DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 8°C
Karla Karışık Yağmur

Dünya Çevre Gününde Vali Pehlivan’a Ziyaret

Dünya Çevre Gününde Vali Pehlivan’a Ziyaret
11.06.2019
A+
A-

Bayburt Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Heyeti Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası dolayısıyla Vali Ali Hamza Pehlivan’ı ziyaret etti.

Vali Pehlivan ziyarette yaptığı açıklamada teknoloji, sanayinin gelişmesi, artan nüfus, sağlıksız kentleşme ve bilinçsiz tüketimin çeşitli çevre sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyledi. Dünya Çevre Günü’nün bu doğrultuda yaşamsal öneme sahip çevreyi korumak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak ve insanlığı çevre konusunda politikalar geliştirmeye sevk etmek amacıyla bir dizi etkinlikle icra edildiğini kaydeden Vali Pehlivan, “İnsanları yaşadıkları çevreyi koruma, kollama ve çevre politikalarını destekleme konusunda bilinçlendirmek ve bu düşünceyi davranış haline getirmelerini sağlamak, çevre kirliliği ile mücadelenin olmazsa olmazıdır. Çevreye karşı duyarlı olmak ve onu korumak sadece belirli kurum veya kuruluşların değil tüm insanlığın görevidir. Dünya genelinde doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi, çarpık kentleşme, sanayileşme, atıkların çevreye saçılması sonucunda çevre sorunları insanlığın geleceğini tehdit eden boyutlara ulaşmıştır. Çevrenin korunması ve toplumsal farkındalık yaratmak amacı ile yapılan çalışmaların ortak gayesi gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmaktır. Yaşadığımız çevre geçmişten bize kalan bir miras değil, gelecek nesillere bırakacağımız bir emanettir. Yarınımız olan çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olarak yetişmesi bugün bizim oluşturacağımız ortak bir çevre bilinci ile mümkündür.” diye konuştu.

Bayburt’ta çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik önemli adımlar atıldığına dikkat çeken Vali Pehlivan, “Yerel yönetimlere çevre kirliliğini önleyici tedbirler alınması ve altyapılarının iyileştirilmesi için maddi kaynak desteği sağlanmaktadır. Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamındaki 130 adet tesis izlenmekte ve denetlenmektedir. Hava kalitemiz sürekli yapılan ölçümlerle her gün takip edilmektedir. İlimizde bulunan Hava Kalitesi İzleme İstasyonun Hava Kalitesi Değerlendirmesine göre 24 saatlik sınır değerler dikkate alındığında aşım sayıları sadece bir değerde aşma gösterirken diğer değerlerin hiç birinde aşım göstermemiştir. Bu da Bayburt İlimizin havasının ne kadar temiz olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda Bayburt, ülkemizin havası en temiz illerinden birisidir.” şeklinde konuştu.

Vali Pehlivan, 5 Haziran Dünya Çevre Gününün, bu konuda atılacak adımların tekrar gözden geçirilmesine vesile olmasını temenni ederek, “Çevre sadece denetim ve ceza ile değil, ilgi ve özveriyle korunur. ‘Yaşanabilir Çevre ve Şehir’ anlayışı içinde İlimizi geleceğe taşımak gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir. Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Çevre Günü ve Çevre haftasının güzel, temiz ve yaşanabilir bir çevre için iyiliklere vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Dünya Çevre Günü vesilesiyle kendisini ziyarete gelen heyet üyelerine teşekkür eden Vali Pehlivan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Saka ile kurum personeline çalışmalarında başarılar diledi.

 

YORUMLAR
 1. BAYBURT KALESİ dedi ki:

  Bayburt çevre kirliliği konusunda Türkiye de birincidir…
  İmar ve çirkin yapılaşma , tüm kirliliği temelini oluşturuyor…
  Sıralayalım Trafik, Taksi yazıhaneleri, araç parkı başlıcalarıdır
  ister istemez kentin temizliği de görünmüyor…..
  Çözüm Bayburt’un eski yerleşim alanına ve Trabzon tarafına
  yeni imar planı lazım…Mevcut merkezde inşaat ruhsatlarının
  durdurulması ile olur…
  Güçlü irade olmadığına göre ,mümkün değil gibi görünüyor…
  Bayburt’un fotoğrafı bu….

 2. GÜRSEL KARAPINAR... dedi ki:

  Sayın valim ;
  haklısın, çevre sadece ceza ile değil ,İLGİ ve ÖZVERİYLE çözülür …
  İlgi ve özveri, Dünya ve çevre günü dolayısıyla hatırlanmamalı …..!
  Çevrenin korunması sizlerin,üniversitenin,ticaret ve esnaf odaları,
  tüm siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlarının desteği, (Kent konseyi
  var ,fakat ortada yok) ve vatandaşların ,basının katılımı ,çok seslilikle
  çözülür…….
  YANLIŞA DUR DİYE HAYKIRILIR, BUNUN ADI GÜÇLÜ İRADEDİR….!
  Belediye başkanlarını seçiyoruz, fakat yukarıda saydığımız bu kuruluşların
  hiç birini ,başkanların yanında göremiyoruz , herkes kindi çıkarını dikte
  etme, istediklerini alma peşine düşmüşler…
  Belediye başkanına her yanlışı YAPTIRIYORLAR veya YAPIYOR seçim
  kaybedilince ,suç başkanların oluyor ….
  Son 15 yılda en büyük kirliliği ,BELEDİYE İCRAATLARI yapmıştır….
  Kenti yaparken bozduk, zaten yıkma ,alan açma kenti rahatlatmak
  Allah’a çok şükür öyle bir VİZYONUMUZ yok..
  Sayın valim;
  çevre kirliliğini önleyelim , fakat Bayburt’da en büyük kirlilik kötü
  İMAR ve ÇİRKİN YAPILAŞMADIR , bunu fark etmiş olmanız ,görmeniz
  lazım,buna DUR DEMELİYİZ nasıl….?
  Bu çevre gününde acaba, atanan bir kişi olarak LÜTFEN ŞUNU YAPMAYALIM
  veya böyle yapalım dediğiniz bir ÇALIŞMANIZ var mı…?
  Sayın valim, lütfen en büyük iyiliğiniz ,atanan bir kişi bu kurumları
  belediye başkanının etrafında toplayarak ,GÜÇLÜ İRADE oluşturmanız
  yapılacak çalışmaları takip etmenizdir… Saygılarımla…