DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 6°C
Kar Yağışlı

Bayburt’ta Yürütülen Projeler 3 Milyarın Üzerine Çıktı

Bayburt’ta Yürütülen Projeler 3 Milyarın Üzerine Çıktı

Bayburt’ta, İl Koordinasyon Kurulu 2020 yılı birinci dönem toplantısı gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Metin Köse Toplantı Salonundaki toplantıya Vali Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Vekili Prof. Dr. Hanefi Bayraktar, Vali Yardımcısı Remzi Demir, Aydıntepe Kaymakamı Mustafa Akın, Demirözü Kaymakamı Ömer Coşkun, İl Genel Meclis Başkanı Süleyman Ağın ile yatırımcı bölge ve il kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantı açılışında açıklamalarda bulunan Vali Epcim, Bayburt’ta yatırımcı bölge ve il kuruluşlarınca toplam 149 projenin yürütüldüğünü ve projelere ait toplam tutarın 3 milyar 134 milyon 663 bin lira olduğunu söyledi.  Vali Epcim, projelerden 102’sinin yatırımcı bölge kuruluşlarına, 47’sinin de il kuruluşlarına ait olduğunu belirterek, “Yatırımcı bölge kuruluşlarının ilimizde 102 proje ile toplam 2 milyar 759 milyon 104 bin liralık yatırımı devam etmektedir. İl kuruluşlarımız tarafından da 47 proje yürütülmekte olup bu projelerin toplam bedeli ise 375 milyon 559 bin liradır.  Yatırımcı bölge ve il kuruluşlarımız tarafından ilimizde yürütülen toplam 149 projenin toplam tutarı 3 milyar 134 milyon 663 bin liradır.” diye konuştu.

Proje tutarları bakımından ilk sıraları ulaşım ve tarım yatırımlarının aldığına işaret eden Vali Epcim, “Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü tarafından ulaştırma alanında 1 milyar 734 milyon lira tutarlı 22 proje yürütülmektedir. Yatırımlardan 66 adedi Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup tarım sektörüne yönelik bu projelerin toplam bedeli de 1 milyar 2 milyon 219 bin liradır. Ayrıca ilimizde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 9, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 1, İller Bankası A.Ş. Bölge Müdürlüğü tarafından 2, Tapu ve Kadastro 24. Bölge Müdürlüğü tarafından 1 ve Tarım ve Orman Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü tarafından da 1 proje yürütülmektedir.” şeklinde konuştu.

Yatırımcı bölge ve il kuruluşu temsilcilerinin sunumlarıyla devam eden toplantı koordinasyonu gerektiren konulara ilişkin talep ve önerilerle sona erdi.

 

YORUMLAR
 1. Bayburtlu dedi ki:

  Yakın tarihimizin son kırk yılına baktığımız zaman Bayburt adına somut yatırımlar nelerdir diye sayar isek ortaya çoook fazla bir şey çıkmıyor.
  Bayburt dışından olan insaanlar Bayburt un bina olarak merkez dışına taşması nedeni ile , aaa Bayburt bayağı gelişti diyorlar, acizane bende kendilerine evet bina olarak artış var doğru fakat nüfus ve istihdam olarak düşüş var diyorum.
  Bunu söylerken hicap duyuyorum, fakat ne kimseyi yermek, ne kimseyi övmek için değil, olanı söylüyorum. Gelişim için alt yapı çok önemli, alt yapıya yapılan yatırımlar , yatırım olarak çok görünmez, bu bir gerçek, lakin herkes alt yapı derse olmaz, hani klasik kaldırım yapma işi vardır ya, bunlara yapılan masraflar bile yatırım adını alır, yanlış mı doğru, lakin avrupa ya gidelim bu ratz yatırımalar beş yıllık dönemde,, olağan üstü bir durum olmadığı müddeçe, iki ve üç kez yapılmaz.
  Merkezi yönetim içinde üretime ve istihdama yönelik yatırımlar yapılmalı, ister kamu yatırımı olarak, ister ise özel sektör yatırımı olarak yaptırılmalı;
  Bu yatırımın yapıla bilmesinin en önemli ayağı, en önemli bir numaralı kalemi T R E N yolunun yapılması , yerinde yatırım ve bu yatırım sonucu göçün önelenmesi isteniyor ve ayrıca gurbette olan insanların geri dönüşü isteniyor ise, T R E N yolu yatırımı gerçekleşmeli, bu yatırımın yapıla bilmesi için önce yerel siyasetin temsilcilerinin inanması ve ısrarcı olması lazım, maalesef bu yönde irade ortaya koyacak ve takibini yapacak yerel temsilciler yok, zaten genel siyaset yelpazesine baktığımız zaman bilgi, birikim ve sürükleyici tarzda olan yerel siyasetçilerimiz olmadı.
  Olanların yaptığına yerel siyaset ayak uyduramadı ve kendilerinin şunu söylediği ifade ediliyor, arkadaşlar şu kadar maddi destek yaptık hani nereye gitti bunlar diye duyarız,bir başkası yıllardır temsil hakkı aldılar, fakat insanlarımızın bireysel konularına daha fazla ağırlık verdiler, yatırıma ve üretime öncülük etmediler veya muvaffak olamadılar.
  Peki ne olacak, inadına üretim, inadına takip ve bundan sonra inadına bilgi birikimi ve Belediye meclisinde olsun, il genel meclisinde olsun, yerel siyaset temsilciliğinde olsun, merkezde temsilde olsun, Bayburt dışında yıllarını vermiş bürokrasi de , üretimde , teknolojide , her türlü alanlarda yetişmiş insanlarımız gelsin ve ortaya proje koysunlar temsil yeteneğini geliştirsinler, gerçek manada temsil nasıl olur göstersinler.
  Yakın tarihte mühendis olan ve Bayburt dışında yetişmiş bir adayımız Bayburt siyaset tarihinde ilk kez, yirmi küsür maddelik manifesto yayınladılar ve dediler ki, bu manifestoda ifade ettiğimiz konuların hepsi Bayburt ta var ben seçilir görevi alırsam takipçisi olacağım vei yatırıma dönüştüreceğim, yine bu adayımız ben seçilir isem temsil yeteneği olan yerel siyaset temsilcisi arkadaşların görev almalarını sağlayacağım dedi, maalsef aday gösterilmediler, kendisinden önce aday gesterilip seçilenler olsun, sonradan aday gösterilip seçilenler içerisinde sayın AĞBAL hariç ortaya bir şey koya bilen olmadı, buda bir BAYBURT lu olarak beni üzüyor, artık temsil yetisi yüksek olan ve yatırımları BAYBURT a getirebilenlen gelsin, ister merkezi ,ister ise yerelde, yetkiyi alanların hepsi için ifade ediyorum.
  HAAAA, BENCE DUYAN, DUYMAYAAANLARA SÖYLESİN BELKİ DUYULUR
  T R E N, T R E N, T R E N

