Bayburt’tan 11 Ülkeye Doğaltaş İhracatı

 • Haberin Tarihi: 13 Temmuz 2018
 • Bu haber 897 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’tan 11 Ülkeye Doğaltaş İhracatı

 

Bayburt’ta Doğaltaş Fabrikasında işlenen doğal taşlar dünyanın bir çok ülkesine ihraç ediliyor.

Bayburt Doğal Taş Fabrikası Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlenen ihracat töreninde basın mensuplarına bilgi veren Vali Ali Hamza Pehlivan, Bayburt’un sahip olduğu taş rezervi itibariyle Türkiye’de en zengin potansiyele sahip yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirtti.

Bayburt Taşı’nın dünyada ve ülkemizde bilinen ve tercih edilen taşlar arasında olduğunu vurgulayan Pehlivan, ” Yaklaşık 6-7 yıl içerisinde burada bir fabrika kurulması arzu edilmiş ve en nihayetinde bir Avrupa Birliği projesi geliştirilerek bu fabrikanın kurulumu gerçekleştirilmiş ve geçtiğimiz yılın Mayıs ayından itibaren de üretime başlamıştır. Şu anda fabrikamız bir yılını sektörde tamamladı” şeklinde konuştu.

6 ayda 11 ülkeye ihracat

Fabrikanın ilk 6 ayında 11 farklı ülkeye ihracat yapıldığını ifade eden Vali Pehlivan, “Şimdiye kadar Bayburt’tan yurt dışına katma değeri mamul ürüne göre düşük olan ham blok ihracatı yapılıyordu. Teknolojik gelişmeler sayesinde modern üretim yöntemleri kullanan Bayburt Doğaltaş A.Ş. ile katma değeri yüksek işlenmiş ürün üretimi ve satışı olmaktadır. Bu günde bu ürünlerden Dubai ye 8 konteynerlik siparişin ilk konteynerini gönderiyoruz. Bu yılın ilk 6 ayında ulaştığımız ihracat rakamlarının sevindiricidir. İlk 6 ayda 11 farklı ülkeye ihracatımız olmuştur. Bu ülkeler Arabistan, Katar, Dubai, Ürdün, Kosova, Arnavutluk, Almanya, Amerika, Libya, Rusya ve Irak’tır. Yeni pazarlarla alakalı İsrail ile bağlantı yapılmış numune gönderilmiştir. Bu ürünlerle alakalı siparişler beklenmektedir. İhracatın yanında İç piyasada 26 farklı şehire burada üretilen mermer ve traverten gönderilmiştir” dedi.

Mermer piyasasında firmaların proje bazlı üretimlere daha fazla ağırlık vermeye başladığını ifade eden Pehlivan, “Bu durum Bayburt Doğaltaş A.Ş. için avantajlı oldu. Çünkü fabrikamızda mermer çeşidi fazla olduğundan, proje firmalarının dikkatini çekiyor. Aradıkları mermeri fabrikamızda bulabiliyorlar. Bunların yanında inşaatların ihtiyacı olan pratik ürünler de üretebiliyoruz. Sujeti ve CNC Makinamızda dekoratif mermer halı gibi çeşitlerde de ürün üretimi yapılmaktadır. Bunların çoğu proje odaklı, mimarların yaptığı çizimlere göre üretiliyor. Fabrikamızın misyonu sadece mermer pazarlamak değil şehrimiz ve komşumuz olan şehirlerde bulunan ocakların mermerini de pazarlamak bu şekilde toplam 17 ocaktan fabrikamıza ham blok gelmektedir. Yapılan sevkıyatlar yine Bayburt nakliye firmaları ile yapılmaktadır. Sevkıyatlarda kullanılan palet ve bundle için alınan ağaç tamamen Bayburt’tan karşılanmaktadır” şeklinde konuştu.

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • ahi
  14 Temmuz 2018 12:43

  kaçlira kazandı fabrika kurulmuş kurulalı ve bu bugüne kadar ebatlamayı kim nasıl yapıyordu ebatlama fabrikada yapılmaya başlamadan önce kimler tarafından nasıl ve ne karşılığında yapılıyordu .

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.