturanların gerek denetimsizlik, gerek başıboşluk ve vurdumduymazlık, gerek siyasi amaçlı olarak (başka işler görmesi) bu tür sorunları bir türlü çözmek istememeleri bu göçü durduramıyor. ve ne yazık ki bu göç durmayaçak.. neyse biz hala en çok oyu veren, en çok alkışlayan olalım. bununla karnımız doyuyor. işsizliğimiz çözülüyor. ekonomimiz rahatlıyor.

 • vadantas
  16 Kasım 2018 13:53

  göc sırası bana gelıyor gıbı ıkı abım göc ettı sıra bızde gıbı ..ıssızlık elı ayagı baglıyor .. ıskur bıtınce ınsanlar kalıyor yıne dayalı …

 • Hacı Dursun
  16 Kasım 2018 15:35

  Ne demiş Mevlana;

  Cahil İnsan gülün güzelliğini görmez,
  Gider dikenine takılır

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.