DOLAR 6,8124
EURO 7,5930
ALTIN 381,69
BIST 105.520
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 23°C
Çok Bulutlu

Bayburt’ta Yılın Ahisi Seddar Saka Seçildi

Bayburt’ta Yılın Ahisi Seddar Saka Seçildi
20.09.2018
A+
A-

Bayburt’ta bu yıl 10’ncusu düzenlenen Ahislik etkinliklerinde yılın Ahisi olarak Seddar Saka seçildi. 

Türk İslam kültür ve geleneği ile sosyal ve ekonomik yaşamında önemli bir yer tutan Ahilik Kültürü’nün tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına her yıl ülke genelinde düzenlenen törenler kapsamında ilimizde de bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Ahilik Haftası dolayısıyla emektar meslek sahipleri arasından seçilen Yılın Ahisi Seddar Saka’ya kaftanı Vali Ali Hamza Pehlivan tarafından giydirildi. 

Şair Zihni Kültür Merkezinde düzenlenen kutlama programına Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkan Vekili Nevzat Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Vali Yardımcısı Coşkun Öztürk, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil İbrahim Bilgiç,Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selahattin Karaman, Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil İbrahim Yöney, meslek odaları temsilcileri, esnaflar, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

Vali Pehlivan programda yaptığı konuşmada ahiliğin bir okul niteliği taşıdığını belirtti. Ahiliğin tarihi geçmişe sahip bir teşkilat olduğunu ifade eden Vali Pehlivan, “Ahilik anlayışı aziz milletimizin tarih sahnesine çıktığı ve özellikle İslamiyeti benimsediği günlerden itibaren önemsediği kardeşlik, cömertlik, diğerkâm gibi birçok hasleti yaşatmıştır. Elini, kapını, sofranı açık tut; gözünü, dilini, belini kapalı tut demiştir. Biliyorsunuz; biz tarihte bilek gücüyle hükmetmiş, birçok devlet kurmuş bir milletiz. Devlet kurmak için bilek gücüne dayalı mücadelelerin çok büyük önem arz ettiğini biliyoruz. Bu ilk adımı teşkil eder. Ecdadımız bunu yapmakla kalmamıştır. Bir coğrafyayı egemenliğiniz altına alabilirsiniz fakat asıl olan orada kalıcı olabilmektir. Bunun yolu da orada bir kültür oluşturmaktır. Medeniyet inşa etmektir. Gönül bağları kurmaktır. Milletimiz tarihte devletler kurmanın yanında medeniyetler de kurmuştur. İşte Ahilik bu bağlamda Anadolu’yu yurt edinen ecdadımızın, yerleşim alanlarını fetihle aynı doğrultuda gönül fethini de gerçekleştirmesi konusunda çok önemli katkılar sağlamıştır. Ahi Beyleri marifetiyle Türk Milleti bu topraklara girmiş olduğu günden itibaren yerleşim alanlarının milli, dini ve ahlaki değerler ışığında gönül imarını ve ihyasını da gerçekleştirmiş, bu toprakları kalıcı vatan hakine getirmiştir.” değerlendirmesinde bulundu. 

Ahi Beylerinin toplumsal yaşamın yanı sıra ticari yaşamda da öncü bireyler olduğuna dikkat çeken Vali Pehlivan, “Ahi beyleri hem kanaat önderliği hem de yöneticilik yapmıştır. Orada insanların kalıcı olarak yerleşmesine öncülük etmelerinin yanı sıra o toplumun yerleşik unsurlarından olan esnaflığı, ticaretin başlamasını ve sürdürülmesini sağlamıştır. İşte bu noktada Ahilik ile birlikte esnaflıkla ilgili genel geçer kurallar zikredilmeye ve uygulanmaya başlamıştır. Bugünkü anlamda Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ticaret Odaları ve diğer meslek kuruluşları aslında bu kültürün ve geleneğin çağımızdaki yansımalarıdır.“ dedi. 

