Bayburt’tan Bulutlara Giden Yol!

  • Haberin Tarihi: 16 Ocak 2018
  • Bu haber 1160 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’tan Bulutlara Giden Yol!

Dünyanın en tehlikeli on yolundan biri seçilen Derebaşı virajları olarak bilinen ve Bayburt – Çaykara – Of D915 karayolu 2 bin 35 metre yüksekliğinde 29 keskin virajdan oluşan Soğanlı Dağı eteklerinde yer alan, el emeğiyle yapılmış, doğanın içinde kaybolup giden kıvrımları, her bir taşının bin hikaye barındırdığı uçurumları, hayvan sürülerinin, ot yüklü kamyonların altında ezilen toprağı, kar ve tipi nedeniyle kışın kapanan ve 100 yılı aşan acı tatlı geçmişiyle bir belgesel konusu olan yol, dünyada en tehlikeli yolu olma özelliğini hala taşıyor.  

TRT tarafından yapılan belgeselde, ilkbahar aylarında bu yolu kullanarak yaylalara çıkan ve güz geldiğinde köyüne inen yaylacıların gözünden, dilinden Derebaşı virajlarının hikayesi anlatılıyor. Ayrıca belgeselde, yol boyunca hem bölgenin eşsiz panoramasının tadına varan, ama bir yandan da gidecekleri yere sağ salim ulaşabilmenin sabırsızlığı içindeki yaylacıların yol ve yolculuğa dair anılarına da yer veriliyor.

Dünyanın en tehlikeli yolu olarak seçtiği, Bayburt ile Of’u birbirine bağlayan D915 nolu karayolun yaklaşık 3500 metre yüksekliğindeki Soğanlı Dağı eteğinde yer alan yol, 70 derecelik eğimlerden ve tek seferde dönülmesi çok zor olan ve Derebaşı virajları olarak anılan toplam 13 keskin ve tehlikeli virajdan oluşuyor. Bayburt ile Of arasındaki en kısa mesafe belirlenerek 1916 yılında inşasına başlanan ve 1918 yılında tamamlanan D915 karayolu, o dönem Rus işgali altında olan Trabzon halkına yaptırılıyor. Bugün Of’u Bayburt’a bağlayan bu yol, “Ölüm Yolu” olarak tanımlanan Bolivya’daki Yungas Yolu’ndan bile daha tehlikeli olarak kabul ediliyor.

 

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.