Bayburt’tan Geçen Çoruh Nehri Çay Oldu!

 • Haberin Tarihi: 8 Haziran 2019
 • Bu haber 491 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’tan Geçen Çoruh Nehri Çay Oldu!

 

Bayburt’ta son günlerde kamuoyunda gündem oluşturan konulardan birisi haline gelen Çoruh Nehri’nin isim değişikliği tartışılmaya devam ediyor.

Yaşı 50 ve üzerinde olanlar akılları kestiği günden buyana şehir merkezinden geçen nehrin isminin Çoruh Nehri olduğunu bilmektedirler. Ancak ismin son yıllarda değiştiğini öğrenen bu insanlar inanmak dahi istemiyorlar.

Neden böyle bir değişikliğin yapıldığına dair cevabı aranan soru hala güncelliğini korumaya devam ediyor. Akıllara gelen cevaplardan birisi, nehrin suyu azaldığı için mi? ismi değişti diye düşünenler dahi var. Veya farklı nedenler gerekçesiyle değişti diyerek kanaatini belirtenler var.

Şehir merkezinden geçen nehrin yıllardır yönü ve güzergahı değişmeden akmaya devam ediyor olsa da isminin değişmiş olması gerçeği değişmiyor. Her zaman olduğu gibi yaz sezonunun başlarında hırçın yüzünü gösteren nehir, ben hala Çoruh Nehriyim dercesine coşmaya devam ediyor.

Çoruh Nehri isminin uydu haritasında Bayburt il sınırlarının belirli bir bölümünde ismi değişerek Yıldırım Çayı olarak devam etmesi ve il sınırlarını terk etmeden yeniden Çoruh nehri olarak değişmesi yaklaşık 1990’lı yıllardan sonra olduğu, bunun gerekçesinin ise nehir suyunun debisinin azalmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Yani 1/25000 ölçekli haritalarda bunun daha iyi anlaşılabileceği vurgulanıyor. Bu bilgilerden yola çıkarak kafalardaki soruların detaylı ve kamuoyunu aydınlatıcı cevap ise DSİ’den yapılacak bir açıklamayla noktalanmış olacaktır.

Özellikle şehir merkezinden geçen Çoruh Nehri kıyılarında son yıllarda devam eden yapılaşmanın Belediye tarafından DSİ’den görüş alınmadan onay verilmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Ancak geçmiş yıllarda DSİ’nin olumlu görüş vermediği ama nehir kıyısında yapılan bazı binalar olduğu da ifade ediliyor.

2015 yılında Bayburt Medya’da yayınlanan “Bayburt’tan Geçen Çoruh Nehri İsmi Kafaları Karıştırdı” başlıklı haberin linki aşağıdadır:

https://www.bayburtmedya.com/bayburttan-gecen-coruh-nehri-ismi-kafalari-karistirdi/  

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 7 Yorum Yapıldı.

 • GÜRSEL KARAPINAR…
  8 Haziran 2019 00:53

  Bir deyim vardır ,fıkra gibi…..
  SAHİPSİZ MEMLEKET , KARDA YAĞAR DOLUDA MİSALİ…
  Gözümüzün önündeki Çoruh’a ihanet edenlere ne yapa bildik ki..?
  Bayburt’a yapılan ihanetleri seyreden,sesi çıkmayan, tüm partiler,
  Üniversitesi,Esnaf ve Tic .odası,Sivil toplum kuruluşlarını barındıran
  bir il var Türkiye de, o da BAYBURT…!
  ÇORUH NEHRİ , yıldırım çayı olmuş…? 1990 ‘lar da olmuş, ….
  TartışılıyorMUŞ, neden, niçin soruları soruluyorMUŞ….!
  Çoruh kıyısını , İMARA daha kolay açmak için ola bilir mi….?
  O zamanki inşaat ruhsatların inceleyin ,çok ilginç veriler ola bilir…!
  Birileri istediklerini ,elde etmiş ola bilir,Bana göre bu ihtimal daha yüksek..
  Bayburt medyaya büyük görev düşüyor,sonucu öğrensin yazsın da
  bizlerde öğrenelim…..
  Yıldırım çayını, yaparız yine ÇORUH çok önemli değil….
  Bu haber şuna beziyor:
  NAHIR ELDEN GİTMİŞ ALACA DANANIN HESABINI YAPIYORUZ….