Ahilik felsefesinin içerisinde barındırdığı dürüstlük, yardımlaşma, paylaşma gibi değerlerin inanç yapımızda var olduğunu hatırlatan Vali Pehlivan, “Bizlere düşen bu değerlerin üzerindeki toprağı kaldırmak, gün yüzüne çıkarmaktır. Bu sözde kalmamalıdır. Hangi işi yaparsak yapalım; hakkaniyetle yaparsak hem biz hem toplum kazanır. Hele ki; ekonomik olarak bir takım zorluklar yaşadığımız bu günlerde esnaflığın özünde olan bu değerlere sahip çıkarsak ne kriz yaşarız ne de bu krizlerde sıkıntıya düşeriz. Çünkü bu felsefenin içerisinde adil olmak var, kalitede, ölçüde tartıda, alım satımda,fiyatlandırmada adalet var. Stokçuluk yok, fiyatları olması gerekenden fazlaya, üç beş katına çıkarmak yok. Bunu yapanlar tarihte de kaybetmiştir bugün de kaybedecektir. Fırsatçılık hiçbir zaman kazanmamıştır, kalıcı kazanç getirmemiştir. Bu tür davranışlar zaten bizim kültürümüze, geleneğimize, inancımıza uygun değildir. Ekonomik sıkıntılar, esnafımızın, ticaret erbaplarımızın sağlam duruşu sayesinde inşallah daha kısa bir süre içinde aşılacaktır.” diye konuştu. 

Vali Pehlivan konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Ahilik Haftasının hem esnaflarımız açısından hem de ticaretle uğraşan vatandaşlarımız açısından hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Esnaflarımıza şükranlarımı arz ediyorum. Ekonomik sıkıntıların olduğu dönemlerinde sizlere çok daha fazla ihtiyacımız var. Sizin toplumumuzun bel kemiği olarak sağlam duruşunuz ekonomimiz ve sosyal yaşamımızın da sağlam durması anlamına gelecektir. Sizlerin her zaman yanınızda olduğumuzu ifade etmek istiyorum. El birliğiyle var olan zorluklar da aşılacaktır. Bu programın oluşumunda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.” 

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahattin Karaman ise ahiliğin tarihçesinden bahsettiği konuşmasında yılın ahisi olarak emektar meslek sahipleri arasından kriterleri sağlayan en yaşlı üyenin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu tarafından Yılın Ahisi olarak seçildiğini kaydetti. 

Konuşmaların ardından Yılın Ahisi Seddar Saka’ya Vali Ali Hamza Pehlivan ile ESOB Başkanı Selahattin Karaman tarafından ahilik kaftanı giydirilip kuşak bağlandı.

Program Yılın Kalfası olarak seçilen Halit Kırar ve Yılın Çırağı olarak seçilen Semih Okumuş’a Belediye Başkan Vekili Nevzat Köse, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun ile Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil İbrahim Yöney tarafından ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

YORUMLAR
  1. ESNAF dedi ki:

    esnaf sanaatkarlar odasının başkanın bayburt esnafına ne faydası olmuş.el temiz ayak temiz oturun aşşagı..sonrada devlet diyoki kamuda tasarruf yapacagız e buralardan başlasanıza. zaten bayburtta esnaf kalmamış …esanfın hali içler acısı..büyük marketler versin istanbula vergiyi zavallı gariban bayburtluda bagkur primini ödeyemesin sonrada çıkın ahilik seçin. helal olsun sizlere…dükkan kiraları istanbulla aynı ödeyelim o kazansın yüzlira sen kazan 1 lira…adamın dükkanın önünden günde yüzbinlerce insan geçsin.bizim burda ise akşam altı oldumu kapat git……esas bunları gündeme getirin esnaf sanaatkarlar.

  2. doğrucu dedi ki:

    Seddar saka berberler ve kuaförler odası başkanı …yani esnaf ….pazar günleri bayburtta bir tane açık berber ve erkek kuaförü bulamazsınız. .gören zanneder vatandaşa hizmet ediyorlar….açık olan berber ve kuaföre 500 ytl para cezası verilir….kendi gibi tuzu kurular ekibi toplanmış böyle bir karar almışlar…..vatandaş yani bayburtlu … yada misafir olanlar pazar günü traş olmak için bir tane berber bulamıyor… en azından bırakın herkesi kendi haline …….isteyen işyerini açar…istemeyende açmaz…böyle bir kararı almak çokmu zor. bütün berber esnafı bunu talep ediyor ….bayburtta belki 70 tane berber var……. açık olana rastlamadık………..ama maalesef bunlar bir grup olarak esnaf ve sanatkarlar odaları birliğine kurmuşlar tezgahı .. ne giderler nede esnafın vatandaşın isteği doğrultuda çalışırlar….sonrada kankası başkan olan senide yılın ahisi seçer…takkeyi .fesi başına geçirir….Ahide seçilsen.. valide seçilsen vatandaşa hizmet önemli…sonra basına çıkıp yılın ahisi edalarına soyunun. ..esnaf odaları birliğinin esnafa zaten zerre kadar faydası yok. … .tam tersi aidat yükü var.küçük esnaf kalmadıki…..adım başı açtırdığınız marketler sayesinde esnafıda hallettdiniz…al gülüm ver gülüm .bakalım nereye kadar…daha neler neler……