DSİ, Bayburt’taki Yatırımlarını Açıkladı

  • Haberin Tarihi: 17 Kasım 2017
  • Bu haber 792 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
DSİ, Bayburt’taki Yatırımlarını Açıkladı

Bayburt’ta DSİ tarafından yapılan ve devam eden yatırımlar konusunda DSİ Genel Müdürü Murat ACU, yazılı bir basın açıklaması yaptı.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU; “DSİ olarak Bayburt ilinde son 15 yılda, Bayburt şehir merkezine yıllık 8,33 milyon m3 içme suyu sağladık. 5 baraj inşa ettik. 53.610 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 25 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 33 derenin ıslahını tamamladık. Bununla birlikte Kırklartepe Barajı, Akşar Mehmet Aslan Barajı, Aydıntepe Erikdibi Barajı ve Aydıntepe Pınargözü Barajı’nın da aralarında bulunduğu 10 adet barajın yapımı hızla devam ediyor. Diğer taraftan Bayburt ilimizde 2003 yılından bugüne kadar tamamladığımız sulama tesisleri ile toplam 53.610 dekar zirai arazinin sulanmasını sağladık. Böylece çiftçilerimize yıllık 24,4 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 5 adet sulama tesisinin yapımı ise hızla devam ediyor” dedi.

ACU, “ Vatandaşımızın mal ve can güvenliğini sağlamak için dereleri ıslah ediyor yerleşim yerleri ve tarım arazilerinin taşkın riskini azaltıyoruz. Bu kapsamda tamamladığımız 33 dere ıslahı ile Bayburt şehir merkezi, 33 yerleşim yeri ve 6.410 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 17 adet dere ıslah çalışması ise devam ediyor.

Diğer taraftan Sayın Cumhurbaşkanımızın Kasım 2015’teki Bayburt ziyareti sırasında verdiği talimat üzerine çalışmalarına başlanılan Bayburt şehir merkezinden geçen Çoruh Nehrinde ıslah çalışmaları devam ediyor. Çoruh Nehri’ndeki çalışmaların tamamlanması ile Bayburt’a ayrı bir güzelliğe kavuşacaktır.”  İfadelerini kullandı.

DSİ Genel Müdürü ACU, “Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamında bulunan Bayburt’ta 2003-2019 yılları arasında yapılan ve yapılacak olan 1 adet içme suyu tesisi,  25 adet baraj ve gölet, 23 adet sulama tesisi,  51 adet taşkın koruma tesisi 2 adet HES olmak üzere toplam 102 tesis açılacaktır. Tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile Bayburt ilimizde 206.880 dekar arazinin sulamaya açılması, sulamaya açılan alanlardan 120.000.000 TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. Sulama ve depolama projelerinde amacımız, tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.