Bayburt’ta Tarım Yerleşkesi Uygulama Süreci Başladı

 • Haberin Tarihi: 24 Ekim 2016
 • Bu haber 2205 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Tarım Yerleşkesi Uygulama Süreci Başladı

 

Bayburt’ta tarım sektörünün ortak sorunlarını çözmeye yönelik Bayburt Belediyesi tarafından KUDAKA’ya sunulan “Bayburt Tarım Yerleşkesi” güdümlü projesinin uygulama süreci başladı.

Bayburt İl Özel İdaresi’nin paydaş olduğu projeye; Bayburt İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bayburt Üniversitesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Bayburt Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Bayburt İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Bayburt Ziraat Odası Başkanlığı projenin iştirakçileri olarak teknik ve eğitim desteği sağlayacak.

Proje kapsamında Bayburt Güz Mevkiinde (Cezaevi-Aydıntepe Yolu) içerisinde Kesimhane, Zahire Pazarı, Kaba Yem Deposu, Saman Satış Bölümleri, Tahıl Deposunun, Büyükbaş Hayvan Ahırı, Küçükbaş, Hayvan Ağılı, Hayvan Konaklama Birimleri,  Teknik Alan, At Ahırı, Antrenman Parkuru, Veteriner Binası ve İdari-Eğitim Binasının bulunduğu bir Tarım Yerleşkesi inşa edilmesi planlanıyor.

Proje, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Bölge Planında yer alan gelişme eksenlerinden Birinci Eksen: “Basta nitelikli ve ayırt edici özellikteki ürünler olmak üzere tarımsal üretimin miktar ve kalitesinin artırılması ekseni” altındaki ikinci öncelik olan “Kaliteli, Yeterli ve Sürekli Tarımsal Üretim İçin Teknik Altyapının İyileştirilmesi önceliği çerçevesinde ilde üretilen tarımsal katma değerin artırılarak ekonomik gelişmeye katkı sağlamak” eksenine dayandırıldı.

Bu projeyle birlikte;

Bayburt ilindeki tarımsal üretim, işleme ve pazarlama altyapısının geliştirilerek bölgenin rekabet edebilirliğinin güçlendirilmesinin sağlanması, üretim kapasitesinin geliştirilmesi,

İyi uygulama örneklerinin oluşturulması, sektörel çeşitlenmenin ve ihtisaslaşmanın desteklenmesi, özel bilgi, beceri ve teknolojilerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması,

Üniversite sanayi işbirliğinin desteklenmesi, yeni hizmet ve üretim organizasyonlarının geliştirilmesi, işbirliği ağları ve değer zinciri oluşturulması, kümelenmelerin desteklenmesi,

Yeni sanayi altyapısı ve organizasyon modellerinin geliştirilmesi, bölgedeki sektörlerin ihtiyaç duyacağı alanlarda insan kaynaklarının geliştirilmesi sağlanacaktır.

Proje, Bayburt ili için tarım sektöründe bir ortak kullanım ve pazar alanı sağlamakla birlikte, üzerinde bulunduğu Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz güzergâhı için de bölgesel anlamda bir merkez rolü üstlenecektir.

01 02

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • çiftci
  25 Ekim 2016 09:16

  Belediye başkanını burda tebrik ediyorum , yeni sanayi esnafını karşısına alıp o yerleşkeyi çiftçinin veya Bayburt un en uygun yerine yapmak alışıla geldiğimiz bir hareket değildi…

 • Tuncer
  25 Ekim 2016 12:02

  Başkanım Tebrikler. Projeye, Bayburt için çok gerekli olduğunu düşündüğüm bir “Tarım Meslek Lisesi” ekleme imkanınız var mı? Çok iyi olur. İleride belki Bayburt Üniversitesinin Zıraat Fakültesine dönüştürülebilir. Kolay Gelsin.

 • ismail
  26 Ekim 2016 19:08

  belediye yetkilileri pönseregi kapatıyor vali nihat üç yıldız caddesini hastane gidişini kapatiyor buralarda calışma yaptıgın sıra bu millete hizmet etmekmi yoksa eziyetmi her şehirde dogalgaz su vs gibi işler 50 yılı göze alınıp yapılır bayburttada 5 yıl içerisinde ikinci dogalgaz ana borusu çekiliyor bu işi bilmiyorsanız bırakın allah aşkını sonrada tarım yerleşkesi yapacak diyede övünüp duruyorsunuz vesselan

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.