Dolar 31,0998
Euro 33,6800
Altın 2.034,15
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 6°C
Açık
Bayburt
6°C
Açık
Pts 6°C
Sal 8°C
Çar 9°C
Per 11°C

Bayburt’tan Türkistan Çağrısı: Şaka Değil Soykırım!

Bayburt’tan Türkistan Çağrısı: Şaka Değil Soykırım!
1 Nisan 2021 22:06
A+
A-

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği, Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yönelik baskıları sona erene kadar tüm dünyanın Çin mallarını boykot etmesi çağrısında bulundu.

İHH Bayburt Şubesi’nin düzenlediği etkinliğe siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı. Bayburt Şube Başkanı İlhami Polat, Türk Dünyası Parkı’nda gerçekleşen etkinlikte Çin yönetimince Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yönelik sistemli soykırım yapıldığını hatırlattı.

Genç İHH Başkanı Cihat Battal tarafından okunan basın açıklaması şöyle:

“Şaka değil soykırım!”            

İstanbul’da Çin Konsolosluğu önünde on yaşlarında küçük bir kız çocuğu gözyaşları içerisinde şöyle haykırıyor: “Sizin çocuklarınız yok mu? 4 yıldır babamı ve kardeşlerimi görmüyorum!” Oyun çağında bir çocuğun yaşadığı travmayı hiçbirimiz tarif edemeyiz. İşin aslı son dokuz yıldır Doğu Türkistan tam bir cinnet halini yaşıyor.

11 Eylül sonrasında terörle mücadele bahanesiyle Doğu Türkistan’a yönelik artan baskılar bir yana, 2012 sonunda Xi Jinping ile başlayan sürecin apayrı acı bir öyküsü var. Dünya üzerinde yaşamanın en zor olduğu, “Uygur, Kazak, Kırgız olma suçundan” milyonların demir parmaklıklara mahkûm edildiği Doğu Türkistan, nesli yok edilen milletlerden biri olma yolunda!

Dünya tarihinde bir milletin topyekûn gözaltına alındığı, kadın erkek, genç yaşlı toplama kampları, çocuk kampları ve hapishanelere doldurulduğu, kalanların da “aile olmak” projesi adı altında evlerde Çinli gardiyanların insafına terk edildiği, insanların sokaklarda dahi yüz tanıma sistemleriyle adım adım izlendiği başkaca bir dönem var mı bilemiyoruz. Fakat bildiğimiz 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana kitlesel olarak en büyük özgürlükten men etme operasyonunun Doğu Türkistan’da yürütülmekte olduğu!

2014 yılından itibaren Teröre Karşı Sert Darbe Operasyonu ve ilan edilen “75 Aşırılık Belirtisi”yle başlatılan keskin saldırılar, 2017 Nisan’ından itibaren Doğu Türkistan genelinde yoğun bir şekilde kurulmaya başlayan ve sayılarının 1.200’ü geçtiği belirtilen toplama kamplarıyla bambaşka bir noktaya taşındı. Evlerinden, çocuk ve eşlerinden, anne-babalarından, akraba ve arkadaşlarından, işlerinden, okullarından hasılı en sevdiklerinden kopartılan, dünyanın en ağır işkence ve mahrumiyetlerini yaşayan 3-8 milyon Doğu Türkistanlı Çin’in “gönüllü mesleki eğitim kampları”nda soykırıma uğruyor!

Bir çadıra ya da pusulaya sahip olmak, mutfağında birden fazla bıçağı olmak, pasaportu olmak, başörtüsü takmak, camiye gitmek, oruç tutmak, okulda ve resmi dairelerde ana dili kullanmak bile bir kişinin toplama kamplarına alınması için yeterli sebep olarak görülmektedir.

