Bayburt’ta Şap Hastalığı Masaya Yatırıldı

  • Haberin Tarihi: 24 Ocak 2017
  • Bu haber 962 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Şap Hastalığı Masaya Yatırıldı

Bayburt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü  Hayvanlarda görülen şap hastalığının önlenmesine yönelik 2017 yılında yapılacak olan mücadele  hakkında değerlendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşma yapan İl Müdürü Abdulkadir Karabulut, “Hayvan yetiştiriciliğinde önemli ekonomik kayıplara yol açan şap hastalığı ile mücadele konusunda 2017 yılı itibari ile bakanlığımız yeni bir eylem planı hazırlamıştır. Bu yeni eylem planı kapsamında ülkemizde ari bölge genişletilecek olup hastalıkla mücadele konusunda yoğun bir çalışma başlatılmış durumdadır. Bu doğrultuda bizde ilimizde yürüteceğimiz aşılama ve diğer mücadele çalışmalarını daha etkin hale getirmeliyiz. Bu anlamda özellikle sahadaki aşılama çalışmalarında daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor. Diğer yandan yetiştiricilerimizin bu konudaki duyarlılıklarını arttırmak adına aşılama çalışmaları ile birlikte bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. ” dedi.

İl Müdür Yardımcısı Bülent Bayraktar ise, Şap hastalığının çift tırnaklı hayvanlarda çok bulaşıcı olduğunu, çevre şartlarına dayanıklı olduğundan hızla yayılabildiğini ve tip değiştirebildiğini belirterek, hastalıkla mücadelede aşılamanın önemine vurgu yaptı. Hastalıkla mücadelede aşılama çalışmalarının yanında, hayvancılık işletmelerin hastalıktan korunması için yetiştiricilerin bilinçli hareket etmesinin önemli olduğunu vurguladı.  

Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Kani Yavuz konuşmasında,  aşılama çalışmaları kapsamında 2016 yılında Bayburt’ta ilkbahar ve sonbahar döneminde yaklaşık 150 bin hayvan aşılandığını, başarı oranının % 90 düzeyinde olduğunu, Bakanlık eylem planı doğrultusunda aşılama eğitim ve diğer faaliyetlerle ilgili planlamaların hazır olduğu ve 2017 yılında daha etkin bir mücadele yürütüleceğini  belirtti.

Sahada çalışan veteriner hekimlerin görüş ve önerilerinin alındığı toplantıda, şap hastalığı ile mücadele çalışmalarının genel değerlendirmesi, yaşanan sorunlar, alınması gereken tedbirler ve 2017 çalışma programının değerlendirilmesi yapıldı.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.