Dolar33,0824
Euro36,0906
Altın2.591,26
BİST11.163,69
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bayburt 28°C
Hafif Yağmurlu
Bayburt
28°C
Hafif Yağmurlu
Çar26°C
Per26°C
Cum26°C
Cts27°C

Burç, “Hiç Kimse Bulanık Suda Balık Avlamaya Kalkmasın”

5 Şubat 2016 15:25 | Son Güncellenme: 18 Şubat 2016 21:55
A+
A-

MHP İl Başkanı Süleyman Burç, MHP’de tüzük kurultayı süreci için imza verdiklerini açıkladı.

MHP İl binasında basın açıklması düzenleyen Süleyman Burç, 1 Kasım seçimleri sonrasında Bayburt MHP teşkilatı ve parti tabanıyla yapılan toplantıların ardından MHP eski Milletvekili Meral Akşener lehinde bir değişim için tüzük değişikliği kurultayı için imza verdiklerini belirtti. Bayburt MHP teşkilatları olarak Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli’ye geçirmiş olduğu rahatsızlıktan dolayı acil şifalar dileyerek sözlerine başlayan Burç, basında değişim isteyenlerin muhalif olarak ifade edilmesini kabul etmediklerini kaydetti. ‘Ülkücü Ülkücünün öz kardeşidir’ diyen Burç, “Ülkücülük bütündür. Ayrılık yoktur. Kimse bulanık suda balık avlamaya kalkmasın.

Basında çıkan yanlış ifadelere karşı Bu basın açıklamamızı siz değerli basın mensuplarına açıklayacağız” dedi.  Basının sorularını da yanıtlayan Burç, MHP’de tüzük kurultayı sürecile ilgili bilgiler paylaştı. Burç, şöyle konuşu: 

“Bilindiği üzere 01/11/2015 seçimlerinden sonra partimizin milletvekili sayısı 80’dan 40 düşmüştü. 7 Haziran seçimlerinde Bayburt ili olarak çıkartmış olduğumuz milletvekilimizi bu seçim sonucu itibari ile üzülerek söylüyorum kaybettik. Bayburt MHP il teşkilatı olarak 1 Kasım gecesi ağlayan partililerimiz gördük. O kadar çaba ve enerjinin sonucunda en kötü ihtimal Bayburt’umuzdan yine 25. Dönem Milletvekilimiz olan Sayın Karabey Kadri Karaoğlu’nu TBMM’ne göndermeyi düşünüyorduk ama başaramadık. O gün partililerimizin düşüncesi fikri kısmen de olsa mevcut MHP yönetim kadrosunun değişmesi iradesini ben partililerimde gördüm. Bu süreçte özellikle Bayburt MHP İl Teşkilatı olarak adayların ortaya çıkmaya başladığı dönemden itibaren sürekli üst kurul delegelerimiz, il teşkilatı üyelerimiz, partimize gönül vermiş dostlarımız, kardeşlerimiz, ağabeylerimiz ve ablalarımızla sürekli irtibat halindeydik. MHP tabanındaki değişim hareketi il başkanlığımıza aşırı derecede yansıdı. Yaptığımız ilçe başkanları ve üst kurul delegeleri üyelerimiz toplantıları neticesinde çoğunluk değişim olsun olmadığı takdirde tabanın tepkisinin aşırı derecede olduğu çoğu seçmeninin bir sonraki seçim ya da referandumda sandığa gitmeyeceği çoğu sandık kurulu üyelerimizin yazılmak istemediği yapılan istişareler neticesinde ortaya çıkmış olup bu bağlamda bizde değişim den yana özellikle değerli Bakanımız Sayın Meral Akşener Hanımefendi lehinde bir değişimle AKP’nin planları da alt üst olacağı gibi ülkemizin şuanki durumu da göz önüne alınarak MHP’de değişim şart olduğu sonucuna varılmıştır. Bu görüş peygamber sünneti olan istişareler neticesinde il teşkilatımız üst kurul üyelerimizle yapılan istişareler ile Türkiye’de bu kararı imzayı veren il olarak 09/12/2015 günü değerli üst kurul üyelerimizin onayı ve takdiri ile bizler “Geçmişe takılıp, geleceği kaybedemeyiz” felsefesi ile değişimden yana tüzük kurultayı için tavrımızı sayın değerli Bakanımız, MHP Eski Meclis Başkanvekilimiz sayın Meral Akşener hanımefendiye 2/2 üst kurulumuzun imzalarını kendisine takdim ettik.

