Bayburt’un Vekil Sayısında Endişeli Bekleyiş

 • Haberin Tarihi: 19 Nisan 2018
 • Bu haber 538 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’un Vekil Sayısında Endişeli Bekleyiş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 24 Haziran 2018 tarihinde erken seçimin açıklanmasıyla birlikte Bayburt’un vekil sayısının değişme ihtimali gündeme geldi ve endişeli bekleyiş başladı.

Anayasa’da değişiklik yapılmasına dair kanun ile 550 olan milletvekili sayısının 600’e çıkarılmasına ilişkin, Yüksek Seçim Kurulu tarafından da 2017 nüfus bilgilerine göre açıklanması beklenen illerin çıkaracağı milletvekili sayılarına bakıldığında Bayburt’un vekil sayısı 2’den 1’e düşmüş oluyor.

TÜİK tarafından açıklanan 31 Aralık 2017 tarihli nüfus bilgilerinin esas alındığında, yani Türkiye nüfusunun binde birinin altına düşen illerde vekil sayısı 1 olarak belirleniyor. Türkiye’nin genel nüfusu 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle 80 milyon 810 bin 525 kişi olarak açıklandı. Bayburt’un en son açıklanan nüfusu ise 80. 417′ dir. Buna göre binde birin altında kalmış gözüküyor. Ortalama 400 kişi nüfus eksikliğiyle vekil sayısının 1’e düşme ihtimali var.

Bütün bu gelişmelere rağmen illerin vekil sayısı henüz resmiyet kazanmış değil. Yüksek Seçim Kurulu tarafından bir kaç gün içerisinde Türkiye genelindeki illerin ve dolayısıyla Bayburt’un vekil sayısı kesinlik kazanmış olacak.

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • ali
  20 Nisan 2018 07:59

  Ne yazıkki her seçim geldiğinde milletvekili 1 e düştü sonra sayın vekiller sayın bakanlar sayın başbakan sayın cumhurbaşkanı devreye girerek tekrar 2 ye çıkartılıyor yine çıkar ama sorunun asıl kaynağına inilmiyor neden sorun işsizlik pahalılık akabinde göç 2 ye çıkması seçilecek kişiye yarar bana değil ama burda işi aş olursa herkese yarar bayburt a yarar göç olmaz ALLAH aşkına göçü durdurun bunun yolu fabrika açmak iş ortamı sağlamak 6 aylık veya 9 aylık işkurla karın doymuyor en basit bir örnek verelim bayburtta ekmek 1.20 tl aşkalede 60 kuruş sayın belediye başkanımız ve yöneticiler duyun bağkur-ssk- doğalgaz -elektrik-su – vergi-ev kirası- çocuk okutma- yeme içme hesabını yapın 1600 tl ile karın doyuyorsa sorun yok

 • raci ak-ist
  20 Nisan 2018 14:03

  yıllarca dile getirdik”salyazı-pazaryolu ve Otlukbeli bayburta “torba yasası ile bağlanmalı.!!,zaten
  18-19 asırda bayburta bağlı ilçeler idi,sn maliye bakanımız bu durumu değerlendirmeli,!!,saygılar
  “Anadolu yakası Bayburt dernekler platformu-pendik-ist.
  not””:”””imza kampanyası olabilir:bayburt ak.parti il bşk ve diğerleri.,lütfen

 • Vatandaş
  21 Nisan 2018 22:32

  Razi ak-ist rumuzlu arkadaş şöyle ifade ediyor…
  Salyazı,pazar yolu ve otluk beli torba yasayla Bayburt’a
  bağlanmalıymış…!
  Otlukbeli,salyazı için bir şey demiyorum, Pazar yolu referandumla
  ret etmişti, Pazar yolu Erzurum merkez esnafının lokomotofi
  çok güçlü insanları var…Bu saatten sonra onları Bayburt’lu yapmak
  çok zor… Küçük fakat çok güçlü ilçe, sadece hatırlatmak istedim…

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.