DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
ALTIN 474,07
BIST 9,7776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 23°C
Parçalı Bulutlu

Bekir Kasap’tan Yerel Yönetimlere Eleştiri

MHP Bayburt İl Başkanı Bekir Kasap yaptığı basın açıklamasında yerel yönetimlerin icraatlarını eleştirdi.

Ülke gündemi ve yerel gündemle ilgili açıklamalar yapan MHP İl Başkanı Kasap, Kuzey Irak’ta yaşanan olaylar başta olmak üzere Türkiye gündemini değerlendirdikten sonra, Bayburt’taki yerel yönetimlerin icraatlarına yönelik eleştiriler getirdi.

“Ciddiye alınmadık”

15 Temmuz’da yaşananlar sonrası ciddi bir muhalefet yapmadıklarını ve sorunları şifahen dile getirmelerine rağmen ciddiye alınmadıkları için basın aracılığıyla sorunları gündeme getirmek istediklerini belirten MHP Bayburt İl Başkanı Bekir Kasap, “ Bayburt Belediyesi’nin bu güne kadar yaptığı olumlu hizmetlerin hepsinde destekcieri olduk. Fakat olumsuz giden işlerde uyarı yapmamıza rağmen dikkate alınmadık. Belediye’de bir çok birim amirinin ticaretle uğraştığını, yap sat veya kooperatif başkanlığı gibi işlerle uğraştığını görüyoruz. Yani asli görevlerini ihmal ederek Bayburt’a faydalı oldukları inancında değilim. Bu konuyu ilgili şahıslara iletmemize rağmen bu konu dikkate alınmadı. Diğer kurumlarda benzer işleri yapan müdür veya idari amirlerin bazılarının görevden alındığını görüyoruz. 

“Köylerinden dahi şehre gelmediler”

Belediyenin alt yapı ve üst yapı çalışmaları yapması nedeniyle kendilerine teşekkür ediyoruz. Ancak bu işler yapılırken plan ve proje dahilinde yapılmasından yanayız. Yapılan yol ve kaldırım çalışmalarının hiçbirisi sağlıklı değil. En büyük sorunlarımızdan birisi trafik sorunudur. Bu sorunun çözümü içinde otoparkların yapılması gerekiyor. Otoparklar faaliyete geçirilmeden, yeni yaptığımız yollardan daha geniş bir şekilde kaldırımlar yapıyoruz. Bazı caddeleri ise imtiyazlı bir şekilde yapıyoruz. Bazı caddelere ise itfaiye aracının giremediğini görüyoruz. Bizlerin bir tabiri vardır, “Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi” biz üç yıldır alt ve üst yapı çalışmalarından dolayı Bayburt halkı zulüm yaşamaktadır. Koordineli bir çalışma yapılmıyor. Hiçbir belediye yetkilisini hiçbir işin başında maalesef göremedik. Bu üç yıl içerisinde esnafımız çok mağduriyetler yaşamıştır. İl dışından gelen hemşehrilerimiz dahi şehir merkezine girmekten imtina etmiş hatta köylerinden dahi şehre gelmemişlerdir. İnşallah bu konuları dikkate alırlar.

“Harcanan paralar vatandaşın cebinden çıkıyor”

Bayburt için yapılan örneğin,  güneş enerjisi projesi, bir önceki belediye döneminde çöp arıtma tesisi, bir başka dönem şehir parkı ve yüzme havuzu yapmıştır. Bunları destekliyor ve olumlu karşılıyoruz. Ama yanlış yapılan işleri de söylemek durumundayız. Örneğin, bir önceki belediye döneminde Çoruh nehri içerisine gerdanlık adı altında ucubeler yapılmıştır. Cumhuriyet caddesine ışıklı tabelalar ve laleli ışıklar yapılmıştı. Bunların hepsi bir sonraki belediye tarafından sökülüp atıldı. Şimdi aynı şeyler yapılıyor, Çoruh Nehri üzerine betonlar yapılıyor. Bunlarda bir başka belediye tarafından söküldüğü zaman, harcanan paralar vatandaşın cebinden çıkmış olacak. İki dönem önceki belediye tarafından Terminal, sebze hali ve belediye ek binaları yıkılarak bir terminal karşılığında TOKİ’ye peşkeş çekildi. Terminal ise şuan da kullanılmaz hale gelmiştir. Bunları da söylemek zorundayız.

