Bir Dakika İçin Bir Yıllarını Kaybettiler

 • Albümün Tarihi: 18 Haziran 2017
 • Bu Albüm 1426 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Üniversite sınavlarının son oturumu olan LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) bu gün saat saat 10.00’da başladı.

Adaylar ve aileleri, özellikle 09.45 kuralı’na takılmamak için sabahın erken saatlerinden itibaren sınavların yapılacağı yerlerde hazır bulunmaya özen gösterdiler. Yine de sınava koşarak son dakikada yetişen öğrenciler de oldu.

Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde sınava girecek olan 3 kız öğrenciyi bir dakika geç kaldıkları için içeri alınmadılar. Koşarak son dakikada kavuşmak istedikleri sına alınmayınca 1 dakika için bir yıllarını kaybetmiş olan öğrenciler büyük hayal kırıklığına uğradılar. Ağlayarak tepki veren kız öğrenciler sınava girmek için ısrar etselerde görevli memur ve polisler, saat 09.45 ten sonra içeri almalarının mümkün olmadığını kendilerininde üzgün olmalarına rağmen yapacakları bir şeyin bulunmadığını dile getirdiler. Yetkili kişiler kamera kayıtlarında yapılacak olan her türlü ihlalin tespit edilmesi sonucunda, yasal işlemlerin uygulanacağının altı çizdiler.

Sınav girişinde görevli olan memur ve polisler, sınava bir dakika geç kaldıkları için içeri almadıkları öğrencileri yine kendileri teselli etmeye çalıştılar. Çok üzgün olan ve sınava giremeyen 3 kız öğrencinin isimlerini öğrenme imkanımız olmadı. Ama öğrencilerin yaşadıkları sıkıntılara tepki gösteren veliler, bu uygulamanın yanlış olduğunu dile getirerek yapılanın sadece gençlere zulümden başka bir şey olmadığını ifade ederek tepkilerini dile getirdiler.

 

Bu yazıya 12 Yorum Yapıldı.

 • Umut
  18 Haziran 2017 11:26

  Bu kadar hassasiyet başka alanlarda gösterilebilinse her şeyimiz tastamam olurmuş. Ağlayan gözden gelen yaşları ve yaşanan hüznü kim telafi edebilir. Bu hususa bir çare bulunmalıdır.

 • yaşar
  18 Haziran 2017 11:54

  Çok yazık ya 1 dakika için bu gençlerin 1 yılı heba oluyor. Bu uygulama hem çok saçma hemde çok yanlış bir uygulama. Bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmeli ve daha güzel bir uygulama bulunmalıdır. Yazık oluyor bu çocuklarımıza.

 • bayburtlu
  18 Haziran 2017 19:50

  sistem böyle yapacak birşey yok millet ayak uydurmak zorunda gerekirse 1saat önce orada olacaktı kim olursa olsun 1dk ile geç kalmış falan filan bunlar bahane değil herkes sorumluluğunu bilecek ağlamak fayda etmez keşke olmasaydı ama suç geç kalanlardan sınıfa öğretmenden geç kalmak dahi kabul edilmez ken koskoca sınava geç kalmış kurallar böyle.

 • oğuzhan
  18 Haziran 2017 19:58

  ya arkadaş bir yıldır aynı tantana.benim sınav yerim bizim eve 100 metre ileride idi ama bn 2 saat öncede kalktım gittim okul önüne.

 • Vatan
  19 Haziran 2017 01:07

  Bu kanunu çıkaran kişilerin aldığı maaşları bakın en az 10 milyar alıyorlar. Bu çocukların 1 dakika ile ömrü harap olacak. O öğrenciye sorun bakalım babası ne iş yapıyor ne zorlukla okuttu. Yazık sizin hassasiyetiniz anca nazlumlara yetiyor Sayın bürokratlar

 • Naci
  19 Haziran 2017 06:26

  Israrla sınavdan şu kadar dakika önce gelin dendiği halde bunu umursamayan bu üç genç sınava geç kalıyorsa bunların kendilerine saygısı yok. B6nlar sınava girse ne olur girmese ne olur. Uygulama gayet doğru. Bundada taviz verilirse bu kezde sınavdan 5 dakika sonra gelmek isteriz