 2. ESLEM dedi ki:

  SAYIN YETKİLİLERİMİZ,
  BİZİ RAKAMLARA BOĞMAK YERİNE DAHA SOMUT BİLGİLER VEREMEZ MİSİNİZ…
  NEREYE HANGİ HİZMET YAPILIYOR ONLARI PAYLAŞIN.
  İSİM İSİM YAPILAN YATIRIMLARDAN BAHSEDİN.
  HANGİ YATIRIMIN HANGİ AŞAMADA OLDUĞUNU VE NE ZAMAN BİTECEĞİNİ SÖYLEYİN Kİ BİZ DE DAHA NET BİLGİ EDİNMİŞ OLALIM.

 3. M.T.K dedi ki:

  hayırdır erken seçim mi var? Yine atağa geçti kurumlar. bir bir proje ve yatırımlar açıklanıyor..

  1. Yagmurcu dedi ki:

   Hayatinda hicbirsey yapmayip, her söylenene-yapilana “Muhalif” olmaya programlanmis gibisiniz. Bu müstear isimle yaptiginiz yorumlarin hepsinde ayni seyi gözlemliyoruz. Bu yaptiginiz genelde iyi seymis gibi görünebilir bazen. Fakat birseyi cürütmek istiyorsaniz, karsiliginda bir fikir-öneri ortaya koymaniz gerekir.
   Fikriniz, öneriniz var mi?..
   Yok…
   En azindan simdiye kadar bunu göremedik!

   1. M.T.K dedi ki:

    senin de bana takıntın var galiba.. muhalif olmakla ne alakası var yazdıklarımın. benim görüşüm bu, senin ki veya bir başkasının ki farklı olabilir. neden saygı duymakta zorlanıyorsun? demek zoruna giden birşeyler var. senin gibi şakşakçı mı olalım? bu şehir her geçen gün eriyor. göç devam ediyor. öyle üniversite öğrencisini ikna ederek, hediye vererek bu şehir büyümüz, gelişmez ve göç engellenemez. Prdje proje deniyor Bayburt hala yerinde sayıyor. öyle rakamlar telafuz ediliyor ki o paralar Bayburta gelse veya adam akıllı bir yatırıma dönüşse zaten bayburt kalkınır. gereksiz binalar yapmakla, bina tadilatları ile bir şehir kalkınmaz, şehirleşmez. en basiti yeni yapılan hastane. mevcut hastanede cihaz yok, doktor sayısı yetersiz, bazı branşlar hiç yok, hastalar çevre illere sevk ediliyor, biz kalkmış yeni bir bina yaparak kendimizi kandırıyor, milyonları çöpe atıyoruz. oysa yeni hastane binası yapana kadar hastanede olmayan cihazları getittir. bu ve bunu gibi onlarca örnek var. bu ülke bizim, kaynakları boşa heba ediyoruz. 3 milyarlık projeler de böyle.. son söz, sen de şakşakçılık yapmak yerine fikir ve öneri sunabilirsin..

    1. Yagmurcu dedi ki:

     “Saksakci”?.. olmadi ama herneyse…Herkes seviyesine göre sonucta.Bayburt`un en büyük eksigi su an sizin ortaya koydugunuz tavirdan farksizdir aslinda.Yerel yöneticilerin bir cogunun altyapisi ya hic yok, ya cok zayif.E haliyle bu idarecilere sözde muhalif olan da bu ölcekte oluyor haliyle.Bunu sehrin görüntüsüne bakarak rahatlikla anlayabilirsiniz.Sizin gibilerde sagda solda birseyler karalayarak “katki” sundugunu sanmakla meskul. Al gülüm ver gülüm devam ediyor hayat memlekette.”Gelisen” Bayburt`ta adamakilli bir tane mega yatirim yok. Her yeri beton doldurmakla meskuller ne yazik ki. Coruh nehrinin katli bile tek basina örnek olarak yeter.Size de birkac tavsiyem var.Oturdugunuz yerden tanimadiginiz insanlar hakkinda atip tutmayin. Senin tanidigin Bayburt`un köyleri sayisinda ülke tanidim.Var sehirleri sen hesabet.Su an bulundugum sehrin ismini söylesem emin ol internetten resimlerine bakip ic cekersin… Sen bir kaleye cikip yukaridan bak bakalim sehrin ne eksigi var?..Mutlu günler jiyerim! 🙂