Çin’in genel hukuk ilkesi olarak bilinen masumiyet karinesini hiçe sayan “suçu önceden önleme prensibi” ile herhangi bir suçu bulunmayan ve mahkeme edilmeyen milyonlarca insan “ayrımcılık, aşırılık ve terör” suçlamalarıyla toplama kamplarına dolduruldular. Burada kalabalık hücrelerde sırt üstü yatabilecek kadar bir yer bile bulamayan insanlar yoğun beyin yıkama faaliyetlerine ve işkencelere maruz kalıyorlar.

Toplama kamplarında keyfî güç kullanımı, özgürlüğün sistematik olarak kaldırılması, kültür ve inançların tahkiri, ideolojik baskılama, insanlıktan çıkarma, taciz, tecavüz, fiziki ve psikolojik işkence, cinayet ve soykırım suçları işlenmektedir. Kısacası bu kamplar, tüm insan haklarının ihlal edildiği yerlerdir.

Çin, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde ilan edilen tüm hakları gasp etmekte, BM Soykırım Sözleşmesi’nde bulunan beş maddenin tamamını ve dahi Roma Statüsü’nde düzenlenen “Soykırım Suçu ve “İnsanlığa Karşı Suçlar”ın tamamını ihlal etmektedir.

Bu insanlarla aynı gökyüzünün paylaşmak ve onların acı ve ıstıraplarına, yürek yangınlarına, kalp kırıklıklarına uzaktan da olsa şahitlik etmek, bizleri yaşadığımız çağın adaletten uzak düzeninde insanlığımızdan utandırıyor. Dünyanın insanlık adına Doğu Türkistan için söyleyecek bir sözü olmalı!

 • Doğu Türkistan’daki toplama kampları kayıtsız şartsız bir an evvel kapatılmalı, bölgede uygulanan tüm hak ihlallerine derhal son verilmelidir.
 • BM, Çin’in insan haklarını ayaklar altına alan toplama kampları vahşetini derhâl durduracak sahici adımlar atmalıdır.
 • İslam İşbirliği Teşkilatı ya İslam ülkelerini bu zulme karşı mobilize etmeli ya da kendini lağvetmelidir. Zira İİT’nin mevcut tutumu Çin’i daha da cesaretlendirmektedir.
 • Türkiye bu zulmün bitirilmesi için öncü olmalıdır.
 • Çin bu zulmü sonlandırıncaya kadar tüm dünya halkları Çin mallarını boykot etmelidir.”

Açıklamanın ardından Doğu Türkistan’daki soydaşlarımız için dualar edildi.

 

 

 

YORUMLAR

 1. Murat Aydeniz dedi ki:

  Fiile dökmedikten sonra şov olarak kalıyor maalesef. Daha geçen hafta Çinli bakanı ağırladı Erdoğan, iki kelam ettiniz mi ? Batı’nın gavurları toplu bir şekilde Çin’e yaptırım uyguluyorken; biz yaptırım değil, iş birliği yapıyoruz. Bir de isyan etmesinler diye ev hapsi veriyoruz. Kardeşlerimizi katledenlerle aynı saftayız maalesef.

 2. M.T.K dedi ki:

  Vallahi şaka billahi şaka!!.. hem de okkalı şaka!!.
  Göstermelik showlarla insanları kandırıyorlar.
  Kahrolsun ÇİN diyorlar, sonra AKP ümmetin umudu diyorlar.
  Müslüman AKP!, Türk MHP!..
  Ne müslümana sahip çıkan AKP, ne türke sahıp çıkan mhp..

  Kahrolsun çin diyenler, çinle işbirliği yapıp kredileri alanları baş üstünde tutuyor.
  Yazacak çok şey var da. kime neyi anlatacaksın?

  Allah sonumuzu iyi ede..

 3. bayburt lu dedi ki:

  bunu gecen hafta çin dış işleri bakanı geldiğinde yapacaktınız… ordaki siyasi parti başkanlarına sözüm …şovu bırakın artık aslınıza dönün …
  burası bayburt herkes birbirini tanıyor siyasi oyunlara gelmiyor artık halkımız…