Dev Projede Geriye Sayım Başladı

 • Haberin Tarihi: 23 Ağustos 2016
 • Bu haber 11677 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Dev Projede Geriye Sayım Başladı

 

Bayburt Organize Sanayisinde 2014 yılında temelleri atılan Bayburt Doğaltaş Üretim ve Pazarlama Destek Merkezi Fabrikasında makinelerin montajı hızla devam ediyor.

Bayburt’un ekonomisine önemli derecede katkı sağlayacak olan ve Bayburt için dev proje olarak tanımlanan Doğaltaş Fabrikasında, taşın geometrik bozukluklarını düzelten monolama, levhaların pürüzsüz ve parlak bir hale gelmesini sağlayan plaka cila ve silim hattı, taşın boşluklarına dolgu yapan epoksi dolgu hattı, taşın bıçaksız istenilen ölçü ve şekilde kesen su jeti, gerektiğinde üç boyutlu üretim kapasitesine sahip 5 + 1 CNC tezgah gibi birçok makine ve ekipman tek tek yerlerini alıyor.

Fabrikanın genel manadaki alt yapı çalışmaları yaklaşık 10 gün sonra tamamlanıyor. Aralıksız olarak çalışmaların devam ettiği fabrikada ilk deneme üretimin yakın bir süre sonra yapılması bekleniyor.  

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • Cihangir
  30 Ağustos 2016 21:33

  Memleketimize hayırlı olsun..
  Toplama Makineler yakışmış.. Bu fabrika BANT SİSTEMİ ile üretim yapacak şekilde planlanmış iidi. YANİ; Bütün makine ve asamın OTOMASYON İLE YÜRÜTÜLMESİ ESASTIR.SİSTEMİN TEK ELDEN KUMADAN ve KONTROL EDİLECEK ŞEKİLDE OLMASI ÖNEMLİDİR.
  Projelendirme esnasında İtalyandan ve Ülkemizden gelen birçok üretici ve FABRİKA SAHİBİ FİRMALAR ile yapılan görüşmelerde SİSTEMİN KOMPLE TASARLANMASI GEREKTİĞİ ön plana çıkmıştır. YANİ TEK ELDEN TEK SORUMLU FİRMA İLE MUHATAP LIK. ÜRETİMDE SORUNSUZLUK. BANT ÜRETİMİ OTOMASYON SİSTEMİ İLE KONTROL EDİLECEK OLUP BÜTÜN SİSTEM DE KULLANILAN MAKİNELERİN AYARLARININ BİRBİRİ İLE UYUMLU OLMASI ŞARTTIR. ( siviç , röle vs detaylar önemlidir.)
  AB yetkilileri bunu da bilmiyor ise, MERMER FABRİKALARINI DOLAŞMALARI VEYA İŞİN KOMPEDANI OLAN İTALYAN FİRMALARI İLE GÖRÜŞSELER İDİ PROJEDE NEYİN NASIL PLANLANDIĞI ORTAYA ÇIKACAKTI.
  DİĞER YANDAN , HİÇBİR KİMSE TOPU AB veya SANAYİ BAKANLIĞINA ATMASIN ..
  KISACA min hesaplamalara göre; 8 saatte 600 m2 işlenmiş ürün elde edilmesi önemlidir.
  SONDAJ MAKİNASI ALINIP BORULARININ ALINMAMASI DA İŞİN NE KADAR ACI BOYUTTA CERYAN ETTİĞİNİN ÖRNEĞİDİR.

  ŞİMDİ; katrak başka marka, silim başka marka, cilalama başka marka olursa, BANT SİSTEMİ ÜRETİM de sıkıntı yaşanacaktır. TOPLAMA sistem de makinelerin birbiriyle gerek uyumu gerekse oluşacak herhangi bir arıza da 3-5 firma ile muhatap olunması kaçınılmazdır. Makine temin edicisi tek firma bile olsa onda yaşanacak sıkıntı zaten fabrikayı etkileyecektir.OLAY TOPLAMA BİLGİSAYARA BENZEMEZ. Toplama bilgisayar da bile kullanılacak parçaların frekans, hız vs özelliklerinin birbiri ile uyumluluk göstermesi şarttır. BURASI Kİ BİR FABRİKA….

  Diğer yandan; Projenin ilk planlanmasındaki bütçe yukarıdaki özellikler dikkate alınarak yapılmış olup TOPLAMA MAKİNE BÜTÇESİNİN ÜZERİNDEDİR.
  Eğer aynı bütçe ile bu sistem kuruldu ise kalitesiz hizmet alınmıştır ki bunun hesabını kim verecektir ?
  Hadi hayırlısı, bakalım daha ne süprizler le karşılaşacağız…

  Cihangir YILDIZ
  İnş.Müh. Bayburt Mermerciler Der. Bşk.

 • adem
  30 Kasım 2016 11:17

  teşekkürler cihangir bey işin ehli işi bilen olarak fabrika ile ilgili gerçekleri ayrıntılı bir şekilde anlatmışsınız uyarmışsınız benim anlamadığım şu bayburtta dört yanı mamur bir iş eylem hayata geçirilemeyecekmi her işimiz eksik noksan sorunlu sizin bahsettiğiniz sorunlar ilerde ortaya çıkarsa çıkacakta buranın zararla belirli bir süre sonra kapanacağı aşikardır toplama suyla değirmen dönmez yarın ayrı ayrı üç beş firmayla yedek parça veya makine uyumsuzluğundan dolayı yaşanaçak sıkıntı bu işletmenin ömrünün ne kadar olacağının ifadesidir.

 • RAMAZAN
  24 Mayıs 2017 19:58

  cihangir bey yapmış olduğunuz analizlere katılıyorum.bu tür sistemleri dün yanın her yerinde kuruluyor. Bazı fabrikaları işimden ötürü gezme imkanım da oldu sistem her zaman aynı çalışıyor her şey farklı erlerden alınıyor ve doğa bilecek sıkıntıları göremiyoruz. bugün biz KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI VE VOLTAJ REGÜLATÖRÜ üreten bir fabrikayız. bu tür cnc üreten firmalara sizin anlattığınız gibi hususları anlatıp ürün vermeye çalışıyoruz firmalar bazen bizden bazen başka yerden almayı tercih ediyor her hangi bir üreticilerimizden birinin cihazı arıza yapıyor Türkiye den almışlarsa bizi Almanya veya İtalya’dan almışlarsa da onları bulup çağırıyorlar bu da makina’nın yapması gereken iş yükü kaybına neden alıyor yalnız firma tek elden makinası’nı almış olsa ve bakımlarını bir yere yaptırmış olsa hiç bir sorun yaşamayacaklar teşke bizler bu anlamda ulaşabildiğimiz noktaların sayısını artıra bilsek de bu konularda bilgimizi paylaşmış olsak bazen de maliyetler de ön plana çıkıyor karşımıza,

  Lega Enerji Elektronik San.Tic.Ltd.Şti
  Ramazan KAHRAMAN
  Genel Müdür

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.