” Başarısızlığın sebepleri tartışılmalı”

“Kamuoyunca da bilindiği gibi 1 Kasım seçimleri sonucu yaşanan hezimet sonrası ülkücü tabanın talep ve baskılarıyla, başarısızlığın sebeplerinin tartışılabileceği ve gerekirse MHP parti tüzüğünde bulunan antidemokratik hükümlerin değiştirilebilmesi amacıyla olağanüstü kongre toplanması için bir çalışma başlatıldı.Tüzük kurultayının toplanması için Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın beyin topladığı imzalar hukukçular tarafından birleştirilen ve birleştirme tutanakları da noterce onaylanan toplam 544 adet imza 15.01.2016 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezine teslim edilmiştir.

” Süreçin işlemesi “

“Birincisi, hukuku uygulayıp siyasi partiler kanunu, parti tüzüğü ve dernekler kanunu uyarınca 30 gün içinde olağanüstü kongreyi toplamak. Birinci yolu tercih ettiği takdirde hiçbir sorun yoktur. Hukuk işliyor demektir. Genel merkez kongre ile ilgili prosedürü işletip tüzük değişikliği kongresini toplar. Yasal olarak doğru olan budur. Her ne kadar parti tüzüğünde ya da siyasi partiler kanununda süreye ilişkin bir hüküm yok ise de dernekler tüzüğünün 13/b maddesinde 1/5 delegenin talebi üzerine olağan üstü kongre 30 gün içinde toplanır hükmü vardır ve Siyasi Partiler Kanunun 121. Maddesinde herhangi bir sebeple bu kanun hükümlerinde bir eksiklik görüldüğü taktirde bu eksikliğin Türk Medeni Kanunu ile Dernekler Kanunundaki hükümlerle giderileceğini hüküm altına almıştır. Bu sebeple 30 gün içinde olağanüstü kongrenin toplanması yasal zorunluluktur. İkincisi, olağanüstü kongreyi toplamayacağını yazı ile taraflara bildirmek. Üçüncüsü, hiçbir cevap vermemek. 30 günlük sürede olağanüstü kongre toplanmadığı durumunda üst kurul delegelerimizin vekalet verdiği hukukçu arkadaşlarımızla birlikte kongrenin gerçekleştirilmesi için Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi’nden olağanüstü kurultayın gerçekleştirilmesini sağlamak üzere Çağrı Heyeti oluşturulması için talepte bulunacağız.” Çağrı heyeti nedir ve kimlerden oluşacak?” “Olağanüstü kongreyi toplamadığı takdirde biz mahkemeden sadece ve sadece olağanüstü kongreyi gerçekleştirmek üzere bir heyetin görevlendirilmesini talep edeceğiz. Bu heyetin kanunda yer alan adı Çağrı Heyeti. Çağrı Heyeti salonu tutacak, delegelere davetiye gönderecek ve olağanüstü kongrenin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için tedbirler alacaktır. Bunun dışında herhangi bir görevleri olmayacaktır. Çağrı heyeti partimizin üst kurul delegeleri arasından belirlenecektir. Dava açıldıktan hemen sonra Genel Merkeze dilekçemiz tebliğ edilerek 15 günlük cevap süresi verilecek, bu arada Yargıtay Cumhuriyet Savcılığından üst kurul delege listesi getirtilecek bunlar temin edildiği anda da mahkeme Çağrı Heyetini atama talebi ile ilgili kararı verecektir. Mahkeme karar verdiği anda olağanüstü kongre toplanma süreci hemen başlayacaktır. Kararın temyiz edilmesi infazını yani olağanüstü kongrenin yapılmasını engellemeyecektir.

