Bayburt’ta Tarihi Hamamın Sesiz İsyanı…

 • Albümün Tarihi: 8 Ekim 2018
 • Bu Albüm 1758 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Bayburt şehir merkezi Turcuzade Mahallesinde yaklaşık 750 yıllık bir tarihe sahip olan Paşaoğlu Kondolot Hamamı koruma altında olmasına rağmen ilgisizlikten kendiliğinden yıkılmaya ve çevresi için tehlikeli olmaya başladı. 

Şehrin merkezinde yer alan ve tam bir külliye mekanı oluşturularak yapılmış olan hamamın hemen karşısında bir cami ve kendisine ait olan birde çeşmesi bulunuyor. Tarihi bir mekan olması nedeniyle 1980 li yıllarda koruma altına resmen alınan hamam yaklaşık 20 yıldır atıl bir şekilde kaderine terk edilmiş olarak bekliyor. 

Hamamın sahibi olan aile tarafından defalarca Kültür ve Turizm Bakanlığına ve dolayısıyla Erzurum Anıtlar ve Müzeler Bölge Müdürlüğüne müracaat etmelerine rağmen aradan geçen süre içerisinde hiç bir gelişme sağlanamamış ve verilen cevaplarda ise bakanlığın parası olmadığı için herhangi bir restore veya kamulaştırma işleminin yapılamayacağı belirtilmiş.  

Her geçen gün bir bölümü yıkılmaya devam eden tarihi hamamın her iki cephesinde araç ve insan trafiğinin yoğun olduğu caddeler yer alıyor. Can ve mal güvenliği konusunda tehlike arz etmesine rağmen sorumlu hiç bir kurumun önlem almadığı söyleniyor. 

Kaderine terk edilmiş olan Paşaoğlu Kondolot Hamamının sahipleri resmi yollardan yıllardır yaptıkları girişimlerden olumlu hiçbir netice alamadıkları için konuyu Ankara’ya giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceklerine karar verdiklerini ifade ettiler.  

Habere konu olan tarihi hamamın benzeri olan birçok tarihi mekanın çok fazla olduğu Bayburt’ta, benzer görüntüler şehir merkezinde virane görüntüleri yansıtmaya devam ediyorlar.

 

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • Bayburtlu
  9 Ekim 2018 09:50

  Yazık Mahallelide mahalle muhtarıda bu İşte Sorumludur Zahit Mahallesindeki Kavalıların Konağa Harcanan Para Buraya Harcansaydı Hamam İşler Duruma Gelirdi Kavalıların Konak Yine Bakımda Malesef.

 • Serkan
  9 Ekim 2018 12:02

  Evet hamamın durumu içler acısı bu bölgede bir kentsel dönüşüm yapılacak sözü dönüp duruyor bu hamam restore mi olacak yıkılacak mı? Belediye neden sessiz ?bu bölgedeki kentsel dönüşüm hakkında bir açıklama yaparsa seviniriz. Çünkü vatandaşın kafasında çokça soru işareti var ama açıklama yapan yok. Evi tamir edecegiz afet riskli alan diyorlar.. oylece bekletiyorlar..hadi başlayın diyoruz ortada bir şey yok. Milletin elini kolunu bağlıyorlar. Lütfen artık acıklama yapılsın..

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.