Buzağı Desteği İçin Son Gün Açıklandı

  • Haberin Tarihi: 14 Aralık 2017
  • Bu haber 697 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Buzağı Desteği İçin Son Gün Açıklandı

İkinci dönem buzağı desteklemesi için başvurular 31 Aralık 2017 tarihinde sona eriyor.

Gda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hayvancılık desteklemelerinde buzağıya ilgiyi arttırmak, buzağı ölümlerini asgari seviyeye indirmek ve ülkedeki et açığının kapatılması konusunda başlattığı  çalışmaları devam ediyor.

Türkiye’deki  hayvancılığının geliştirilmesi, sürdürülebilirliğin sağlanması, kayıt sistemlerinin güncel tutulması ve hayvan hastalıklarıyla mücadele için yetiştiricilerin desteklenmesi amaçlanıyor.  Bu kapsamda Bakanlığın çıkarmış olduğu 2017 yılında yapılacak olan Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ile Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği hükümlerine göre buzağı desteklemesinden yararlanacak olanlar için uygulanacak şart ve kurallar şöyle:

 *Destekleme kapsamında, Buzağıların TÜRKVET ve E-Islah’ a kayıtlı olmaları ile 2017 yılı içerisinde doğmakla birlikte her iki veri tabanında anne ve doğum tarihlerinin aynı olması.

* E-ıslah’a kayıtlı analardan, e-ıslah veri tabanına kayıtlı kombine ve etçi ırk sığırların, aynı ırk boğanın spermasıyla suni tohumlama sonucu veya aynı ırk proje tabii tohumlama boğasının tohumlamasından doğmuş olması.

*Doğduğu işletmede 4 ay süreyle yaşamış olmalı.

*Programlı aşıları (dişilerde; Brucella, şap, LSD erkeklerde Şap ve LSD) yapılmış ve Veteriner Bilgi Sistemine kaydedilmiş olmalı.

*Sun’i Tohumlamadan doğan buzağı desteklemesi için Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne üye olmak ve süt defterlerini aylık olarak doldurularak Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

Tebliğe göre “buzağıların zamanında küpeletilmesi, TÜRKVET ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılmasından” yetiştiriciler sorumlu olacaktır.

Buzağı desteklemesinden yararlanmak için, soy kütüğüne kayıtlı yetiştiriciler Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla, önsoykütüğüne kayıtlı yetiştiriciler ise şahsen veya üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütleri aracılığıyla il/ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapabilecektir.

Yetiştirici/Üretici örgütüne üye olduğu halde şahsi olarak il/ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmışsa geçersiz sayılacaktır. Destekleme kapsamında, önsoykütüğüne kayıtlı yetiştiricilere buzağı başına 350 TL, soykütüğüne kayıtlı ve Birlik aracılığıyla müracaat eden yetiştiricilere buzağı başına 500 TL, döl kontrolü kapsamındakiler için ise buzağı başına ilave 50 TL ödeme gerçekleştirilecektir.

Bayburt  yetiştirici bölgesinde bulunduğu için ilave 200 TL destek ödemesi yapılacaktır.

Bakanlık destek miktarını yükselterek ilgiyi yavruya vererek, buzağı sayısını artırmayı amaçlarken diğer yandan ise buzağıların sağlığı ve beslenmesini ön plana çıkaracak çalışmaları da devam ettiriyor.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.