DOLAR 6,7687
EURO 7,6734
ALTIN 372,52
BIST 109.453
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 23°C
Çok Bulutlu

Bayburt’ta Son Çeyrek Yüzyılda Kapanan Fabrikalar

Bayburt’ta Son Çeyrek Yüzyılda Kapanan Fabrikalar
03.08.2018
A+
A-

[responsivevoice_button buttontext=”SESLİ OKU” responsivevoice_button voice=”Turkish Female”] Bayburt’ta son çeyrek yüzyıl içerisinde kapanan fabrika sayısı açılanların tam üç katı kadar.

İşsizliğin olumsuz etkilerinin en çok hissedildiği ve bu nedenle göç sorununu bir türlü çözemeyen Bayburt’ta, son çeyrek yüzyılda 16 fabrika kepenk kapatmış durumda.

Son yıllarda siyaseten en güçlü dönemini yaşayan Bayburt’ta, profesyonel kadrolardan yararlanma yoluna maalesef gidilememiştir. Birçok kurumda görev yapan teknik insanları bir araya getirerek, orta ve uzun vadeli projelerin üretilmesi denenmedi. Günlük düşünmekten vazgeçemeyen birçok idareci ve sorumlu kişilerin sorumluluk almaktan çekindiği ilde, işsizliğe etkili çözümler üretilemedi. İŞKUR marifetiyle işe almalar siyaseten marifet ve meziyet sayıldı. İli temsil eden milletvekilleri il içerisindeki atamalardan ve kişilerin şahsi isteklerini yerine getirmekten zaman bulup ilin sorunlarını çözmek adına istenilen uğraşı veremediler.

Küçük ve günlük işlerle uğraştıkça küçük kalmaktan kurtulamayan Bayburt’ta, yöneticisinden esnafına, sivil toplum örgütlerinden çiftçisine varana kadar herkesin bu vebalde payı var mıdır? diye vicdan muhasebesi yapması gerekir.

Neresinin ağrıdığını doktoruna söylemekten çekinen bir hasta görünümündeki Bayburt’ta, sorunlar yüksek sesle tartışılmadığı müddetçe, yanlışlar eleştirilemedikçe sancılardan kurtulmak mümkün olmadı ve olmuyor da.

Ortak akıl platformu kurulmalı

Mevcut idarecilerin hiç birisinin ark niyetli olmadığını bilerek ve kabullenerek, hastalığın çözümü için ortak akıl platformu kurma yoluna gidilmelidir. Bunu da yaparken egolarından arınmış bir zihniyetle hayata geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca yıllardır her taşın altından çıkan ve kendilerini üstün meziyetli olarak tanımlayan ama gerçekte kendisine bile yararı olmayan bazı insanlar bu platformda yer almamalıdır. Genç beyinlerden yararlanmak birçok sorunun yarısını çözmek için iyi bir başlangıç olabilir.

Yetenekli insanlardan yararlanmak gerekir

Başka hiçbir ilde olmayan ancak bu şehirde yıllar önce kurulan Teknik Form adında bir dernek var. Burası Mimar, Mühendis, Tekniker ve Teknisyenlerden oluşuyor. Yani teknik beyinlerin bir araya geldiği önemli bir STK dır. Ve Bayburt için bir fırsattır. Bu teknik beyinleri dahi değerlendirmeyi onlardan yararlanmayı düşünecek kadar düşünceden yoksun hale gelmiş bir şehrin hedeflerine ulaşması mümkün değildir. Çünkü akıllı insanlar başka akıllı insanların akıllarını kullananlardır.

Diğer taraftan esnaf ve sanatkarlar içerisinde Allah vergisi müthiş zekaya sahip insanlar var. Akademisyen olarak alanlarında uzman olan hem Bayburt’ta hem de Bayburt dışında çok değerli şahsiyetler var. Bayburt için bende varım diyen ismi unutulmuş onura edilmeyi bekleyen hemşehrilerimiz ise azımsanmayacak kadar sayıları çok fazladır. İl dışında aktif ve etkili Bayburt Derneklerinin yöneticileri var. Bütün bunlar göz önüne alınarak ortak akıl platformu oluşturmak çok zor olmasa gerek. Yeter ki bu şehri karşılıksız sevenler bir araya getirilsin ve onlardan yararlanma yoluna gidilsin. Her türlü organizasyonu istediği zaman gerçekleştiren Bayburt, böyle bir organizasyonu daha başarılı bir şekilde gerçekleştirecek birikime ve tecrübeye sahiptir.  

