Bugün Onların Günü…

  • Haberin Tarihi: 10 Ocak 2015
  • Bu haber 4154 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bugün Onların Günü…

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü….. Basın emekçileri, bundan 54 yıl önce gazete patronlarının karşısına “simidimiz ve hürriyetimiz için” sloganıyla dikilen basın emekçilerinin günü.

4 Ocak 1961’de başlayan basın emekçilerinin kazandıkları haklar sonrasında 10 Ocak günü her yıl Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. Siyasetcisinden bürakratına STK larına kadar her kesinden kutlama mesajı alan çalışan gazeteciler bu günün anlamına bir çok yemekli davetlere katılarak kendileri için büyük önem arz eden günlerini kutlarlar.

Bayburt penceresinden gazeteciliğe bakıldığında, çokta iç açıcı mesajlar vermenin mümkün olmadığını kabul etmek gerekiyor. 24 yıldır bu camianın içerisinde bulunan birisi olarak, kutlamaların klasik bir formaliteden öteye gitmediğini, Bayburt’taki gazeteciliğin son yıllarda etkisini büyük ölçüde kaybettiğini görmekteyiz. Ağırlıklı olarak kamuoyunun çok ilgi duymadığı ve genellikle kurumlara ait klişe haberleri yapmanın gazetecilik sayıldığı günümüzde gazetecilik camiasına kazandırılan yeni isim saymak veya bulmak mümkün değil. Ajans görevi yapanların kurum haberleriyle, diğerlerinin ise internet aracılığıyla haber oluşturmak kaydıyla idare ettikleri Bayburt’ta haber kovalayan ve halkın beklenti ve düşüncelerini haber yapan gazeteci bulmanın karaborsa haline gelmiş olması, bu mesleğin hangi istikamete doğru ilerlediğini net olarak ortaya koymaktadır. Bu camianın bir an önce toparlanması ve mesleğin gerçek anlamda icra edilmesi öncelikle bu şehrin ilerlemesi konusunda olmazsa olmazlarındandır. Bu cümleleri itina ile seçerek ve arkadaşlarımızı kırmadan ifadeleri sıralarken, altını çizmeye çalıştığım en önemli konu bu camianın bir an önce gençerin önünü açmaları ve bu camiaya katkı sunamayanların elini eteğini bu işlerden çekmesi gerektiğini vurgulamaktır.

Gazeteci eleştirendir,Gazeteci yanlışları görendir, bu ifadeler doğrultusunda sayfalar dolusu yazılması gereken gerçekleri burada sıralamak mümkündür. Ama asıl olması gereken, bu camiada görev yapan arkadaşların kendi aralarında saatlerce hatta günlerce tartışarak olumlu çözümler üretmeleri ve bunula birlikte haklarını iyi bilerek ekonomik manada güçlenmeleri için resmi olan bazı haklarından yararlanmaları gerekir.

Bu düşüncelerle Bayburt Medya olarak gerçek manada emekçi gazetecilik yapan arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyoruz.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.