Demirözü “Dirilişle” Turizme Kucak Açıyor…

 • Haberin Tarihi: 6 Haziran 2017
 • Bu haber 1284 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Demirözü “Dirilişle” Turizme Kucak Açıyor…

Bayburt’un Demirözü ilçesi sulama barajında, ilçe Belediyesinin katkılarıyla alınan gezi teknesi turlarına, vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Türkiye’nin en büyük sulama amaçlı barajlarında birisi olan Demirözü Barajında yaklaşık 62 milyon metreküp su bulunuyor. Bu imkanı ilçenin turizmine katkı sağlaması için değerlendiren ilçe Belediyesi, kısa bir süre önce getirdiği gezi teknesiyle baraj üzerinde düzenlediği turlarla ilçeye farklı bir sosyal yaşam katmış oldu.

Diriliş isminin verildiği gezi teknesinin baraj üzerindeki her bir turu yaklaşık 45 dakika sürüyor. Ramazan ayına özel ücretsiz düzenlenen turlardan en çok ilçe sakinleri ve çevre köylerden gelenler yararlanıyor. Ramazan ayı olması nedeniyle öğleden sonraki gezilerin yoğunluğu dikkat çekiyor. Şehir merkezinden tekne turu keyfinden yararlanmak için ilçeye gelenlerin sayısı da azımsanacak ölçüde değil.

Uzunluğu yaklaşık 8 kilometre olan barajın kıyı boyunca olta ile balık tutanlara ev  sahipliği yapması ilçeye olan ilgiyi bir hayli yoğunlaştırmış durumda. Hafta sonları ilçe sakinleri başta olmak üzere özellikle Trabzon, Rize, Giresun ve Gümüşhane’den balık tutmak ve tekne turu yapmak için Demirözü barajına çok sayıda insanın gelmesi ilçenin reklamı açıcından önemli olarak değerlendiriliyor. Kırmızı benekli alabalık başta olmak üzere sazan balık çeşitlerinin bulunduğu barajda, kafes sistemleriyle de balık yetiştiriciliği yapılarak barajdaki balık sayısının artması sağlanıyor.

Baraj etrafında Belediye tarafından oturma kamelyaları ve çevre düzenleme çalışmalarının yapımı devam ediyor. Geleceğe dönük restoran ve dinlenme tesislerinin yapılması planlanan Demirözü barajının tahliye bölümünde ise sıcak havadan bunalanlar yüzerek serinlemeye çalışıyorlar.

Kısacası Demirözü ilçesi, barajıyla turizme kapı aralamak adına elinden gelen bütün imkanları değerlendirmeye çalışıyor.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • ahmet
  7 Haziran 2017 07:27

  turistik bir değer olacağı açık.hayal edilemeyecek eklentileri olacaktır.balıklarında yer aldığı görsellikler de olmalı.kaptanın belgesi var mı? merak ettim.dirilişin ruhsatı var mı bilmek isterdim.selamlar ve saygılırmla.

 • hasan tahsın
  7 Haziran 2017 15:18

  ınşallah en kısa zamanda gumuşhane bayburt arasında yanı salyazıdakı havalımanı tamamlandıgında bayburt ve yeresı daha zıngıleşecektır bayburtumuza hayırlı ugurlu olmasını dılıyorum

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.