Bayburt’ta son çeyrek yüzyılda yapılan yatırımlara şöyle bir baktığınızda, büyük bir bölümü yetersiz veya yanlış yapıldığı için bazıları atıl durumda bazılarının ise ikincisi yapılmaktadır. Buda şehrin geleceğini göremeyen düşüncelerin eserleridir. Bunları tek tek sıralamaya gerek yok . Çünkü bu küçük şehirde yaşayanlar bunları iyi biliyor.

Yukarıda kısa başlıklarla Bayburt’un tartışılamayan bazı gerçeklerine değindikten sonra  dünden bu güne hangi fabrika veya üretim atölyeleri kapanmış onları hatırlamakta yarar var.

Bayburt’ta son çeyrek yüzyılda kapanan fabrikalar .

BAYTAŞ Tuğla Fabrikası  

Yem Fabrikası

Süt Fabrikası

Et ve Balık Kombinesi

Elektrik Fabrikası

Çelik Kapı İmalat Fabrikası

Un Fabrikası

Çuval Fabrikası

Poşet İmalat Fabrikası

Tekstil Fabrikası

Parke İmalat Atölyesi

Süt Ürünleri Fabrikası

Çoruh Plastik Üretim Fabrikası

Kemik Fabrikası (Hayvan Yemi Üretimi)

Bakır Madeni Ocağı

Krom İşleme Ocağı

Açılan ve aktif olan fabrikalar

BAYKES Tuğla Fabrikası

Çoruh Un Fabrikası

Doğal Taş Fabrikası

Yılmaz Gıda Çay ve Un Fabrikası (İl dışından gelen yatırımcı)

Taş Fabrikaları (3 Adet)

Kahvaltı Dünyası Süt Ürünleri Üretim Atölyesi (İl dışından gelen yatırımcı)

Not: Kapanan fabrikaların bazıları özel sektör eliyle isim değiştirerek günümüzde ayakta durmaya çalışıyorlar. Kapanan veya yeni açılan ama bizlerin unuttuğu fabrikalar var ise bunları da sizler hatırlatırsanız bizlerde ekleriz.

Bayburt Medya

 

YORUMLAR
 1. Bayburt lu Salih dedi ki:

  BU kısa öz, hiç kimsenin şahsi nefsine dokunmadan, anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az diye, yazılan yazıdan dolayı teşekkür ediyorum.
  İnanın ben ümitsiz değilim, fakat bu ümidim Nasrettin hocanın uzaktaki mum ışığı gibi erimeye doğru gidiyor.
  Bunun nedeni ise yaptık, yapacağız diyen, ortada hiç bir icraatı olmayan, proje üretemeyen yerel siyasetçilerde, istihdam adına üretim adına hangi politikalar geliştirdiniz.
  Sayın Bakan Naci AĞBAL bey geldi bir şeyler yapmaya çalıştı lakin siz ona ayak uy-duramadınız.
  Yerel siyasetçiler kabuğunuzu yırtın, Bayburt un gerçeklerini araştırın, Bayburt dışına çıkın gelişimleri,değişimleri inceleyin fikir oluşturun;
  Beceremiyor iseniz, gerçekten işi bilenler gelsin

  Haydi şahlan Bayburt um
  Çin setini aşan ama kendine dar gelen
  Alparslan ile Anadoluyu yurt edinen
  Alaattin Keykubad ile büyülten
  Osman bey ile çığır açan
  Fatih ile çağ açıp,çağ kapatan
  Atatürk ile emperyalizmi dize getiren
  Bu gün Tayip Erdoğan ile ufkunu büyülten
  Kabuğuna sığmayan bizde varız diyen

  lidere ayak uyduracak, yerel bazda projeci insanlara ihtiyaç var Bayburt
  artık Bayburt olarak kabuğunu yırt;
  Bayburt dışında ki birikimli projeci Bayburtlu ları çağırın onların projelerine , üretime katkılarına ve en önemlisi “TREN ” yolu (hem yük,hem hızlı tren) olmak üzere Bayburt için ne tür yenilikler ve gelişimler sağlayacaklar dinle ve Bayburtu onlara teslim et ;