 • aslı
  19 Haziran 2017 07:09

  uygulamanın doğruluğu tartışılır olsa da sonuç olarak kural belli erken gelmeleri gerekiyorsa ona göre tedbirlerini almalılar sonradan uygulama yanlış vs demekle 1 yıl geri gelmiyor 9.45 kuralı bir çok yerde vurgulandı zaten

 • özlem
  19 Haziran 2017 08:41

  ister 10’da ister 9.45 öğrenci alımı durdurulsun geç kalan her türlü geç kalıyor. İçeri öğrenci alımı 8.45 te başlıyor 9.45’te sona eriyor. Biz bir saat bina önünde bağırıyoruz. Arkadaşlar yığılma olur sonra geç kalırsınız, son yarım saat, son 5 dk vs. diye bizim çıkıp da bina önünden öğrenci toplamak ÖSYM’nin bize verdiği görev değil ama biz tek tek öğrenci çağırıyoruz. Çünkü kimsenin evladı mağdur olsun istemiyoruz fakat görün ki bazı öğrenciler geç gelmeyi huy edinmiş. Bunu adrenalin olarak görenler var. Adama diyoruz son beş dakika, sigaramı içeyim de geliyorum diyor, sonra kapı kapanınca da kapıları yumrukluyor.

 • fıfıo
  19 Haziran 2017 10:36

  ülke şimdi kesin düze çıkar her şey normale döner dünyadaki bütün olumsuzluklar düzelir yazıklar olsun 1 dk ile sınava alınmıyorlar o görevliler sanki bugüne gelene kadar her şeyi dört dörtlük yaşayıp uygulamışlar insan bazen insiyatif kullanabilmeli cesaretli olabilmeli o kurak ilahi bir kural değil sonuçta anayasanın değişmez maddelerinden iyilerde kötüler kadar cesaretli olmalı

 • Hakan
  20 Haziran 2017 15:57

  Hala “uygulama yanlis” diyenler var…Hayretle dinliyor, okuyoruz bu yorumlari.Madem o kadar önemli bir sinav senin icin, ona göre hareket edeceksin.Adam sana: Saat 09.45`te kapilat kapanir” diye bir kural koymus.Zamaninda geleceksin öyleyse…Adam hala: “Bir dakika icin!” falan diyor!..Gülesin mi aglayasin mi!..Gec kalan adama sinavi 12`de yapacagiz desen, inan orayada gec kalir.Önce disiplin..

 • sinan
  22 Haziran 2017 04:15

  10 dakika degil 1 dakika yani 60 saniye gec kalmislar. cocuklari zaten sinav manyagi yaptilar. cocuklarin babasi anasi zengin degil ki ozel universiteye gondersin veya yurt disina okumaya gondersin. Dikkat ediyorum da son bir kac yilda vicdan yoksunu olduk.

 • vatan
  22 Haziran 2017 12:13

  bakıyorum da bazı arkadaşlar erken gelseydi saat belli falan diyor arkadaşlar neden ön yargılı oluyorsunuz acil bir durum olmuş olamaz mı nebiliyim o an ev halkından biri rahatsız olmuş olamaz mı kendisi rahatsız olmuş olamazmı bir yakını aklımıza gelmeyecek bir sürü ihtimal olamaz mı ya akşam televizyonda haberleri izlerken ülkede anormal bir sürü şey izliyorsunuz olmaz dediğiniz bir sürü şeyi kanıksanmış bir şekilde olduğunu izliyorsunuz da bu küçücük bir olaya mı şaşırıyorsunuz ne ara bu kadar duygusuz olduk şahsım adına söylüyorum o an orda görevli olsa idim bana neye mal olursa olsun sorumluluğu üstüme alır sınava girmelerini sağlardım 10 dk 20 dk geç gelse anlarım darbe olduğu gün başbakanımız binali bey f16 lara emir verdiği zaman subay yazılı emir vermeniz lazım demişti mevzuat böyle o an işte insiyatif almak gerek yazılı emir ver demek akılla dalga geçmek demek değil mi arkdaşlar herşey mevuzat değil mevzuatı da insan hazırlıyor hata yapabilir kutsal bir emir değil bu kadar katı olmaya gerek yok.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.