Çoruh Nehri’nin Hırçınlığı Islah Edilebilecek Mi?

 • Haberin Tarihi: 6 Kasım 2019
 • Bu haber 99 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Çoruh Nehri’nin Hırçınlığı Islah Edilebilecek Mi?

Bayburt’ta yapımı devam eden Çoruh Nehri ıslah çalışmalarında sona doğru yaklaşıldı.

Bayburt’ta yapımına başlandığı günden buyana eleştirilerin odağı haline gelen Çoruh Nehri Islah çalışmalarında sona doğru yaklaşırken, içerisindeki proje şekillendikçe hırçın akışıyla bilinen nehir suyunun kanal içerisinde nasıl bir görüntüyle akacak olması şimdiden büyük bir merak konusu oldu.

2016 yılında başlayan ıslah projesinin bu yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor. Sert ve hırçın akışıyla bilinen Çoruh Nehri içerisinde ilk kez uygulanacak olan ıslah çalışmasının nehrin doğal yapısına nasıl bir uyum göstereceği ve nehrin ne denli ıslah olduğu şimdiden merak ediliyor. Nehir içerisinde düşünülen projenin bir benzeri, taşıma su ile nehir haline dönüştürülen Eskişehir’deki Porsuk Çayı içerisinde dahi uygulanmamıştır.

Diğer taraftan Çoruh Nehri’nin geçmiş yıllar içerisinde yaz aylarında nasıl taştığını ve hırçın yüzünü göstererek su baskınlarına neden olduğu günler daha dün gibi biliniyor. O nedenle maliyeti yüksek olan bu proje tamamlandıktan sonra nehir içerisinde suların çoğalarak yükseldiği günlerde ne kadar kullanılabilir olacağı önümüzdeki yıllarda cevabını bulacaktır.

Çoruh Nehri içerisinde ıslah çalışmaları devam ederken diğer taraftan nehrin her iki yakasında bulunan yürüme alanlarının büyük bir bölümü tamamlanmış durumda. Bayburt Belediyesi tarafından onarımları tamamlanarak yerlerine yeniden monte edilen kamelyaların bulunduğu alandaki yeşillendirme çalışmaları ise yoğun bir şekilde devam ediyor.

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • mustafa
  6 Kasım 2019 15:43

  Hırçın Nehir islah olacakmı onu bilmemde;

  1- Yürüyüş yollarına güzel mermer döşendi de kışın kar yağmur yağarken oralarda biriken suları kova ile mi boşaltacağız, su tahliye dehlizleri nerede,
  2- Yan dağlardan eriyen kar ve yağan yağmurun suları Çoruh yatağına nasıl ulaşacak,
  3- Yan tarafta bulunan yerleşim yerlerinin temellerinde zamanla çökmeler olacak, Eski SGK Binası arkasında bulunan yerleşim yerleri ve eski sanayi bölgesi zamanla bataklık olacak

  İnşallan ikinci Hicret Apartmanı olayını yaşamayız

  Selam ve Saygılarla

 • SUAT
  6 Kasım 2019 17:36

  Coruh nehrinin hircinligimi kaldi ? Esi benzeri az bulunan Coruh Nehrini ne hale getirdiniz.. nehir nehir olmakdan cikti dereye benzedi. Is yapilir biter 1 ay sonra biyerden patlak verdi der o yurume yollarini kirar doker patika hala getirrirsiniz.. size de bu yakisir.. yazikk illa biseyler yapmak istiyosaniz memlekete ihtiyac olan seyler yapilsin// coruhu mahvetmeniz kimsenin ihtiyaci degildi….

 • GÜRSEL KARAPINAR
  6 Kasım 2019 23:46

  ÇAY ve NEHİRİ karıştırırsak ,böyle rezil bir projeye imza atmış oluruz…
  Haberdeki porsuk çayı ,Kelkit çayı ve Harşit çayı ile denktir …Buralara
  uygulana bilirliği vardır…
  Bilimi inkar ettik, bu projeyi uyguladık, Çoruh en kısa zamanda bunu
  yüzümüze vuracaktır….
  Devletin parasının HEBA edildiği bir icraat,hukuk önünde bu insanlar
  hesap vermelidir….

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.