Bayburt’ta “Sandıktan Yansıyan Mazi” Sergisi Ziyarete Açıldı

  • Haberin Tarihi: 6 Aralık 2018
  • Bu haber 358 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta “Sandıktan Yansıyan Mazi” Sergisi Ziyarete Açıldı

 

Halk Eğitim Merkezinde, gündelik hayatın geçmişte kullanılan, gelinlik kızların çeyiz setleri, lüküs lambaları, tütün tabakaları, şark köşesi ve bir asrı geride bırakan eşyalarla bezenmiş sergi ziyarete açıldı.

Serginin düzenlenmesinde emeği geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü personeline teşekkür eden ve teknolojik gelişmelerin kültürel alışkanlıkları hızla değiştirdiği belirten Vali Ali Hamza Pehlivan,  “Hatırlayalım, evimizde sedirler vardı onları söküp yerine çekyatlar, koltuklar koyduk. Bakır eşyalarımızı hurdacıya verdik karşılığında plastik eşyalar aldık. Şimdi geldiğimiz noktada dikkat ederseniz pek çok kişi evini yaptırıyor ve bir odasını da şark köşesi adı altında otantik şekilde düzenlemeye çalışıyor. Bu maziye bir özlem duyulduğunu gösteriyor. Bize ait olan değerlere hem görsel anlamda hem de işlevsel anlamda bir özlem duyuyoruz. “dedi.

Dönem sergisi düzenlemenin zor bir süreç olduğuna değinen Vali Pehlivan, “Ortada artık eskiye ait eşya pek kalmadı. Araç gereç olsun, dokuma ve işleme ürünler olsun bunlar artık nadir bulunur hale geldi. Peki, ne yapacağız? En azından elimizde olanları ya da ulaşabildiklerimizi toparlayıp muhafaza altına alarak envanter oluşturacağız. Eğer bunları evlerimizde yapamıyorsak bugün burada gördüğümüz gibi halk eğitim merkezlerimizde, kültür müdürlüklerimizde ve müzelerde toparlayıp bizden sonraki nesillere geçmişte hangi araç gereçleri, yaşam malzemelerini kullanmışlar bunları göstermiş olacağız. Bu sergi biraz da buna yönelik bir sergi. Bu serginin hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutluyorum.” diye konuştu.

Sergide yüzyıl ve daha önceki dönemlere ait eşyaların bulunduğunu belirten Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdurrahman Algan ise, “Sergiyi düzenlerken asıl amacımız gelenek ve göreneklerimizi yansıtmak, bizden önceki kuşağın yaşam tarzlarını tanıtıp geçmişle günümüz arasında bir bağ kurmaktır. Bu bağlamda mahallelerimizde ve köylerimizde geçmiş döneme ait, bir çoğumuzun küçüklüğünde kullanımına şahit olduğu ürünleri bir araya getirmek suretiyle geçmişimizi yeniden canlandırdık.” dedi.

Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen sergiye Vali Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdurrahman Algan, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kursiyerler ile vatandaşlar katıldı.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.