” Başkanlık Sistemi’

MHP’de değişim yaşanmadığı taktirde, bir toparlanma olmayacağı için AK Parti’nin ‘Başkanlık Sistemi’ düşüncesinin hayata geçebileceğini belirten Süleyman Burç, Başkanlık Sistemi hakkındaki görüşlerini de paylaştı.Burç, şunları kaydetti:

“Başkanlık sisteminin diğer hiçbir yönetim sistemine karşı gözle görülür bir üstünlüğü yoktur. Aksine, geniş yetkilerin tek elde toplanması nedeniyle birçok uygulaması da sadece diktatörlükleri çağrıştırır. Başkanlık sistemi, Afrika ülkelerinde diktatörlüğün yumuşatılmış ismidir. Latin Amerika’da askeri, bürokratik ve siyasi elitin yönetim şeklidir. Orta Doğu’da belirli bir mezhep ya da aşiretin antidemokratik bir şekilde tek başına yönetiminin diğer adıdır. SSCB’nin dağılmasıyla oluşan cumhuriyetlerde ise, modern bir komünist parti ve polit büro yönetimi şeklindedir. Kontrol mafya ve birkaç ailenin elindedir. Başkanlık sisteminin en önemli risklerinden birisi otoriter rejimlere ve diktatörlüğe çok kolay geçit vermesi. Özellikle demokrasi, insan hak ve özgürlükleri gibi temel konularda yeterince ilerleme kaydedememiş ülkelerde bu ihtimal çok daha yüksek. Tek bir kişinin yani Başkanın yetkileri çok geniş olduğu için bu tip ülkelerde despot, tek adam rejimi gelişir. Nitekim bu tanıma uyan ve Başkanlık sisteminin yürürlükte olduğu ülkelere bakıldığında hemen hepsinde otoriter rejimlerin, diktaların ve anti-demokratik uygulamaların hakim olduğu görülür.

Bu ülkeler arasında, Arjantin, Brezilya, Meksika gibi Latin Amerika ülkelerinin büyük kısmı, Güney Afrika, Kenya, Tanzanya, Uganda, Sudan, Nijerya, Zambiya, Sierra Leone gibi bazı Afrika ülkelerini, Endonezya, İran, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Ermenistan, Afganistan gibi ülkeleri sayabiliriz. Başkanlık sisteminde, çok istisnai durumlar hariç Başkan’ın görev süresi dolmadan makamından ayrılması söz konusu değil. Başkan’ın parlamenter sistemde olduğu gibi güvenoyu alması gerekmez ve meclis tarafından düşürülemez. Tabi bu tarz anti-demokratik, despotik idarelerin hüküm sürdüğü yerlerde çözümler de yine anti-demokratik yöntemler içinden seçilir: Darbeler.. Uygulamaları beğenilmeyen ve toplumsal gerilime neden olan Başkanın hukuken düşürülmesi mümkün olmadığı için askeri darbelere kapı açılır. Örneğin, son 50 yılda Başkanlık sistemiyle yönetilen Afrika’da 67 askeri darbe oldu. Arjantin’de ise son 110 yılda 46 Başkanın sadece 2’si seçimle başa geldi, geriye kalan 44’ü yönetimi darbeyle ele geçirdi.

Mısır’da Başkanlık sistemi değil de parlamenter sistem olsaydı yaşanan o kanlı darbe olmayacak, yalnızca hükümet devrilecek, yeni bir hükümet seçilecekti. Görüldüğü gibi, Başkanlık sistemi çoğu zaman Başkanın kendisi için de riskli, Ülkemiz içi Başkanlık sistemi uygun değildir.”

“Anamdan il başkanı doğmadım”

Gazetecilerin basın çıkan MHP Genel Merkezi’nin değişim isteyen il başkanlarını görevden alacağı yönündeki soruya da cevap veren Burç, “Ben anamdan il başkanı doğmadım. MHP’nin Türk siyasetinde daha güçlü temsil edilmesi ülkemizi düştüğü bu kaos ortamından kurtarması için bu tür bir değişim hareketinin içerisinde yer alıyoruz. Bu vesileyle ülkemiz genelinde şehadet şerbeti içen tüm evlatlarımıza da Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk Milleti’ne başsağlığı ve sabırlar diliyorum” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=–cuUrExPw8

3 (1)3 (3)

YORUMLAR

 1. galipdedi ki:

  takma isim kullanan en a.., en ha….siz,en …..insandır dün ALLHU EKBER dedik bugün diyoruz yarında demeye devam edeceğiz.hala ismimle ilgili şüphesi olan ……beyinli olan arkadaş daha net anlaman içi istersen T.C kimlik numaramı yazayım.