 • ÖZ bayburtlu
  8 Haziran 2019 06:23

  KOLAYI VAR KİM VEYA KİMLER DİLEKÇE VERMİŞ NE ZAMAN İSMİ DEĞİŞMİŞ Bİ ARAŞTIRILSIN HER ŞEY ORTAYA ÇIKAR BİRİLERİ RANT ÇIKAR UĞRUNA O GÜZELİM ÇORUH NEHRİMİZİN İSMİNİ YILDIRIM ÇAYI YAZDIRMIŞ ARAŞTIRILSIN SAYIN YEREL BAYBURT BASINI SİZLERE BİR VATANDAŞ OLARAK SESLENİYORUM ARAŞTIRIN BAKIN ALTINDAN NELER ÇIKACAK .

 • YAVUZ
  8 Haziran 2019 15:13

  ARKADALAR ÇAY OLURSA İMAR İZNİ VERİLİR….ÇORUH OLURSA İMAR İZNİ ALAMASSIN….ŞİMDİ BURALARA KİMLER RANT SAGLAYACAKSA YAKINDA BELLİ OLUR…NE DİYELİM BİZ BİŞE DESEK SUÇ OLUYO AMA MALESEF KONUŞMA VE YAZMA HAKKIN ELEŞTİRİ HAKKIN YOK BU TÜRKİYEDE….

 • Geyri dayi
  8 Haziran 2019 15:46

  Otur agla Bayburt`a!.. Nehrin kiyisina imar ruhsati veren de, köprüleri demir yiginiyla donatip siyasilerin isimlerini veren de, selale sacmaligini proje diye yapan da ayni sahsiyet. O dönemki sacma sapan yatirimlarin bas mimari, zamanin Belediye Baskani olan su an ki Ak Parti il baskani`na Bayburt cok sey borclu!..Ak Parti`nin halktan hizla uzaklastiginin en büyük kaniti yerel yöneticilerin liyakate göre degil, ahbap cavus iliskilerine göre belirlenmis olmasidir.O kadar söylenecek sey var ki aslinda, lakin faydasi yok. Allah iyi eder insallah ne diyelim.

 • ismail
  8 Haziran 2019 17:34

  bayburt belediye başkanı sn hükmü pekmezci,çoruh nehri hakkında,muhtemel yıldırım çayı olarak,
  musaade etmeyecek kanaatindeyiz.projesinde *şehit osman dağı tüneli*hayata geçer ise,güzel olur
  ve 80 türistik dükkan ve yol şahane olur.tşkler.
  not::çoruh nehri ismi ile siyasi durum söz konusu olabilir,16 yıllık ak.parti engelleyebilir.???

 • tamer
  9 Haziran 2019 23:14

  sonra ülke niye ekonomik sorun yaşıyor. işte bayburt’tan yola çıkarak görebiliriz nedenini…

  Nehre dökülen beton ve israf… Gereksiz havaalanı yapımı ve israf…. Bayburt’un temel ihtiyaçları bunlar mıydı? Her işi yaparsınız da en sona bunlar kalır…

 • serdar
  10 Haziran 2019 09:49

  Hadi Bayburt’tan geçen Yıldırım Çayı oldu, Artvin’deki ne oldu? Bayburt’tan geçen nehir nereden geçip nereye dökülüyor. ya Çoruh Nehri tarihten silinmeli ya da bunu yapanlar kimlerse aptallıklarını oturup kara kara düşünsünler. Bir nehir İlin kendi sınırlarında son buluyorsa ismini değiş, lakin Çoruh nehri Bayburt’ta doğup Artvin üzerinden Batum’a dökülüyor.. ya komple bir değişim olmalı ya da Bayburt sınırlarında isim değişikliği komik olur. Bir Çoruh Nehrimiz vardı o da gitti. Bayburt’un değerlerinin bir kısmını Erzurum’a kaptırırken şimdi nehri de Artvin’e kaptırıyoruz. Ülkenin geldiği duruma bakın.. Yukarıda bahsettiğim çelişkili durumdan dolayı yetkililere derhal soruşturma açılmalı.. Çoruh Nehrini mi ortadan kaldırdınız yoksa sadece Bayburt sınırlarında isim değişikliği mi yaptınız? bu suçtur.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.