Bayburt’ta Yatırım İçin Altın Fırsat

 • Haberin Tarihi: 11 Ekim 2017
 • Bu haber 721 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Yatırım İçin Altın Fırsat

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, isteyen herkese; ahır, fabrika, mandıra, konaklama başta olmak üzere, isteyen herkesin aklından geçen her türlü kırsal kalkınma yatırımına % 50 hibe desteği veriyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde 12. Etap  proje başvuruları başlamış olup,  bu kapsamda Bayburt’ta yapılacak olan tarımsal yatırımlara % 50 hibe desteği sağlanacaktır.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut şunları söyledi. “Bakanlığımızca uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında her türlü tarım ve hayvancılık faaliyetlerine yönelik, yeni yatırım kapasite artırımı ve tamamlama niteliğindeki projelere % 50 hibe desteği sağlanmaktadır. Hayvancılıkta birincil üretime yönelik büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımların yanı sıra, her türlü tarımsal ürün işleme, depolama, paketleme yatırım projeleri hibe desteğinden yararlanabilmektedir. Konularına göre 1,5 milyon TL ile 2 milyon TL arasında limiti olan projelere % 50’si hibe olarak bakanlığımızca karşılanmaktadır.

Ayrıca destek programının kapsamı genişletilmiş olup, tarım hayvancılıkla ilgili projelerin yanı sıra; kırsal turizm ve el sanatları gibi konularda yapılacak yatırımların da proje destek kapsamına alınmıştır. Yani yukarıda belirtilen tarımsal konulara ilaveten kırsal turizm başlığı altında; kırsal alanda en az 5, en fazla 25 oda kapasiteli konaklama tesisleri ile sosyal yaşam alanlarını (Restoran, kafe, çocuk parkı vb.) içinde barındıran tesislere (alınacak makine ekipman ve malzemeler dahil) % 50 destek sağlanmaktadır. Yine el sanatları başlığı adı altında Ahşap işi, Metal işi, Taş işleme, Dekoratif taş işi, Cam eşya, dokumacılık, Folklorik bebek ve giysi yapımı, Alçı işleri/tandır yapımı, Dikişçilik, nakış işleme, örgü gibi başlıklarda yapılacak yatırım faaliyetleri destek kapsamına alınmıştır.

Diğer yandan Sayın Maliye Bakanımızın özel önem verdiği Bayburt Organize Sanayi bölgemizde yapılan yatırımlarla; Organize Sanayi Bölgemizin elektrik, kanalizasyon, arıtma, içme suyu, parke yol ve doğalgaz altyapısı bitme aşamasına gelmiştir. 23 il’de başlatılan cazibe merkezleri programında yer alan Bayburt, aynı zamanda Organize Sanayi Bölgesinde yapılacak yatırımlarda 6. bölge teşviklerinden yararlanabilmektedir. Üretim ve yatırımına yönelik her geçen gün artan destek ve teşvikler, ilimizde sanayi yatırımlarına yönelik altyapı hizmetlerinin tamamlanması ile daha büyük bir fırsata dönüşmüştür.

Dolayısı ile İlimiz içinden ve dışından, ilimizde yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılarımızın bu fırsatı değerlendirmelerini bekliyoruz. Bu desteklerden yararlanmak için İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubemize müracaat edebilirler” dedi.

Müracaat yeri ve süresi, programa son başvuru tarihi 11.12.2017 olup, elektronik ağ üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Destekleme konusunda ayrıntılı bilgi almak için, İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubesinden müracaat edebilir.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • bayburt
  12 Ekim 2017 20:22

  Bu fırsatlar neden hiç değerlendirilmiyor diye düşünen oldumu?

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.