 2. DELİDUMRULdedi ki:

  Vaybe ne kadar akıllı yorumlar yapmışsınız. Bu memlekette herkes siyasetçi olmuş. Hepiniz bir başbakan gibi yorum yapmışsınız. Sadece MHP’liler değil, Ak Partililerde çok akıllı. onlarda güzel yorumlar yapıyor. Diğer siyasi partililerde aynı. Yani demek istediğim. Bu memleketin insanı çok akıllı. Ama anlamadığım bir şey var. Bu kadar akıllı insanın yaşadığı BAYBURT umuz neden geri kalmış? Yetiş ya Naci AĞBAL Yetiş.

 3. galibiyededi ki:

  sanki büyükşehirdeyiz yok ilçe alınmışta bomba olmuş bir tane adam dert ediyor fitne çıkarıyor. herks herkesi görüyor konuuyor tanıyor galip takma isimli yıldırım hızıyla yazı yazan şahıstan başk kimsenin derdi yok. sende otur sabahtan akşama internetinin başında yorum yaz

 4. deliruhdedi ki:

  Değerli arkadaşlar aslında bakarsanız toplumun siyasi tercihlerinin toplu olarak değişmesi yapılan algı opresyonunun tezahürüdür. 1 haziranda Bayburt dahil milletvekili çıkarılan ilerin kaybedilmesinin tek nedeni saray ın ve medya eliyle yönetilen bir algının sonucudur. Hazirandan sonra MHP nin tek yanlışı seçim hükümetine üye vermemekle olmuştur. Buda SARAY ın istediği ortamın ve tek sığınağı olan milliyetçi oyların devşirmesine neden olmuş ,seçim sürecinde Mhp üzerine propaganda yapmış ve sonuç MHP aleyhine olmuştur.
  Şunu unutmaynız ki dün DEVLET BAHÇELİ nin savunduğu ,karşı çıktığı tüm olay ve konularda SARAY da aynı duyguları paylaşmaktadır. Adam ne dediyse haklı çıkmıştır. Bence o büyük LİDER dir.
  Bu millete çok görmeyiniz.Toplum Eğitim ve düşünme yeteğeni yitirmiştir.