“Cumhuriyet caddesi acilen bitirilmeli”

Güzide mahallelerimizden birisi olan Kaleardı mahallesine baktığımızda etrafı taş şantiyeleriyle çevrilmiş ve orada yaşayan vatandaşlarımız mağdur edilmiş duruma gelmiştir. Bu konuda gerekenin yapılmasını bekliyoruz.Yapımı devam eden otoparkın bu yıl bitmesi bekleniyordu ama gelecek yıla kaldığı görülüyor. Belediyemizin acilen Cumhuriyet caddesindeki çalışmalar için gerekirse müteahhitle görüşerek gece vardiyası çalışmaları yaparak, insanların her gün birbiriyle kavga eder duruma geldikleri trafik sorununu gidererek bir an önce caddeyi trafiğe açması gerekir. Bu güne kadar bunları dile getirmedik. Çünkü 15 Temmuz sürecinde birbirimizle uğraşmak istemedik.

“2019 seçimlerine hazırlanıyoruz”

Bizler muhalefet olarak gördüğümüz yanlışları dile getirmek zorundayız. Hiç kimseyi incitmek veya kırmak gibi bir maksadımız yoktur. Bizler işlerin ehline verilmesinden yanayız. Milliyetçi Hareket Partisinin 1999 – 2004 dönemindeki hizmetleri herkes bilmektedir. En azından hiçbir şaibesi yoktur. Bizden sonraki gelen belediyelerin hepsinde şaibe olduğunu vatandaşlar söylüyor. Biz parti olarak 2019 da yapılacak olan belediye seçimlerine şimdiden hazırlanıyoruz. İşinin ehli arkadaşlarımızla yola çıkacağız ve inşallah Bayburt’un çehresini ve vizyonunu Bayburt’a ve Bayburtluya yakışır bir şekle getireceğimize inanıyor ve Bayburt halkına söz veriyoruz.”

YORUMLAR
 1. bayburt dedi ki:

  BU ŞEHİRDE BAYBURTLULARIN AKP YÜZÜNDEN BÜYÜK BİR ZULÜM GÖRDÜĞÜNÜ YENİ Mİ ANLADINIZ NEDEN HALA DESTEKLİYORSUNUZ BAYBURTU MAHVETTİKLERİ HALDE NEDEN HALA BU SAHİPLENMECİ TUTUM BAYBURT YOK OLUYOR GÖZ GÖRE GÖRE BU ŞEHİRDE HİZMET YOK YOL YOK VARSA YOKSA SÖMÜRÜ VAR.

 2. kemal dedi ki:

  Arkadaşlar objektif olmak lazım. Burada ideolojilerimizi konuşmayalım. AKP 15 yılda bu memlekete güzel yatırımlar yaptı. Ancak yapılan hizmetler de çok eksik var, kontrol yok. Kamuda çalışanların kooperatifçiliği’ni eleştirmemiz doğru değil. Kanun buna müsaade ediyorsa kimsenin bir şey söylemeye hakkı yok. Ben burada AKP adına bir öz eleştiri yapmak istiyorum. memleketimizde yol yok. Alternatif yolların açılması lazım. şehir merkezinde yapılan otopark kamu binaları ile birlikte çok büyük paralara mal oluyor. Yanlış anlaşılmasın bu yatırım yapılmasın demiyorum, yapılsın.
  Ben buradan yetkililere bir öneride bulunmak istiyorum. veysel mahallesini toki’ye verileceğini duyuyoruz. Eğer böyle bir şey varsa, eski Erzurum yolunun üst tarafından gukku sokağı dediğimiz sokaktan birkaç bina yıkarak veysel mahallesinden şehrin çıkışına doğru alternatif bir cumhuriyet caddesi yapa biliriz. Bu yol yaklaşık 4 yada 5 km oluyor. Burada da iş yeri ve dükkanlar olur. Eğer pröfösyönel bir proje yapılırsa şehir alternatif bir ana caddeye kavuşmuş olur. park sorunu da büyük ölçüde hallolur. Ayrıca yolların daraltılması yerine yolların genişletilmesinden yanayım.

