Bayburt’ta Yerel Seçim Kulisleri Hareketlendi

 • Haberin Tarihi: 8 Kasım 2018
 • Bu haber 934 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Yerel Seçim Kulisleri Hareketlendi

 

Yerel seçimler için zaman daraldıkça siyasi partilerin hangi isimleri belediye başkan adayı göstereceği konusu Bayburt kulislerinin en önemli gündem maddesi haline dönüştü. 

Türkiye’de gündem ekonomi ağırlıklı olsa da, Bayburt’ta en önemli gündemi belediye başkanlığı için aday adayı olacak veya aday olacak isimlerin kulislerde konuşuluyor olmasıdır. Şehrin küçük olması nedeniyle gündemi teşkil eden önemli konuların kısa sürede kamuoyunda eksiği veya fazlasıyla konuşulur hale gelmiş olması, Bayburt’taki siyasi tansiyonun yavaş yavaş yükseltmeye başladığını gösteriyor. 

Kulislerde iktidar partisinden bir çok ismin gündeme gelmiş olması, tartışılmaz bir gerçek olarak orta yerde duruyor. Buda AK Parti’de her seçim öncesi yaşanan süreçlerden birisi gibi kabul ediliyor. Son günlerde telefon anketlerinin artmış olması AK Parti içerisinde bu sürecin netleşeceği güne kadar heyecan verici günlerin yaşanacağı geçeceğini de kanıtlamış oluyor.  

“İttifak görüşmeleri merakla bekleniyor”

Bayburt’ta yerel ve genel seçimlerde ikinci parti olma özelliğini taşıyan Milliyetçi Hareket Partisinde kulislere yansıyan isim veya isimler şimdilik yok gibi görünüyor. AK Parti ve MHP’nin yerel seçimler öncesi ittifak görüşmelerinin neticelenmesi sonrası hangi illerde ne şekilde bir ittifak yapılacağı sonucuna göre, MHP’nin Bayburt’tan aday gösterme konusu da buna göre netleşmiş olacak. Ancak yerel seçimlerde ittifakın sadece büyük şehirlerde yapılacağı söylentisi gerçekleşecek olur ise, o zaman Bayburt’ta AK Parti ile MHP arasında çekişmeli bir seçim yarışının yaşanacağı ihtimalide kulislerde konuşuluyor.  

Öte yandan 2014 yerel seçimlerinde üçüncü parti olan Saadet Partisi ve dördüncü parti olan Cumhuriyet Halk Partisiyle birlikte Bayburt’ta ilk kez yerel seçimlere girecek olan İYİ Parti’de belediye başkan adaylığı sürecinin fazla uzamadan açıklanacağı söyleniyor. Bu 3 partinin belirleyecekleri aday isimleri ise iddialı konumda olan partiler açısından büyük önem arz ediyor. 

En çok merak edilen ve kamuoyunda konuşulan, AK Parti’den aday adayı olacak isimlerin kimler olduğudur. Bu kişilerin henüz resmi bir açıklama yapmamış olmaları nedeniyle isimlerini buradan tek tek sıralamanın farklı spekülasyonlara neden olabileceğini kabul etmek gerekir. Ancak şunu da belirtmekte yarar var ki, en az 6 ismin kamuoyunda konuşulduğunu da belirtmekte yarar var.  

Yani Bayburt’ta iklim şartları nedeniyle havalar soğumaya başlamış olsa da, yerel seçimler öncesi siyasi hava kamuoyundaki kulisleri iyice ısıtmaya başladı bile.

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • ali
  18 Ekim 2018 09:42

  bayburt ta siyasi partiler seçim atmosferine girdi ama millette geçim atmosferi var nasıl geçinirim bu pahalılıkta diye kim olursa olsun önemli olan bayburt için ne yapıldı verilen sözler tutuldumu sayın site yöneticisi sizden ricam bir platform açın ve tartışılsın bayburt medyada bayburtun sorunları neler yapıldı neler yapılmalı hatalar doğrular yanlışlar gibi gerçekten bayburt faydalı olur şimdiden başlatılmalı seçimlere kadar herkes fikrini yazmalı