 5. REİSdedi ki:

  2002 Genel seçimleri öncesindede devlet bahçelinin dsp-anap-mhp üçlü koalisyon hükümetleri dönemindede seçimlere 1.5 yıl kalmasına rağmen ekonomik kriz sonrası mhp nin koalisyonu bozarak erken seçime götürmesiyle parti baraj altı kalarak meclise dahi giremedi ve ilerleyen yıllarda bahçelinin önderliğinde 50 yada 60 vekillik çıkarmasıyla siyasi hayatına devam etti .ancak 7 haziran seçimleri mhp nin yükselişe geçeçeği bir dönemin başlangıcı olacaktı…bunuda bahçelinin seçim akşamı açıkladığı erken seçime gidilmesi isteği bu hareketin bu gün geldiği noktanın başlıca sebebi olmuştur.. partiye oy verenler…oy verdikleri siyasal hareketin kendi istek ve rızaları doğrultusunda siyaset yapılmasını istemektedir..koaliyona ortak olma. yada meclis başkanlığı seçimlerinde ve meclisin haziran ayından kasım ayına kadar akp nin önerisi ve mhpninde destekleriyle tatil yapması ve farklı alanlarda akpnin eş güdümünde olması bu partiye oy verenlerin tercihlerini 1 kasım seçimlerinde akp ye kaymasına sebep olmuştur..seçmen benim oyumla akp ye destek olacaksan bahçeli sen yorulma …ben akp yi senden daha iyi destekler ve iktidar yaparım diyerek tepki olarak akp ye destek olmuştur…..bahçelinin türk siyasetini okuyamaması gerekli müdahalelerde bulunamaması. ülkücüleri aktif siyasetin dışına sokması ile ne acıdırki kürt siyasetini temsil eden hdp dahi mhp ye 19 vekil fark atarak ülkücü hareketi maalesef yerin dibine sokmuştur….burda ne bayburtun ..ne gümüşhanenin teşkilatların asla suçu yada çalışmadıkları için kabahatleri yoktur…….istifa edersin çıkarsın delegenin önüne ülkücü hareket kime görev verirse onun liderliğinde o dava devam eder…devlet bahçelide olsa kimse ülkücü davadan daha değerli değildir. ben yoksam bu dava yürümez yada bulunmaz lider ayaklarına yatmasın…parti içinde bölücülük..davaya ihanettir..burada yazılan yorumlarda bile kendi içlerinde birlik ve beraberlikleri olmayanların ülkenin birlik ve beraberliğine ..hizmetine nasıl talip olacakları her defa tartışılır hale getirilir….dava ne süleyman burçun nede devlet bahçelinin tekelinde olan davadır..milyonlarca insanın ülküsü ve sevdasıdır. buna kimse engel de olamaz. sinan oganda ..koray aydında meral akşenerde mhp için çalışan ülkücüdürler… genel başkanlık koltuğu kimsenin babasının koltuğu değildir….bahçeli sende tekrar aday olacaksan çık milletin karşısına…milletten kaçma………yoruldun ve bu işi götürecek kapasitenin olamadığı milyonlarca ülkücüyü salı günlerindeki gurup konuşmalarından başka verecek bir şeyin yok….. ne gelecek vaadediyorsun nede ülke siyasetini yönlendirebiliyorsun…. onun için partiye daha çok zarar ve bölücülük yapmadan istifa et çekil…..bu hareket sensiz daha güzel yerlere gelecektir.16 yıllık deneme yanılma siyasetinden bıktık usandık…….kimse kimseyi teşkilatlar olarak suçlamasın….. insanlar oy verirken süleyman burç dan dolayı partiye oy vermiyor önce davaya sonrada o partinin liderine bakarak oy veriyor… bu liderde bu hareketi sırtında taşıyacak meziyetlere sahip değil…bu davanın iktidar olmasına en büyük engel bu partinin yıllardır idaresini yapan ve savundukları yada aldıkları kararları dahi kendilerinin bile inanmadıkları ..ensesi kalın bahçeli ve saz arkadaşlarıdır……

 6. MUSTAFAdedi ki:

  Genel başkan da sıkıntı yok, teşkilatlar çalışmıyor.

 7. galipdedi ki:

  akın bey aynı yorumları başka bir basın organında farklı bir sıfatla burda farklı bir sıfatla yaz ondan sonrada tıpkıyla aynı kişiyim diyorsun maşallah bu ne dürüstlük.söyledikleriniz doğru olsaydı il başkanlığı seçiminde delege takdirini bugünkü başkandan yana kullanmazdı.insanlar genel başkan değişsin diyor sen habire il yönetimini bilmem kimi eleştiriyorsun.lütfen samimi olalım.allaha emanet.

 8. ÇAĞLARdedi ki:

  gereken herşeyi sayın burç söylemiş kendisine teşekür ederiz ….TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTİN…AMİN

 9. Galibededi ki:

  Galip bey maşallah müneccim kokusuyla bezenmişsiniz ne ala anladıysanız yukarda isim analizi yaparken keşke isminizi siz doğru yazsaidiniz bak kardeşim ben tıpkıyla aynı kişiyim sen gibi değilim yani ama işin enteresan yani neden rahatsız oldun yukarıda söylediklerimin neyi yanlış yada eksik galip bey dava adamı…

 10. kürşaddedi ki:

  Görevden alınan ilçe yöneticileri açıkça şunu söylüyorlar:
  bizi görevden aldınız kaybettik.
  yaniii davaya ihanet ettik :))))
  kardeşlerrrr Bayburt küçük yer bazı kendini doğuştan mhp lilerin ağası abisi buyurucusu konumunda hisseden fikir fakiri insanlar burdan il ve il üzerinden milletvekilliği kazanmış kişiyi hedef alıyorlar.
  Peki o zaman bende diyorumki susun ki ifşa etmeyeyim sizi. hangi kişilerin hangi akrabalarının akp ye oy istediğini şahitli ispatlarım. Utanırsınız. size ve egoları tavan yapmış ağabeyilerinize mhp aday yapsa da halk teveccüh etmiyor.
  hadi biride bana Aksarayda neden kaybettiğimizi Gümüşhanede neden kaybettiğimizi osmaniyedeki durumumuzu Adana da neden 1. parti iken 3. olduğumuzu Mersini anlatsın.
  Burdan size ekmek çıkmazzzz. Lütfen susunuz.
  yazılarınızdan kim olduğunuz açık açık çıkıyor ortaya. kardeş eğer hedefine ulaşmak istiyorsan bence sessiz kal sabırla bekle. Eğer nasipse olur. 🙂

 11. galipdedi ki:

  akın bey ismini yanlış yazmışsın ama mrkz.ilçe yorumunu yaparak kendini gizleyememişsin.dert bela şahsi egon.unutmayın bu parti şahısların değil,bir büyük davanın partisidir.

 12. Akındedi ki:

  Hangi bulanık sudan bahsediyorsunuz? kendi bulandırdığınız sudan’mı Süleyman bey. sadece bulandırsaydınız suyu sorun değildi şimdi ortada su bile koymadınız. Birde merak ediyorum hangi üyeye sordunuz nerede istişare yaptınız’da böyle bir açıklama gereği duydunuz ? Bugün başarısızlığı yüklediğiniz genel merkeze ne dedinizde yapmadı ? Mesela 14500 oyla vekil kazandıran merkez ilçeyi alın dediniz aldılar. Vekilimiz bu olacak dediniz yaptılar iki kez üst üste. İkinci sırada bu olacak dediniz yaptılar. peki sonra 9000 binlere düşen oy. Bumu yani ? Sonrada Bayburtta TÜM SEÇMEN NEZLİNDE HAYRETLE KARŞILANAN ÖTELEYEN TARAFGİR TUTUMUNUZ HAYRETLE KARŞILANIRKEN İLİN TUTUMUNUN SONUCUNUN KACINILMAZ OLDUĞUNU HER KEZ GÖRÜRKEN SİZLERİ UYARIRKEN TINLAMAYIN İŞİNE BAKSIN HERKEZ DEYİN VE SİZ SORUMLU OLMAYIN ÖYLEMİ ..

 13. reisdedi ki:

  En isabetli ve doğru olan bir karar vermişler…..devlet bahçelinin partiye verdiği zararı bu güne kadar kimse vermedi. partinin sırtında büyük bir yük ve ağırlıktan başka bir işe yaradığı yoktu….teşkilatı bu kararlarından dolayı tebrik etmek lazım

 14. Akındedi ki:

  VALLA GENEL MERKEZ NE ETTİ BİLMEM. BİLDİĞİM ALLAH İÇİN ADAM HEP DOĞRULARI SÖYLEDİ HİÇTE YANILMADI. AKIL EDEMEDİĞİMİZ EKSİĞİ FAZLASI OLABİLİR İNSANIZ. AMA SİZİN YAPTIKLARINIZ AP AÇIK ORTADA BU PARTİYİ BATIRDINIZ HEP BİR AYAK OYUNLARI PEŞİNDE KOŞANLARINIZ’MI DESEM MİLLETE TEPEDEN BAKANLARINIZ’MI DESEM YANİ SAYMAKLA BİTMEZ’YA. İŞİN ASLI BAŞTAN AYAĞA ÖNCE KENDİNİZİ BİR GÖZDEN GEÇİRİN. BU İŞLER BÖYLE OLMUYOR ARKADAŞLAR. YAZIK ETTİNİZ BAYBURT’TA MHP Yİ…..