 3. muhalif dedi ki:

  bu açıklamayı yapan sayın başkan önce kendi dükkanının önündeki rezilliği halletsin.dükkanın 2 katı büyüklüğünde alanı dükkanın önünü sebze meyve kasalarıyla işgal etmiş.yetmezmiş gibi yoluda dubalarla kapatmış.bunu Allah kabul edermi.ben belediyeyi savunmuyorum ama senin eleştirdiğin belediyede buna göz yumuyor.dükkan senin.önündeki boşluktamı senin.hadi onuda geçtik.yoldamı senin.öle burdan sallamakla olmuyor.önce kendi dükkanının önündeki yaptığın işgali kaldıracaksın.ondan sonra belediyeye beraber sallayalım.sende suç yok.bu yaptığın işgale göz yuman belediyede suç…

 4. Ali dedi ki:

  Cumhuriyet döneminin şehrimize en ciddi yatırımları için başta Sayın Maliye Bakanımız Naci AĞBAL Beyefendiye ve bu yatırımları hayata geçiren Belediye Başkanımız Mete MEMİŞ Beyefendiye teşekkür ederiz. Şunu da ifade edeyim ki bu hizmetler hayat bulurken hiç kimsenin elinde sihirli bir değnek yoktur. Her rahmetin bir zahmeti olacaktır. Yüzyıllık devlet geleneğinden bahseden sayın Başkan mensubu bulunduğu partinin bir kaç dönem önceki belediyecilik anlayışından bir haber. Belediyede kooperatifçilik furyası en üst perdede aynı dönem Belediye Başkan yardımcınız ve Birim amirleri ile başlamıştır. Bu dönemden kalan bu alışkanlık şu anki belediyecilik anlayışı ile düzeltilmiş mevcut yönetimin ihtar ve ikazları ile birim amirleri kendilerini bu işlerden izole emiştir. Birim amirlerinin 1. derece akrabalarının ticari tercihlerini bir kaç kişinin kahve dedikodularının yönlendirmesini beklemek sizin ilkeli ve dürüst siyasi anlayışınızla bağdaşır bilemiyorum. İmarla ilgili problemlerin kaynağında ise 25.07.2003 tarihli sizin döneminizde yapılarak onaylanan imar planı vardır. Bilesiniz isterim. İmar Müdürünün sık değişimi konusunda yine sizin döneminizde görev almış ” İmar Müdürü Ruhsat Allah cc fırsat verirse inşaat yaparız.” felsefesinden uzaktır. Bu Duruma özleminizi saygıyla karşılıyoruz.

 5. serdar dedi ki:

  yetkisi olanın bilgisi yok, bilgisi olanın yetkisi yok. bu tüm türkiye’nin sorunudur sadece bayburt’a özgü bir şey değil. hak eden hak ettiği mevkilere gelmediği sürece bir ileri iki geri gitmeye devam ederiz.

 6. sabır dedi ki:

  alın size bayburt’un hali muhalefete bak. muhalefet böyle olursa iktidar da böyle olur. bize hak ne çekiyorsak bize hak vallahi de billahi de…

 7. ismail dedi ki:

  Bayburt belediyesinin su fiyatlarını emlak zam oranlarını eleştirilmesi lazımıdı .Birde son zamanda dükkan tabela reklam vergisi adında esnafa ödeme emri gönderen belediye para istiyor. vali nihat üç yıldız caddesinden iki ay yol kaldırım çalışması sırasında madur ettiginiz dükkanını açamayan veya açtıgı halde çamurdan veya çalışmalardan dolayı araç trafigi -vatandaşın girmedigi caddedeki esnafın zararını kim karşılayacak yetmezmiş gibi tabela vergisi . birde ev sahiplerine çatı oluklarınızın yapılmasını istiyosunuzne verdinizde ne istiyosunuz demezlermi adama

