Bayburt’un Turizm Potansiyeli Artırılıyor

 • Haberin Tarihi: 13 Ocak 2018
 • Bu haber 560 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’un Turizm Potansiyeli Artırılıyor

Bayburt’un Turizm sektöründe potansiyelini artırılması konusunda TİSAD ve TÜMSİAD temsilcileri Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan’ı ziyaret ederek değerlendirme yaptılar.                   

Trabzon Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selim Yavuz, Trabzon Genç Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Şube Başkanı Mustafa Kalaycı, turistik tesis işletmecileri Metin İnan, Mehmet Aktürk, Hüseyin Gül, Alaattin Şahin ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Çoşkun Eruz Vali Ali Hamza Pehlivan’ı ziyaret etti.

Bayburt Valisi Pehlivan, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Bekir Kurtoğlu eşliğinde ziyaretine gelen heyet üyeleriyle ilin turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve turizm çeşitliliğinin artırılmasına yönelik değerlendirme yaptı.

Bölge firmalarının organize ettiği turların Bayburt’a yönlendirilmesi, ve sürekliliğin sağlanması hususunda atılacak adımlar konusunda görüş birliğine varılan ziyaret vesilesiyle heyet üyelerine teşekkür eden Vali Pehlivan, “Meslek hayatım boyunca ülkemizin değişik coğrafyalarında çalıştım. Bu bağlamda tarih, kültür ve doğal güzellikleri itibariyle turizm potansiyeli ön planda olan il ve ilçelerde bahse konu turizm potansiyelini geliştirmeye yönelik bir takım çalışmaların içinde de yer aldım. Ülkemizin her bir köşesi birbirinden güzel ve değerli varlıklarla dolu. Bayburt İlimiz de bunlardan biri. İlimizin coğrafyası, tertemiz yayla havası, binlerce yıllık Bayburt Kalesi, Çoruh Nehri, taş Camileri, Yeraltı Şehri, Kop Milli Parkı, Baksı Müzesi, kışın kayak, yazın rafting yapma imkanı, özgün yemekleri gibi pek çok özelliğini saymak mümkün. Rizeli olmam hasebiyle bu bölgeyi, Karadeniz sahiliyle, dağların etekleri ve zirvelerdeki yaylalarıyla yakından tanıyorum. Kültür ve turizm ile ilgili konuları, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz bünyesinde yürüttüğümüz çalışmalarla birebir takip ediyoruz. Bu çalışmaların komşu illerimizle koordineli bir şekilde gerçekleştirilmesinin daha iyi sonuçlar getireceğine inanıyorum. Müşterek gayretler inşallah kısa ve orta vadede olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.”dedi.

Heyetin isteği olan, Bayburt şehrinin girişine Doğu Karadeniz’e hoş geldiniz yazılı tabela konulması konusunda Vali Pehlivan, “İyi bir fikir bunu gerçekleştirelim. Nihayetinde Bayburt İlimiz Doğu Karadeniz illerinden birisi, tarihi ipek yolu üzerinde, binlerce yıl boyunca özellikle güvenlik açısından stratejik bir konuma haiz olmuş, geçiş ve konaklama güzergahı, Karadeniz’in adeta Güney’den açılan kapısı niteliğinde önemli bir konuma sahip.”dedi.

Vali Pehlivan ayrıca Bayburt’ta turizmin geliştirilmesi için turizm koordinasyon kurulu oluşturma çalışmalarının başladığını, bu kurulun çalışmaları ile planlı turizm altyapısı, kültür envanteri, tanıtım, turizm hareketliliği faaliyetleri, hizmet sunum kalitesini artırmaya yönelik projeler gibi pek çok çalışma üzerinde durduklarını, bu noktada çevre illerimiz başta olmak üzere turizm paydaşlarının fikir, öneri, katkı ve işbirliğini önemsediklerini belirtti.

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 4 Yorum Yapıldı.

 • bihemta
  13 Ocak 2018 20:46

  doğu karadenizi bırakında neden anayollardaki tabelalarda bayburtun adı şanı geçmez? trabzondan gelirken gümüşhaneden sonra erzurum geliyor. erzurumdan gelirken keza yine öyle.

 • bayburtlu
  14 Ocak 2018 09:01

  bihemta isimli yorumcu arkadaş önemli bir konuya parmak basmış.özellikle erzincandan gelirken köseye kadar bayburt tabelasını göremezsiniz.ilk defa memleketimize gelen insanlar için bu konu çok zorluk çıkarmaktadır.valiliğimiz bu konuya değinmesi lazım.

 • Trabzondan
  14 Ocak 2018 11:39

  (bihemta) rumuzlu arkadaş doğru ifade etmiş, TRABZON KARA YOLLARI
  BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ilk önce kendi ayıbını ortadan kaldırsın, BAYBURT
  ismi bir çok tabelada yok, mesela G.hane-Erzurum yolu zikredilirken maalesef
  BAYBURT yazılmamış ….! Bu ayıbı ilk önce ortadan kaldırsınlar…
  Bayburtlu hangi tabelayı nereye,niye, nasıl asılacağını GAYET iyi bilir…..Saygılar..

 • BAYBURT
  17 Ocak 2018 20:29

  BAYBURTUN TURİZM POTANSİYELİ ARTIRILMAK İSTENİYORSA İLK ÖNCE BAYBURTUN TANITILMASI LAZIM TÜRKİYENİN YARISI BAYBURTU TANIMIYOR BİLE NEREDE OLDUĞUNU İSE HİÇ BİLMİYOR REKLAM YAPILMIYOR BUNLAR OLMADAN BURAYA NASIL TURİST ÇEKİLECEK ACABA

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.