Bayburt’ta Üretilen Organik Vişne Yoğun İlgi Görüyor

 • Albümün Tarihi: 31 Temmuz 2017
 • Bu Albüm 1258 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Emekli olduktan sora köyüne dönerek organik vişne üretimi yapan Ahmet Temizsoy isimli vatandaş, ürettiği vişnenin kalitesi il sınırlarını aşmış durumda. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olduktan sonra, doğduğu topraklara dönerek organik vişne üreterek Bayburt’ta meyve olmaz diyenlere cevaben kaliteli ürünlerden birisini üretmeyi başaran Bayburt’un Gez köyünde doğup büyüyen Emekli Kıdemli Başçavuş Ahmet Temizsoy diktiği 1000 civarındaki Napolyon aşılama vişne ağaçlarından aldığı ürünlere olan yoğun talebi karşılamakta güçlük çekiyor.

Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Gez köyünde kendi tarlasını vişne bahçesi haline dönüştüren Temizsoy, “ Bu işe karar verirken ailemize ek bir gelir kaynağı olur diye düşünmüştük. Yaklaşık 10 yıl önce çalışmış olduğum Afyon’dan temin ettiğimiz meşhur Napolyon aşılama vişne ağaçlarını memleketimize getirerek dikimini gerçekleştirdik. Şuan verimli olan yaklaşık 1000 ağacımız var. Ortalama 7 yıldan beri ürün almaya devam ediyoruz. Halkımıza hizmet açısından meyve sektöründe dışarıya bağımlılığı azaltmak adına böyle bir faaliyete girişmiş bulunuyoruz.

“Her yıl 20 bin lira gelir getiriyor”

İlimizde bizi tanıyan arkadaşlarımız Gez köyünün vişnesini özellikle talep ediyorlar. Çünkü ürünümüzde hormon ve ilaç kesinlikle yok. Tamamen doğal bir meyve üretiyoruz. Son zamanlarda çevre illerimizden siparişler almaya başladık. Onlara ürün kavuşturmak adına yoğun çalışıyoruz. Mevcut ağaçlarımızdan her yıl ortalama 15-20 bin lira gelir elde ediyoruz. Önümüzdeki yıllar için üretimi artırmak adına yeni fidanların dikimini de bu yıl gerçekleştirmiş olduk “ dedi.

Vişne ağaçlarının dikimini gerçekleştirirken devletten hiçbir destek almadığını, kendi ailesinin imkanlarıyla gerçekleştirdiğini belirten Ahmet Temizsoy, “ Öncelikle toprak analizi yapıldıktan sonra karar vermiş olduk. Çünkü her ağaç her çeşit toprakla uyum göstermediğinden araştırma yapmadan bu işe girmek mümkün değil. Bayburt’ta meyve olmaz diyenlere bu görüntüler örnek olmalıdır. Öncelikle bir işe inanarak başlamak gerekiyor. Yani ilimizde yetişmeyecek hiçbir meyve yoktur. Pazara gittiğimizde karşılaştığımız sorunlardan biriside şu, müşteri öncelikle ürünün çok kaliteli olduğunu ve hangi ilden geldiğini soruyor. Bayburt Gez köyünün ürünü dediğimizde inanmak istemiyorlar. Bizler bu ön yargıyı hala yıkamadık” ifadelerini kullandı.

Ağaç dikim alanlarını genişletmek için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürüne konuyu ilettiğini ve il müdürünün meyve üretimi için faaliyet gösterenlere her türlü  desteği vereceklerini belirttiğini söyleyen Temizsoy’un yaptığı önemli açıklamaların tamamını görüntülerde izleyebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • Yayla
  31 Temmuz 2017 07:52

  Alınteri ve emeğin karşılığı, her ikinizi de tebrik eder, başarılar dilerim.

 • Hasan
  31 Temmuz 2017 08:01

  Tebrikler Ahmet Bey, örnek bir çalışma olmuş, yerinde ziyaret etmeyi ve tecrübenizden faydalanmayı düşünüyorum

 • ali ekber
  31 Temmuz 2017 11:02

  Pazarcılar sattırmaz ki alalım

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.