 8. adnan dedi ki:

  bayburt’ta demekki muhalefette varmışşşş vayyy beeee

 9. serdar dedi ki:

  bir önceki yorumuma ek olarak, sağolsun Bayburtmedya halkımızı aydınlatıcı haberler yapıyor. Muhalefetin neler yapabileceği, önerilerinin neler olacağı ile ilgili haberler zaten bu sitede var. ben sadece bir örnek vereceğim. sadece örnek olsun diye.. Bayburtmedya kaç gündür bir anket yayınlıyor bu anketteki sorunları bir gün olsun dile getirmedi muhalefet. bu sorunlardan bile başlanabilir.. çünkü sorun görüldüğü için anket olmuş ve katılımda sağlanmış.. umarım demek istediğim anlaşılmıştır. yoksa çıkıp alakasız demeçler vermenin bir anlamı yok.. bizim sorunumuz büyük. Bayburt hala bir köy anlayışında idare ediliyor.. gelişmiyor. iki caddeye taş döşemeyle gelişmişlik gösterilmez.. bina yıkıp yapmayla gelişemezsin.

 10. serdar dedi ki:

  bu muhalefetle hiçbir seçimi kazanamazsınız. doğruları söyleyelim eyvallah ama AKP nin Bayburt’a 15 yılda yapmadıklarını asla konuşmadınız. şimdi de basit bir yol yapımına vuruyorsunuz.. yani hedef küçük. oysa 15 yıllık AKP iktidarı döneminde Bayburt hep yerinde saydı.. 15 Temmuz sonrası da kuyruk oldunuz.. Beka sorunu denildi ama geçmişte yapılanlara ses çıkarılmadı. olayları türklük üzerinden değerlendirdiniz. iç ve dış siyasete müdahil olmadınız. şimdi de sayın genel başkanınız Reise vurmak yerine masum, davutoğluna vuruyor. asıl suçlu ortada iken suçu olmayanla işi yürütüyor. yani nereden tutarsak tutalım mhp politikaları bilinçli veya bilinçsiz yanlış içerisinde debelenip duruyor.. Referandumda Başkanlık için oy istediniz Sayın RTE’ye.. şimdi hangi yüzlü seçmenden mhp ye oy isteyeceksiniz? Başkanlık sistemi de mi BEKA sorunuydu? Referandumdan hayır çıksaydı felaket olurdu diyen sizler, bugün ekonomik, iç ve dış tehditler olarak nasıl bir başarı sağladık? aynı tas aynı hamam..burda bile ürkek davranıyorsunuz. derine inemiyorsunuz. çünkü genel merkezden gelen emirler AKP ye fazla vurmamanız yönünde.. sadece günü kurtarmak adına bir iki salvo yapıyorsunuz..

 11. fffenerli dedi ki:

  Kamu da düzen kalmadı çalışan sayısı azınlıklığa düştü bu durum belediyede daha da farklı hem çalışmıyorlar hem de başkanın dile getirdiği gibi farklı işler ile uğraşıyorlar Belediyedeki asıl işlerine ek iş gibi görüyorlar. Ne memurumuz belli ne işçimiz belli ne çiftçimiz belli ne de esnafımız herkes kendi kafasına göre takılıyor. Cenabı hak cümlemizin sonunu akıbetini hayır etsin Başkan dile getirdi de bir şey mi olacak gerekli düzeltmelerimi yapacaklar hayır aynı tas aynı hamam Türk ve Müslümanın en önemli 3 değer kriteri sırasıyla Maalesef ki 1 . Para 2 . Menfaat 3 . Allah şimdi bazıları hele şunun yazdığına bak bunu bizzat diyenler bu tespiti bizzat uygulayanlardır. Hz Ömer gibi bir insan ülkemizi yönetmeye kalksın bu insanların % 70’i kendi elleriyle bu insanı ya boğar yada asar…