Dev Projede Bayburt Grup Başarısı

  • Haberin Tarihi: 20 Temmuz 2017
  • Bu haber 1129 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Dev Projede Bayburt Grup Başarısı

Yapımı Bayburt Grup İnşaat tarafından devam eden ve Türkiye’nin asırlık projelerinden biri olarak değerlendirilen dev proje, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı’nda test sürüşleri başladı.

Türkiye,  Gürcistan ve  Azerbaycan’ı demir yoluyla birbirine bağlayan projenin Türkiye ayağı tamamlanmak üzere. Rayların da döşenmesinin ardından demiryolu hattına indirilen lokomotif ve vagonlarla ilk test sürüşlerine başlandı. Test sürüşüne Ulaştırma, Denizcilik ve Bakanı Ahmet Arslan ile Azerbaycan ve Gürcistan’dan gelen devlet yetkilileri birlikte katıldı.

Ulaştırma Bakanı Bakan  Ahmet Arslan, uluslararası hatta ilk seferin  Eylül ayında başlayacağını söyledi. Arslan “Bu yoldan Çin’e kadar gidile bilinecek.  Türkiye üzerinden geçen her tren ücret ödeyecek. Yılda 34-35 milyon ton yük taşıyabileceğiz. Bu rakam her yıl artar.  Çin’den kalkan bir yük  Londra’ya kadar gidebilecek” dedi.

“Kars’ta bir tarih yazılıyor”

Projenin ilgili kısa bilgiler veren Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin önemini vurguladı, Arslan, “Bugün  Kars’ta bir tarih yazılıyor ve sizler bu tarihe tanıklık ediyorsunuz. İçinde bulunduğumuz an itibariyle bunu fark edemeyebiliriz ama bu projenin oluşturacağı dostluklar, kültürel birlikteliğe yapacağı katkılar,  Avrupa’ya ve  Çin’e kadar coğrafya üzerindeki ticaretten kendi üzerine düşen payı almasıyla buraların kaderi gerçekten değişecektir. İşte onların da başlangıcı bu projeydi. Çok şükür bu proje bitme aşamasına geldi ve bu gün de trene bineceğiz. İnşallah çok kısa sürede biz bu projeyi bitirerek,  Londra’dan,  Pekin’e demiryolunu kesintisiz hale getireceğiz ve bu güzergah üzerindeki dost ülkelerle bu dostluklarımızı arttırmış olacağız” dedi.

Demiryolu hattının planlanandan 2.5 kat daha fazla yük taşıması için çalışmaları yürüttüklerini belirten Arslan, “Başlangıçta bu projede öngördüğümüz 1 milyon yolcu 6.5 milyon ton yük. Bu yük miktarının yaklaşık 2.5 katına çıkmasını hedefliyoruz. Hedefimiz 20-22 milyon ton yıllık periyotta.” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.