 • Bayburt lu Salih
  18 Ekim 2018 19:40

  Geçen zaman şunu gösteriyor ki, yerelde veya merkezde hizmet etmek isteyen adayların bu zamana kadar, sayın Bakan Naci AĞBAL dışında çokta etkili hizmet etme kudreti gösteremediler, sayın Bakan a proje bazında ,projeci yerelde kişiler olmadı.
  Bu tarzda projeci kişilerin yetersizliğini geçmiş yıllarda, yanlış hatırlamıyorsam 2007-2008 yıllarda Devlet ricali zamanın sayın Bakanları Bayburt Belediyesini ziyaretlerinde, zamanın yerel yöneticileri Bayburt a yeteri hizmetin azlığından söz etmişler, kendilerine cevaben proje getirdin izde gerimi çevrildi , yerelde nasıl projeler olması gerektiğini sizler projelendireceksin iz demişler.
  Gün bu gün hala proje ürete bilen yerel siyaset yok, bunları örneklendirecek olursak, “üretim faaliyeti olsun,turizme yönelik olsun, eğitimin çıtasının yükseltilmesi ister ulusal veya uluslar arası bazda olsun ,sanayileşme adına olsun,”
  mesela neler ola bilir
  1- TERN yolunun gelmesi adına neler yapıldı,halk ile paylaşıldı mı?
  TREN demek Bayburt lu , Karadenizli veya başka yöre girişimcilerinin tesisler kurarak ,lojistik alanlar oluşturarak,Üniversite ile beraber projeler geliştirerek üretimci bir şehir olmak ve Devletten alan değil Devlete üretim ve ihracat yaparak katkıda bulmayı sağlar.
  2-Turizm açısından, Çaykara -Bayburt arasında tünel açılıp Uzun göl ve Rize bölgesine gelen turizmin Bayburt a kaymasını sağlamak,
  özellikle yaz aylarında Bayburt dışında olan hemşehrilerin veya diğer ziyaretçilerin,yerelde yaşayan insanların zaman geçire bilecekleri açık hava sinemaları alanı, tarihe mal olmuş insanlarımızın tanıtımının yapıldığı heykeller ve Amasya da olduğu gibi kapalı devre tanıtım tüneli ile Bilecik te olduğu gibi kısa tanıtım sinemaları, sanki ne izleteceğiz der gibi bir şey mi duydum, hemen söyleyeyim (bence TÜRKİYE mizin kuruluşuna sağlayan ve Rusları altı ay meşgil edip , muvaffak olmasını engelleyen ikinci plevne tanıtımı, hicrani babanın,Şair zihninin v.s tanıtımı)
  Ulu caminin,kırk çeşmelerin,yıldız garajının, saat kulenin ve saat kuleden bakıldığı zaman kalenin bir birine sarılmış gibi görülmesinin sağlanmasının ortaya çıkması
  Mahalle odalarının Kültür merkezi haline gelmesi ve kültürümüzün yozlaşmaması adına gençler ve şehrin ileri gelenleri her mahalle odasında aylık programlar yapmalı ve bu köy odalarını da kapsamalı
  3-Üniversitenin Eğitim Öğretim ve üretim adına proje merkezi olması
  4- Spor adına, spor bakanlığı, Futbol federasyonu ve Milli Eğitimin ortaklaşa başlattığı yeni projenin Bayburt a kazandırılarak, Bayburt a bu kolej kazandırılsın

 • BAYBURT
  22 Ekim 2018 13:11

  Bayburt il olduktan sonraki yıllarda yavuz şahin döneminde üst yapı anlamında bir görsellik kazanabilse de sonraki belediye yönetimlerinde aha işte budur diyebileceğimiz bir atılım maalesef kazanamadı. Öyle bir yönetim anlayışları geldi ki bir önceki yönetimin yaptığını bozup yenisini yapmaktan iş ve eylem üretemediler. Mete bey zamanında atılım bir nebze olsun sağlanabilse de oda plansız hesapsız yaptım oldu anlayışı hakimdi. Mete bey matematikçi olmasına rağmen hesaplamaları , zaman ve mekan açısından pekte iç açıcı olmadı. Mete bey kendisi üzerinde baya bi vizyoner değişimler yaptı tabi saç tarzına yeni bir vizyon kattı gençleştirdi mete beyi. Belediyenin mali yapısını bilemiyorum ona da bakmak lazım kaynaklar ne kadar doğru yatırıma dönüştü yada ne kadar kaynak oluşturabildi. Başka bir şehre gittiğinizde o şehrin girişi o şehir hakkında bir ön yargı oluşturur. İlk izlenim her daim önemlidir bu şehir için de insan içinde hep önemli olmuştur tarih boyunca ve bütün toplumlarda , ne hikmetse Bayburt Bayburt olalı ne Trabzon ne Erzurum giriş çıkışları hep harabe yada yaptık oldu mu oldu dedirten yollar viyadükler yapıldı. Oysa tarih ve kültür şehri Bayburt hakkında ön fikir verecek hiç bir çalışma düzenli bir yapısal üretim asla kimsenin aklından geçmedi hele yeşillendirme ışıklandırma asla düşünülmedi bütün belediye yönetimleri varsa yoksa cumhuriyet caddesi , Çoruh nehri üzerinde yap boz yapmaktan başka bir şey yapamadı. Şöyle cıvıl cıvıl başka bir cadde bir bulvar hiç bir yönetimin aklına gelmedi her yönetim var olan yapının üzerinde kendi mimari kafasını oluşturmaya kalktı kimse Bayburt’un ticari, kültürel yapısını cumhuriyet caddesinin dışına taşıyamadı maalesef oysa siyasi kaygıları bir yana bırakıp Bayburt’un kendi kabuğunu kıracak bir yiğit lazım bana göre Bayburt’a . Bir daha ki döneme kendisinin seçilme olasılığının kaygısını değil , kendisine bile yetmeyen o şehrin kabuğunun kıracak cesur kararları alarak Bayburt’u hak ettiği vizyona taşıyacak adaylar olmalı. Tabi ki buna da o şehirde yaşayan insanlar karar verecek . Ben Bayburt’un il başkanı olsam İstanbul eski Kartal belediye Başkanı Arif Dağlar’a İstanbul eski İstanbul Alemdağ Belediye Başkanı Mehmet Yaşa’ya Ankara eski Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak’a teklif götürürüm üçünden birine karar veririm çünkü büyük şehirlerdeki deneyimleri,tecrübeleri sebebiyle Bayburt’a bir beş yıl daha kaybettirmezler. fikrim bu.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.