Bayburt’ta Tarihe Işık Tutacak Kazı Devam Ediyor

  • Haberin Tarihi: 21 Kasım 2018
  • Bu haber 1096 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Tarihe Işık Tutacak Kazı Devam Ediyor

 

Bayburt  il merkezine 14 kilometre mesafede bulunan Çiğdemtepe Köyü sınırları içerisinde hakim tepe olarak adlandırılan yerde başlatılan çalışmalar neticesinde Erken Tunç Çağı’na ait olduğu tahmin edilen oda ve koridor tespit edildi. 

Birinci derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenen ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arkeologlar ile Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce yürütülen kazı çalışmalarında, Erken Tunç Çağı’na ait olabileceği tahmin edilen oyulmuş kayalar içerisinde oda ve koridor bulundu.   

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Çiğdemtepe köyünde başlatılan çalışmalarla ilgili şunları söyledi: 

“Çiğdemtepe köyümüzdeki höyükte, 2018 yılı içerisinde Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kontrolünde çalışma başlatıldı. Bu çalışma İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde kurtarma kazısı adı altında yapıldı. Höyükler, geçmişte yaşamış medeniyetlerin yaşam alanlarının zaman içerisinde toprakla dolması sonucu katmanlaşarak tepecikler halini almış yapılardır. Bu yapıları biraz kazdığınız zaman adeta medeniyete doğru bir yolculuk yapıyorsunuz. Yapılan kazıda ortaya çıkan görüntünün  muhtemelen Erken Tunç Çağı’na ait olduğunu uzmanlarımız tahmin ediyor. Yine tahminen Roma döneminde höyükle aşağıya doğru inilmek suretiyle tonoz bir yapıyla ilerlenmiş ve kaya bir kütleye gelinmiş. Kaya kütleden itibaren de 30-40 metrelik oyma işlemiyle orada odalar yapılmış. Çalışmalar devam ettikçe ilginç şeylerin ortaya çıkacağını tahmin ediyoruz” dedi.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.